Aktuality

‹‹   Předchozí    2 4 5 6 7 10 20 30 40 50   Následující   ››

Světlé lesy jsou chloubou Podyjí. Poznáte je v dalším díle našeho seriálu

teplomilna-doubrava-perex.jpg Teplomilné doubravy jsou klíčové pro biodiverzitu přírody Podyjí a jejich stanoviště s typickou bylinou, kručinkou chlupatou, jsou chráněny soustavou Natura 2000. V České republice patří světlé lesy mezi vůbec nejohroženější přírodní stanoviště. Kdysi je totiž silně ovlivňovala a formovala pastva hospodářských zvířat a specifické lesní hospodaření. Více se o nich dozvíte v novém díle seriálu Minuty z Podyjí. 

 

Dobrovolná pomoc přírodě: Přijďte na brigádu na koňskou pastvinu v Havraníkách

perex-kone.jpg V současné době finalizujeme letošní Kalendář vycházek pro veřejnost, který bude začínat brigádou pro veřejnost na koňské pastvině v Havraníkách. Na akci, která se uskuteční v sobotu 25. března, se můžete hlásit už nyní u našeho managementového specialisty Roberta Stejskala. Další informace níže. 

 

V Podyjí letos zimoval i netopýr velký, vrápenců přibývá

vrapenci-perex.jpg V Podyjí se počátkem února uskutečnilo tradiční sčítání netopýrů na zimovištích. Letos pokrylo 15 lokalit v NP Podyjí a jeho ochranném pásmu, tři tradiční zimoviště přímo ve Znojmě a dalších pět míst v širším okolí. Celkově bylo sečteno 632 netopýrů patřících do 10 druhů. Ze sčítání vyplývá, že narůstá počet vrápenců malých a netopýrů brvitých, kterým vyhovuje teplejší klima.

 

Další Minuty z Podyjí patří mlokům skvrnitým

mlok-perex.jpg Blíží se jaro a brzy se Podyjí promění v ráj obojživelníků. Kromě raritního čolka dravého a dalších druhů vzácných čolků a žab můžete potkat i mloka skvrnitého, jehož populace je v národním parku velmi silná. Jeho zajímavá žlutá skvrnitost je zdaleka nápadná a má za cíl informovat každého, že má co do činění s jedovatým živočichem. Domovem jsou mu hluboce zaříznuté strže potůčků, které přitékají do Dyje.

 

Minuty z Podyjí představují i vzácné jeřáby

jerab-kornoutolisty-perex.jpg Podyjí je výjimečným územím s promělnivou krajinou, jejíž pestrost se projevuje i množstvím druhů živočichů a rostlin, které v národním parku žijí. Je domovem dokonce i pro dva endemity, druhy, které nenajdete nikde jinde na světě. V novém dílu našeho seriálu Vás s nimni seznámí botanička Správy NP Podyjí Lenka Reiterová. 

 

Další Minuty z Podyjí představují exmoorské koně

exmoor-perex.jpg Před druhou světovou válkou žilo na celém světě jen 45 kusů starobylého plemene exmoorských koní. To se ale podařilo zachránit a nyní se plemeno šíří na vybraná stanoviště po celé Evropě, především jako druh kopytníka, který pomáhá chránit cenné lokality před zarůstáním nálety. Od roku 2018 spásají tito koně i dvě stanoviště v Národním parku Podyjí. Blíže se s nimi seznámíte v dalším díle seriálu Minuty z Podyjí. 

 

Minuty z Podyjí přibližují brambořík nachový

brambornik-perex.jpg Druhé video ze série Minuty z Podyjí přibližuje divákům ikonickou květinu oblasti, brambořík nachový. Ten se na našem území vyskytuje přirozeně jen na stanovištích mezi Jemnicí, Blanskem a Znojmem. Podyjí patří k jeho vůbec našim nejbohatším lokalitám. Vzácná rostlina, jejíž kultivary patří k oblíbeným pokojovým květinám, je jedním z druhů alpské flóry, pro níž je národní park domovem. 

