Aktuality

S párou do Šatova

Na sobotu 5. 9. 2015 připravilo Technické muzeum v Brně na svých památkách na Znojemsku bohatý program. Podílet se na něm bude i Správa NP Podyjí.

 

Sklípkánci, stepníci nebo snovačky. Seznamte se s pavouky Podyjí

/INFOMATERIAL KE STAŽENI/ Žijí v podzemních norách, snovou sítě, dokážou ulovit mnohem větší kořist, než jsou sami. Pavouci v nás často vyvolávají obavy. My vám nyní přiblížíme svět podyjských druhů těchto tajemných zvířat. V našem novém infomateriálu se můžete seznámit se zástupci deseti základních skupin pavouků. Stáhnout si ho můžete z našeho webu. V tištěné podobě jej naleznete na našich infocentrech.

 

Ministr životního prostředí se v Thayatalu sešel se svým rakouským protějškem. Poprvé po šesti letech

Ministr Richard Brabec se setkal se svým rakouským protějškem, spolkovým ministrem zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství Andrä Rupprechterem. Setkání mezi českým a rakouským ministrem životního prostředí se uskutečnilo po dlouhých 6 letech. Oba ministři probírali nejen společná evropská témata jako například ochranu klimatu, ovzduší či přírody, ale i  úspěšně fungující, téměř čtvrt století trvající spolupráci na poli ochrany přírody mezi národními parky Podyjí a Thayatal. Ministr Brabec s rakouským spolkovým ministrem diskutoval i o možnostech rozšíření spolupráce na poli energetické účinnosti a došlo i na debatu o jaderné energetice. 

 

Kvůli suchu hrozí mimořádně vysoké nebezpečí požárů. Buďte opatrní

S ohledem na mimořádné sucho a předpokládaný vývoj počasí hrozí na území Národního parku Podyjí velké nebezpečí požárů. Prosíme proto návštěvníky, aby na území národního parku a v jeho okolí nerozdělávali ohňe, nepoužívali otevřeného ohně a nekouřili.  

 

Vyšla aktualizovaná mapa Podyjí. Podle čeho se v přírodě orientujete vy?

/ANKETA/ Aktualizovaná mapa Národního parku Podyjí a jeho nejbližšího okolí právě dorazila z tiskárny. Je na ní mimo jiné nově vyznačená vyhlídka na Devět mlýnů a trasa, která k ní vede. Doplnili jsme i další změny, které se od posledního vydání v terénu objevily. K dostání je na Návštěvnickém středisku v Čížově a v Informačním bodě Správy Národního parku Podyjí v areálu vranovského zámku.  

 

Přijďte ochutnat víno bez hranic

Ochutnat vína rakouských a moravských vinařů  symbolicky  na mostě přes řeku Dyji v Hardeggu budou mít tuto sobotu (20. 6.) příležitost návštěvníci Národních parků Podyjí a Thayatal. Na společné akci obou Správ si poslechnou i koncert nebo vychutnají místní speciality. Malý přeshraniční festival začne po třetí hodině odpolední. 

 

Kolem Lukova je 21 000 nových stromů a keřů. Propojí národní park s okolím

Na 21 tisíc nových stromů a keřů vysázeli na jaře zahradníci na polích v okolí Lukova. Vznikla tak soustava menších a větších ploch, jejichž cílem je propojit přírodu Národního parku Podyjí s okolím. Plochy osázené domácími druhy stromů a keřů rozbily jednolité zemědělské lány v okolí městyse a umožňují živočichům i rostlinám přesouvat se mezi většími přírodními areály. Zároveň zabraňují i erozi půdy.

 

Z bývalé roty u Podmyčí zbyla už jen jedna budova. Areál slouží jako lesní školka

Ovocné stromy a trávník nahradily nevyužívané stavby v bývalém areálu roty pohraniční stráže u Podmyčí. Správa parku je nechala letos na jaře odstranit. Na místě zůstala jen jediná budova, která slouží jako zázemí pro lesní školku. Lesníci v ní pěstují sazenice listnatých stromů typických pro Podyjí. Odstranění staveb stálo 1.8 milionu korun a bylo převážně financováno z Operačního programu Životní prostředí. 

