Aktuality

‹‹   Předchozí   8 9 10 11 13 15 16 17 18 20 30 40   Následující   ››

MŽP uvolnilo 100 milionů na rozvoj a zlepšení kvality života na území národních parků

Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR startují dotační program pro obce v našich národních parcích. Díky 100 milionové dotaci mají obce i správy národních parků šanci opravit veřejná prostranství, turistické cesty, snížit světelné znečištění nebo například spolufinancovat nákladnější projekty z Operačního programu Životní prostředí. Příjem žádostí začíná 1. září.

 

Staré znojemské omítky skrývají středomořského brouka

I města jsou pro řadu živočichů důležitý životní prostor. Počátkem srpna našel entomolog Robert Stejskal nedaleko centra města několik exemplářů vzácného včelovníka zedního ( Sitaris muralis ) z čeledi majkovitých (Meloidae).  Tento středomořský brouk se ve střední Evropě objevuje jen velice sporadicky. V Česku patří na červený seznam ohrožených druhů. 

 

V Podyjí zahnízdil po 50 letech vzácný sokol stěhovavý

Na jaře dospělý pár sokolů a v létě mláďata. Ornitologové v Podyjí po padesáti letech potvrdili hnízdění vzácných sokolů stěhovavých. Prokazuje se tak trend nárůstu jejich množství v Česku. Na Moravě nyní hnízdí pravděpodobně čtyři páry a odborníci věří, že jejich počet bude v příštích letech narůstat.

 

Vědci našli poprvé v Podyjí vzácného milimetrového pavouka. V Česku ho naposledy pozorovali před 17 lety

Vůbec poprvé na Moravě a v Česku až po dlouhých 17 letech našli odborníci letos v létě milimetrového pavouka mysmena Jobova ( Microdipoena jobi ). Objev je výsledkem prvního důkladného výzkumu pavouků v Podyjí.

 

Vyhrajte víkend v jednom z českých národních parků

Fotografie z jakéhokoli chráněného území v Česku může být pro vás lístkem na víkend v jednom ze čtyř českých národních parků. Stačí se zapojit do čtvrtého ročníku soutěže Moje magické místo, kterou v polovině července vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí. Své snímky můžete zasílat až do konce září.

 

Začala platit novela zákona o ochraně přírody. Přístup do národního parku se zatím nemění

Od června začala platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která se týká národních parků. Od této doby vstupují v platnost nové a upravené základní a bližší ochranné podmínky pro všechny naše národní parky. Novela dále zavádí některé nové pojmy, jako například „klidové území“, které má chránit citlivé a vzácné druhy rostlin a živočichů, a které se nyní dočasně rozkládá na ploše bývalé první zóny. I nadále sem však lidé mohou vstupovat, jak tomu bylo doposud, po značených cestách.

 

Kvůli suchu znovu hrozí mimořádné nebezpečí požárů. Buďte opatrní

S ohledem na mimořádné sucho a předpokládaný vývoj počasí hrozí na území Národního parku Podyjí a celé jižní Moravy velké nebezpečí požárů. Nebezpečí ve středu potvrdilo i rozhodnutí hejtmana Bohumila Šimka. Prosíme proto návštěvníky, aby na území národního parku a v jeho okolí nerozdělávali ohně, nepoužívali otevřeného ohně a nekouřili.  

 

První týden v červenci bude v Thayatalu patřit Čechům. Čekají je slevy a speciální program

Rakouský Národní park Thayatal letos poprvé uspořádá Český týden. Na zájemce čeká program v češtině i řada slev.  Český týden se uskuteční od 2. do 9. července. Turisté tak mohou využít i dva dny svátečního volna navíc. 

 

Sezonu na vranovském zámku zpestří výstava fotografů Bučiny a Rasla

Více než čtyři desítky snímků fotografů Ferdinanda Bučiny a Tomáše Rasla mohou zájemci od poloviny června zhlédnout na výstavě Krajinami 1936 – 2016 v galerii Thayana na vranovském zámku. Snímky dědy a jeho vnuka ukazují změny krajiny za posledních 80 let i různé přístupy obou fotografů. Výstava bude otevřená od 16. června až do konce září. 

 

Rekonstruovanou českou celnici v Hardeggu otevřela výstava unikátních historických fotek

Část čerstvě zrekonstruované české celnice v Hardeggu otevřela v sobotu 27. května výstava více než dvou desítek unikátních fotografií z předválečného Hardeggu a jeho okolí. Spolu s vernisáží se od 14:00 hodin na přilehlé louce uskutečnilo i hravé odpoledne pro rodiny s dětmi. Od začátku června do konce sezony tu bude fungovat také nový informační bod Správy Národního parku Podyjí.

 

Půlhodinový dokument Obrázky z Podyjí je online. Podívejte se

Dokument o národním parku Obrázky z Podyjí je dostupný online. Podívat se na něj můžete na našem kanále na serveru You Tube. Na stejném místě je dostupná i série osmi mikrodokumentů zaměřených na různé fenomény Podyjí. Půlhodinový dokument měl premiéru v březnu minulého roku. Letos v půli května ho také odvysílala Česká televize a slovenská Joj Plus. Krátká videa jsme pak postupně zveřejňovali na našem webu. 

 

Tajemné kruhy čirůvek mohou mít až 100 let. Právě rostou v nebývalém množství

Deštivé počasí v první polovině května připravilo neobvykle dobrou půdu pro růst jarních hub. V nebývale velkém množství tak můžeme nyní v přírodě vidět typicky májové druhy závojenku podtrnku a čirůvku májovku, tvrdí mykolog Radomír Němec.  Právě druhá z nich roste v každoročně se zvětšujících kruzích. Odborníci odhadují, že některé z nich mohou mít na Znojemsku až sto let. 

 

Nejsympatičtější stromem Znojemska se stal buk z Miroslavských Knínic

Ve čtvrtek 4. května byli slavnostně vyhlášeny výsledky hlasování v anketě - zvítězil buk, lipová alej a břečťan.

 

Slavnostní vyhlášení ankety Strom znojemska

Zajímá vás, který strom  dostal tentokrát nejvíce hlasů? Přijďte na slavnostní vyhlášení výsledků ankety ve čtvrtek 4. května do Jubilejního parku ve Znojmě.

 

Otevření krajiny u Havraníků. Zmizely kilometry plotů bývalých sadů

Vřesoviště mezi Popicemi a Havraníky je od letošního jara otevřenější. Zmizely zhruba čtyři kilometry plotů a stovky betonových sloupků okolo bývalého třešňového a višňového sadu. Krajina je tak mnohem více prostupná pro návštěvníky Podyjí i živočichy. 

 
‹‹   Předchozí   8 9 10 11 13 15 16 17 18 20 30 40   Následující   ››