Aktuality

Novým ředitelem Národního parku Thayatal se stal agro-ekonom Ludwig Schleritzko

Novým ředitelem Národního parku Thayatal byl jmenován pětatřicetiletý rodák z rakouského Hornu Ludwig Schleritzko.  Na začátku roku nastoupil do úřadu. Schleritzko vystudoval vídeňskou zemědělskou univerzitu (Universität für Bodenkultur, Wien) a je zemědělským ekonomem. Ve své kariéře zastával posty na rakouské i evropské úrovni a věnoval se především rozvoji venkovských oblastí Rakouska, píše se v oficiální tiskové zprávě uveřejněné v rakouských mediích.  Ve funkci nahradil Roberta Brunnera, který po své patnáctileté misi v národním parku na sklonku roku odešel do důchodu.

 

Botanik u Znojma objevil unikátní šalvěj, nikde jinde v Česku neroste

Čeští odborníci budou muset přepsat červený seznam ohrožených rostlin.  Znojemský botanik Radomír Němec totiž nedaleko frekventované cesty v obci Nový Šaldorf – Sedlešovice nalezl kriticky ohroženou šalvěj rakouskou. Vědci  už ale považovali tuto rostlinu v Česku za vyhynulou. Naposledy ji viděli v Újezdu u Brna na přelomu tisíciletí. Lokalita ale již zanikla. Okraj Národního parku Podyjí je tak jediné místo na našem území, kde prokazatelně roste.

 

Strom Znojemska v galerii na Slepičím trhu

l__pa_mini.jpg Od 6. ledna je výstava k anketě Strom Znojemska 2013 přemístěna do prostor galerie v Domě porozumění na Slepičím trhu ve Znojmě.

 

V novém roce hodně štěstí přeje Správa Národního parku Podyjí

 

FOTOGALERIE: Medvědi v Podyjí. V únoru je uvidíte na Déčku

/FOTOGALERIE/ Medvídci Agáta a Martin jsou sympatičtí herci, kteří jsou obsazeni do hlavních rolí v dalších dílech televizního seriálu pana Václava Chaloupka. Pořady jsou určeny především dětem, kterým budou medvědi dělat znalé průvodce po našich národních parcích a chráněných krajinných oblastech. Díl věnovaný našemu NP Podyjí můžete shlédnout pravděpodobně v únoru na novém kanálu ČT Déčko. Tou dobou už bude mít medvědí dvojice svůj nový domov u hradu Točník.

 

Po 15 letech odchází do penze z čela partnerského Thayatalu Robert Brunner

Po patnácti letech končí svoji práci pro partnerský Národní park Thayatal jeho současný ředitel Robert Brunner. Odchází do penze. Ve funkci ho  od začátku roku 2014 nahradí  Ludwig Schleritzko, kterého jako jeho nástupce vybrala dolnorakouská vláda. Robert Brunner je jednou z klíčových osobností ochrany přírody na rakouské straně hranice. Přinášíme vám proto osobní poděkování ředitele Tomáše Rothröckla.

 

Třesně a mišpule u Hradiště, duby v Čížově. Podzimní výsadby zpestřily krajinu Podyjí

Nové třešňové stromořadí nedaleko Hradiště nebo mišpule na tamních terasách nad Dyjí vysázeli letos na podzim Správci Národního parku Podyjí. Z nového ovocného stromořadí mohou v následujících letech mít místní i turisté radost například i na cestě u Podmolí nebo mezi Podmýčemi a rakouským Fellingem. Nově vysazené dubové stromořadí u návštěvnického centra v Čížově zase do sebe pojme všechny druhy tohoto stromu, které v Podyjí rostou. Správa parku tak pokračuje v naplňování svého konceptu péče o krajinu.

 

Hlasujte pro Strom Znojemska 2013

/ANKETA/ I letos spolupořádáme anketu Strom Znojemska. O váš hlas se uchází třináct dřevin nebo alejí či stromořadí. Podpořit je můžete až do konce března 2014 v anketě na této stránce. Hlasovat můžete také na výstavách - momentálně je až do vánočních prázdnin anketa vystavená na SOU a SOŠ na Přímětické ulici ve Znojmě a po Novém roce se budou fotografie stěhovat do Domu porozumění na Slepičím trhu ve Znojmě. O dalších výstavních místech vás budeme průběžně informovat.

 

Skrytý život Podyjí II: Liška v nedbalkách i parta jezevců

/VIDEO/ Minulý měsíc jsme vám ukázali fotografie z našich fotopastí. Nyní nabízíme trojici nočních videí. Zachytily nedůvěřivou lišku, mladého srnce manekýna i partu jezevců.

 

Zdarma ke stažení: Dvacítka hradů a zámků Podyjí obrazem i slovem v nových knihách

/KNÍŽKY KE STAŽENÍ/  Více než stokilometrový úsek řeky Dyje mezi rakouským Raabsem a Znojmem kromě úchvatných přírodních scenérií nabízí i pozoruhodné památky hradní a zámecké architektury. Historik Jiří Kacetl a fotografové Petr Lazárek a David Molík je popsali ve dvou nových knížkách. Stáhnout si je můžete zdarma z webu Jihomoravského muzea ve Znojmě.

 

Správa Národního parku Podyjí ocenila péči o ovocný sad, naučnou stezku i zvelebování krajiny v okolí Hnanic

/FOTOGALERIE/ Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2013 dnes ve Znojmě obdržely obec Hnanice za zvelebování svého okolí, rodina Prokopových z Přímětic za příkladnou péči o ovocný sad na hradišťských terasách a občanské sdružení Clary z Vranova nad Dyjí za vybudování a udržování naučné stezky na Vranovsku. Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda. V obci opravilo dům slavného rodáka, vytvořilo v něm muzeum a pořádá řadu akcí. Správa parku letos na ocenění nominovala deset projektů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Netradiční péče o Mašovickou střelnici. Traktor a kypřič půdy narušily část tamních trávníků

/FOTOGALERIE/ Na začátku listopadu narušil pečlivě vytipované pásy rozsáhlých trávníků na Mašovické střelnici traktor s kypřičem půdy. Odkrytá zem a její následné postupné zarůstání je podle odborníků unikátním prostorem pro řadu ohrožených druhů rostlin a živočichu. Místo budou nyní dlouhodobě zkoumat studenti Karlovy univerzity. Správa parku tak pokračuje v netradičních opatřeních, která zvyšují pestrost travnatých biotopů.

 

Stále ještě můžete poslat návrh do Stromu Znojemska 2013

strom.jpg Uzávěrka regionální ankety o nejsympatičtější strom byla posunuta na 21. listopadu. Až do té doby nám můžete doručit své návrhy.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2013

/ANKETA/ Správa Národního parku Podyjí letos podruhé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí pro obyvatele i přírodu Podyjí. Mezi deseti navrženými kandidáty jsou zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny.  Tři oceněné z kandidátů vybere Správa parku. O čtvrtém můžete rozhodnout vy v anketě, kterou naleznete níže.  Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2013 vyhlásí Správa parku v úterý 26. listopadu v 17.00  v Domě umění ve Znojmě.

 

Skrytý život Podyjí: Fotopasti zachytily jeleny, medvěda i zvědavce

/FOTOGALERIE/ V posledních třech letech nainstalovali Správci národních parků Podyjí a Thayatal řadu fotopastí na obou stranách hranice. Políčeno měli především na kočku divokou. Zachytit se jim ale povedlo například bobry při práci, jeleny, lišky nebo televizního medvěda. Prohlédněte si ty nejzajímavější fotky. Kočka divoká automatickému oku fotopastí zatím uniká…