 

V Čížově přibyla druhá linie železné opony. Památník je tak autentičtější

Po pětadvaceti letech se do Čížova znovu vrátila druhá linie železné opony.  Na symbolických padesáti metrech tak mají návštěvníci národního parku možnost vidět její téměř autentickou podobu z konce 80. let minulého století. Na dobudování památníku zábrany, která oddělovala komunistický blok od západní Evropy, Správa parku použila původní ostnatý drát i dřevěné sloupy.  Železné protitankové ježky dodalo Technické muzeum v Brně.

 

Jaro objevů: orchideje na nových místech, desítky čolků a návrat potápky

/FOTOGALERIE/  -  Jako o říši zázraků mluví o Podyjí letos na jaře biologové. Botanici nalezli vzácné orchideje a další rostliny na místech, kde dosud nerostly. Navíc vykvetly v mimořádných počtech. Vůbec poprvé v Podyjí odborníci viděli kriticky ohrožený kakost měkký. Z návratu potápek malých nebo užovek stromových na nových lokalitách či desítek čolků mají zase radost zoologové. Naše nejvýznamnější jarní objevy vám nyní představíme v malé fotogalerii.

 

Podyjí před 200 lety. Na vranovském zámku Správa parku vystaví kresby z roku 1820

/FOTOGALERIE/ Zhruba čtyři desítky faksimilií kreseb ze skicáře italského malíře Giovanniho Marii Monsorna mohou zájemci vidět od konce května v galerii Thayana na I. nádvoří vranovského zámku. Výstava výběru obrazů z Podyjí z jeho cesty po Moravě a Dolním Rakousku bude mít slavnostní vernisáž v úterý 26. května od 17:00 a potrvá až do konce září. Expozici připravila Správa národního parku Podyjí spolu s Národním památkovým ústavem. 

 

Vzácní jasoni žijí jen pár týdnů. Právě nyní je můžete vidět v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Pro někoho jeden z mnoha motýlů. Pro odborníky ale unikátní druh, kterého mohou vidět jen na několika místech v Česku. Ohrožený jasoň dymnivkový z Čech úplně vymizel. Na Moravě se s ním můžete setkat kromě Podyjí jen na pár místech. Například na Pálavě, v Bílých Karpatech nebo v Moravském Krasu. Nad loukami a v prosvětlených lesích létá jen par týdnů v roce. Právě nyní.

 

Expedice Podyjí: v národním park zkouší nové formy výuky pro znojemské školy

/FOTOGALERIE/  Místo čtení učebnic dějepisu hledání zaniklých mlýnů podél řeky Dyje a rozhovory s pamětníky. Místo sezení v lavicích pohyb v přírodě a vytváření vlastních nákresů a prezentací. I tak by se dal stručně charakterizovat nový vzdělávací projekt Expedice Podyjí, do kterého se zapojili deváťáci ze znojemské základní školy na Pražské ulici. V polovině května strávili pět dní v přírodě pozorováním, bádáním a přípravou prezentací svých zjištění pro veřejnost. 

 

Oslavte Evropský den chráněných území s dětmi na Staré vodárně nebo koncertem v Čížově

/PROGRAM/ Přeletět Dyji jako čáp černý,  zkusit utéct kudlance nábožné, zachránit obojživelníky nebo se projet po řece na kanoi můžete spolu se svými dětmi v sobotu 23. května od 10 do 16 hodin v areálu Staré vodárny ve Znojmě. Správy Národních parku Podyjí a Thayatal společne s vodáckým oddílem Neptun tak upozorňují na Evropský den chránněných území. Zájemci mohou večer navštívit i koncert v Čížově. 

 

Titul Strom Znojemska ponesou až do příštího hlasování Duby v Plavči

mini_duby.jpg V úterní povečer 28. dubna se sešli příznivci stromů v kavárně znojemského Domu umění, aby společně slavnostně uzavřeli další ročník ankety Strom Znojemska a dozvěděli se, kteří z kandidátů nasbírali nejvíce hlasů.