Aktuality

Rozkvetlý les, skály i břehy: 12 květů dubnového Podyjí

/FOTOPRŮVODCE/ - Kromě vřesovišť v dubnu rozkvetly i jarní květiny v lesích nebo na břehu řeky. Připravili jsme pro vás malého průvodce po těch nejzajímavějších z nich.

 

Brontosauři uklízeli Podyjí

brontosauri_150.jpg /FOTOGALERIE/ Více než 30 pytlů odpadků odnesla o víkendu skupina členů Hnutí Brontosaurus z Národního parku Podyjí. Skupina nadšenců uklízela vranovské serpentýny, lesopark i Kozí stezky pod vranovským zámkem. Našli zde i torza kočárků či zbytky pletiva. Pomohli i s jarními pracemi kolem Návštěvnického střediska Správy NP Podyjí v Čížově. Za pomoc jim děkujeme. 

 

Ozvěny Ekofilmu opět ve Znojmě

Přijďte se podívat na zajímavé krátké filmy z mezinárodního festivalu Ekofilm, potěšit vás mohou i regionální produkty či kontakt s živými zvířaty.

 

Vědci na konferenci v Podyjí viděli poprvé v Česku unikátní druh pakomára

Trojici evropských vědců, kteří minulý rok navštívili Podyjí v rámci mezinárodní odborné konference, se podařilo nalézt zajímavý druh pakomára Buchonomyia thienemanni Fittkau. Jednalo se o vůbec první pozorování tohoto druhu v České republice a zároveň první doložení celé nové podčeledi hmyzu (Buchonomyiidae) pro české území. Informovali o tom nyní v odborném časopise. Pakomáři nad řekou létají především v noci. Jejich bodnutí se ale bát nemusíte. Na rozdíl od komárů jim chybí bodací ústrojí. 

 

Pozor v lesích Podyjí: Silný vítr vyvrátil některé stromy poškozené prosincovou ledovkou

03_zlomen___borovice_150.jpg Prosíme návštěvníky, aby během velikonočního víkendu vstupovali do lesů Podyjí se zvýšenou opatrností. Silný vítr v posledních dnech vyvrátil několik stromů a stále hrozí pád větví z korun stromů poškozených prosincovou ledovkou.

 

Ministerstvo životního prostředí dá 50 milionů na rozvoj pro obce v národních parcích

Ministerstvo životního prostředí otevřelo dotační program pro obce a správy národních parků na podporu rozvoje infrastruktury, environmentálního vzdělávání či ekologické dopravy. Letos mají zájemci o dotaci k dispozici celkem 50 milionů korun. Státní fond životního prostředí ČR bude žádosti s návrhy projektů přijímat poštou nebo přímo v podatelně až do 30. září do 14 hodin.

 

Na Šumavě vzniklo nové středoevropské sdružení chráněných území

Členové celoevropské asociace chráněných území The EUROPARC Federation ze šesti zemí střední a východní Evropy se v polovině března sešli na Šumavě, aby společně založili novou sekci Federace – EUROPARC Central and Eastern Europe.

 

Lesenský letohrádek má novou střechu a vzkaz pro příští generace

/FOTOGALERIE/ Opravenou střechu, vyměněné dřevěné krovy a novou podlahu má od letošní zimy letohrádek Lusthaus u Lesné. Zrekonstruovanou památku jsme spolu s nejbližšími obcemi představili místním na víkendové akci.  K trámu opravené střechy pak starostové Lesné a Horního Břečkova a ředitel Správy Národního parku vložili časovou schránku s dokumenty pro příští generace. 

 

Kalendář exkurzí 2015: Mezi skály i za netopýry a památkami

Vycházky, exkurze a další akce, které pro vás na tuto sezónu přichystala Správa Národního parku Podyjí zamíří opět na mnohá zajímavá místa - některé náměty jsou již tradiční a očekávané, jiné budou mít premiéru. Na první výlet se můžete vydat již 11. dubna.

 

V 15. ročníku soutěže Příroda kolem nás děti malovaly strašáky i tajemné tůně

/FOTOGALERIE/ Z více než tisíce obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Zapojili se do ní děti z různých míst Česka. Podívejte se na oceněné práce.

 

Křivatce i olše. 12 květů, které právě můžete vidět v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Jaro v Podyjí už pomalu barví lesy i vřesoviště pestrou paletou prvních jarních květů. Máme pro vás malého průvodce těmi nejzajímavějšími. 

 

Část vřesovišť a luk prokoukne. Dělníci je čistí od náletů

Podyjská vřesoviště, stepní trávníky a louky prochází nyní pravidelnou údržbou. Dělníci je čistí od náletových keřů například u Popic a Havraníků, u Devíti mlýnů, na Hradišťských terasách nebo na louce pod Šobesem. Vytvoří tak prostor pro rostliny a živočichy pro tyto lokality typické.  

 

Sborník studií o Podyjí zvýšil svoji vědeckou prestiž. Vyšlo také nové číslo

thay_150.jpg Sborník vědeckých studií o Podyjí Thayensia zvýšil svoji vědeckou prestiž.  Od začátku roku je v Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice schváleném Radou pro výzkum, vývoj a inovace Úřadu vlády ČR. Nově v redakční radě zasedli i zástupci rakouského Národního parku Thayatal. Vyšlo také jeho jedenácté číslo. K dispozici je na našem webu. Ve fyzické podobě si ho můžete koupit na Správě Národního parku Podyjí.

 

AUDIO: Po třech letech se do Podyjí vrátil hohol severní

Pro Česko spíše vzácnější druh kachny, hohol severní, se po třech letech znovu objevil v Národním parku Podyjí. Přibylo také orlů mořských. Po loňském rekordním roce se naopak na tradiční čísla vrátil počet skorců. Vyplývá to z údajů pořízených ornitology při pravidelném zimním sčítání vodních ptáků.

 

V Podyjí přibývá kriticky ohrožených netopýrů. Líbí se jim ve škole i v opuštěném sklepě

/FOTOGALERIE/ Mírný nárůst počtu zimujících kriticky ohrožených netopýrů brvitých a vrápenců malých zaznamenali při letošním únorovém sčítání odborníci na Znojemsku. Vrápenci si jako své zimoviště oblíbili sklep vranovské školy.  Netopýři brvití se zase začali stahovat do opuštěného sklepa v  Konicích. Potvrzuje se tak narůstající trend posledních let.  Vědci pravidelně navštěvují téměř 30 zimovišť. Letos zde zastihli celkem 475 jedinců třinácti netopýřích druhů.