Aktuality

Fotopříběh: Do Podyjí a Thayatalu se sjela třicítka dětí z šesti národních parků

Na třicet dětí z Německa, Rakouska a Česka se na začátku srpna sjela do Podyjí. Zástupci šesti  přeshraničních národních parků se zde seznamovali s podyjskou přírodou i upevňovali svá přátelství.  Podívejte se na jejich příběh. Příští rok je čeká výprava do Českého Švýcarska. 

 

O lanýžích na Znojemsku se vědci dozvěděli náhodou. Houbař jim je poslal do poradny

Jeden ze zkušených houbařů poslal před několika lety neznámou houbu do poradny v Jihomoravském muzeu. Od té doby odborníci vědí, že na Znojemsku roste zajímavý bělolanýž obecný. V regionu zaznamenali podhoubí dalších pod zemí rostoucích druhů, třeba lanýžů letních, které patří do příbuzenstva pravých lanýžů. Plodnice zde však dosud nalezeny nebyly. V gastronomii vyhledávané druhy pravých lanýžů  se vyskytují zejména ve Středomoří. Proslulý je italský Piedmont a francouzský Périgord, kde roste lanýž bílý a lanýž černovýtrusý.

 

Přírodu i historii Podyjí přibližuje nová publikace plná zajímavých fotografií

/PUBLIKACE KE STAŽENÍ/ Více než pět desítek unikátních fotografií v deseti kapitolách přibližuje v nové publikaci Národní park Podyjí. Autoři se zaměřili na rostliny, zvířata ale i geologické zajímavosti a historické památky regionu. Osmadvacetistránkovou knížku si zájemci mohou zdarma stáhnout z webových stránek Správy parku. 

 

Koncert s piknikem a vycházkou do přírody

P1010369.jpg Tradiční koncert v přírodě na závěr hudebního festivalu Znojmo se tentokrát odehraje v neděli 24. 7. za hranicemi národního parku, u Samaritánky na Hradišti u Znojma.

 

Vítání slunovratu u Lesné

Již podruhé se sešli občané Horního Břečkova, Čížova, Lesné i dalších okolních obcí s pracovníky Správy Národního parku Podyjí u letohrádku u Lesné. Zatímco vloni jsme společně přivítali jaro, letos to bylo léto téměř v čase slunovratu

 

Podunajské luhy hledají inspiraci v Podyjí

V nedávných dnech jsme přivítali vzácnou delegaci představitelů Bratislavského samosprávného kraje. Zástupce hejtmana Berta a další odborníci se zajímali o problematiku procesu zřízení národního parku a jeho následné ochrany na příkladu Podyjí a Thayatalu. Záměrem slovenských kolegů je vyhlášení Národního parku Podunajské luhy, který by ochránil zbytky lužních lesů podél Dunaje mezi státní hranicí s Rakouskem, Bratislavou a jejím širším okolí.

 

Průzkumy prokazují návrat vzácných druhů do remízků vysázených v polích

Letos na jaře měli odborníci poprvé možnost zkoumat nově založené plochy s výsadbami stromů v jednolité zemědělské krajině nedaleko Lukova. Našli zde vzácné brouky a potvrzují jejich přínos pro oživení krajiny.

 

V ráji plazů. Podívejte se na první minidokument z osmidílné řady

/VIDEO/ „Lidé se hadů obvykle bojí, ale není proč,“ říká v novém minidokumentu zoolog Antonín Reiter. Právě v Podyjí se s hady i ještěrkami můžete běžně setkat. A stojí to za to. Nahlédněte s námi do zákulisí jejich života. 

 

Dokument Obrázky z Podyjí je dostupný na DVD

/UKÁZKA/ Půlhodinový snímek dokumentaristy Ivana Stříteského a scénáristy Libora Ambrozka Obrázky z Podyjí je dostupný na DVD. Zájemci si jej mohou koupit na Návštěvnickém středisku Správy parku v Čížově nebo přímo v administrativní budově ve Znojmě. 

 

FOTOGALERIE: Evropský den chráněných území v Podyjí

Několik výstav, muzejní noc nebo odhalení nového nápisu na Sealsfieldově kameni a křest lípy. Podívejte se, jak jsme připomínali Evropský den chráněných území v Podyjí.

 

Víno i jedlé rostliny. Evropský den chráněných území připomene chuť přírody

/SEZNAM AKCÍ/ Výstavy, koncert, exkurze nebo beseda s vinařem či projekce. Nadcházející víkend slavíme Evropský den chráněných území (24.5.) Letos s podtitulem Chuť přírody. 

 

Na premiéru filmu o Podyjí do Znojma přijede herečka Rybová i ekolog Ambrozek

/POZVÁNKA/ Správa Národního parku Podyjí zve srdečně znojemské publikum na oficiální premiéru filmu Obrázky z Podyjí, která je věnována Národnímu parku Podyjí u příležitosti jeho dvacátých pátých narozenin. 

 

Ve vranovském zámku se otevře výstava fotografií Michala Schneidera

/POZVÁNKA/ Výstava panoramatických snímků fotografa Michala Schneidera Krajiny mého okolí se otevře zájemcům v galerii Thayana na vranovském zámku. Autor v nich mapuje krajinu mezi Podyjím a Moravskými Budějovicemi. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 24. května od 17:00. Výstava bude přístupná až do konce září.

 

Skalní řícení v Hamrech

Silnice spojující Přední a Zadní Hamry pod Vranovem nad Dyjí prochází pod vysokou skalní stěnou známou pod názvem Hamerské vrásy. Její stáří je asi 800 miliónů roků a je tvořena bítešskou ortorulou s výraznou deskovitou odlučností. Hornina je rozpukána četnými puklinami. Zvláště pak v jarních měsících se stává, že ze stěny vypadne menší množství kamenů, které jsou potenciálně nebezpečné pro procházející občany nebo turisty. 

 

Jak občané dobrovolně zlikvidovali skládky

/ÚVAHA PETRA LAZÁRKA/ I dnes se najdou v krajině místa, která nám mohou připomenout dobu před rokem 1989. Občané, státní podniky, zemědělská družstva či obce se tehdy potýkali s nerudovským problémem  - kam uložit odpadky.  Blízké či vzdálené okolí sídel bylo často doslova poseto množstvím skládek nejrůznějšího původu a objemu. Skládkami se vyrovnávaly v přírodě terénní nerovnosti, zavážely se jimi tůně s obojživelníky, nebo se vršily na kopečcích porostlých stepní vegetací.