 

Ornitologové sečetli v Národním parku Podyjí nejméně vodních ptáků v historii

morcak.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Přibližně stejný počet druhů, ale nejmenší počet pozorovaných exemplářů v historii zaznamenali při letošním mezinárodním sčítání vodních ptáků ornitologové na území Národního parku Podyjí. To se konalo třetí týden v lednu. Akce je součástí projektu, který ve stejnou dobu probíhá po celé Evropě už od roku 1966 a na území Národního parku Podyjí se provádí od roku 2005. Pozorování zásadně ovlivnily podmínky letošní teplé zimy, kdy byli ptáci rozptýleni a zdržovali se mimo tradiční lokality.

 

Na konci ledna se vrátí oblíbené přednášky o přírodě

foto-tomas-rasl.jpg /POZVÁNKA/ Máme radost, že vám můžeme oznámit postcovidový restart našeho tradičního a populárního cyklu přednášek Přírodou celého světa. Začínáme v úterý 31. ledna 2023 v 19:00 v Domě umění JMM na náměstí TGM  ve Znojmě přednáškou fotografa a cestovatele Tomáše Rasla „Cesta je jen jedna“.

 

Soutěžte o tetovací obtisky s obyvateli Národního parku Podyjí

/SOUTĚŽ/VÝHERCI/SPRAVNÉ ODPOVĚDI/ Pro naše nejmladší návštěvníky jsme vytvořili ručně malované obtisky k natetování. Můžou se s nimi ozdobit například na pololetní prázdniny. Chcete je s Vašimi dětmi získat a zároveň se dozvědět, kam všude lze v našem národním parku vyrazit? Nechte Vaše děti zodpovědět tři otázky o podyjských obyvatelích a na vyhraných obrázcích společně poznáte, jak barevné a plné života dokáže Podyjí být.

 

Minuty z Podyjí - desítka minidokumentů přiblíží důležité fenomény národního parku

220218-netopyr-cerny-200.jpg /VIDEO/ Užovka podplamatá, vrápenec malý, mlok skvrnitý, stepníci, jeřáby, brambořík nachový, exmoorští koně, Nový Hrádek, Šobes, teplomilné doubravy. To jsou tituly deseti krátkých filmů, které vznikly jako cyklus „Minuty z Podyjí“ v produkci spolupracujících správ národních parků Podyjí a Thayatal. 

 

Zemřel Vladimír Hanák. Jeden z duchovních otců ochrany přírody v Podyjí

Bohužel i v této předvánoční době musíme přijímat smutné zprávy. V sobotu 17. 12. 2022 nás náhle opustil pan doc. RNDr. Vladimír Hanák, CSc. Jestli bych měl vyjmenovat skutečné otce – zakladatele ochrany Podyjí, někdejší chráněné krajinné oblasti a nynějšího národního parku, pak Vladimír Hanák jím byl v prvé řadě. 

 

Ohňostroje a petardy do národního parku nepatří

191217-pyro.jpg /VIDEO/ Asi není třeba nikoho příliš přesvědčovat, že zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města v tichu přírody. Pyrotechnika ovšem – sice krátkodobě, přesto ale významně – také zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší. Na druhé straně je fakt, že se různé petardy a „ohňostroje“ staly jakousi součástí oslav přelomu roku. V létě 2017 ovšem vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků zakazuje.

 

Vyhrajte společný kalendář národních parků Podyjí a Thayatal na příští rok!

/SOUTĚŽ/  Ve spolupráci s Národním parkem Thayatal jsme vytvořili nový kalendář pro rok 2023. Chcete-li, aby Vás novým rokem provedlo 12 unikátních snímků podyjské přírody doplněných o nevšední poznatky ze světa zdejší fauny a flóry, zúčastněte se naší soutěže.

 

V blízkosti české celnice u Hardeggu poroste potomek památného dubu z Českého krasu

Břeh na české straně Dyje u Hardeggu v budoucnosti zastíní potomek památného dubu z Kody v Českém krasu. Na symbolické místě jej na začátku listopadu vysadili manželé Heike a Milan Hulánovi. Dub je jedním ze stromů vydražených na dobročinné aukci, kterou pořádala Nadace Partnerství.

 
‹‹   Předchozí    2 4 5 6 7 10 20 30 40 50   Následující   ››