Aktuality

Studenti znojemských základních škol absolvují inovativní kurzy v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Jaký mají vliv přehrady na teplotu vody v Dyji, kam až by stoupla hladina řeky při realizaci přehrady u Býčí skály, nebo jaké rostliny rostou na různých místech v Podyjí zkoumali žáci znojemských základních škol na přelomu dubna a května. Nové pilotní terénní kurzy by jim měly pomoci pochopit souvislosti ochrany přírody na Znojemsku. V rámci projektu financovaného z Programu podpory obcí v regionech národních parků vzniknou i učební pomůcky a plány pro jejich spolužáky. 

 

Martin Škorpík ze Správy národního parku obdržel cenu časopisu Živa za popularizaci biologie

Cenu J. E. Purkyně časopisu Živa za popularizaci biologických věd obdržel v polovině května vedoucí odboru speciální ochrany přírody Správy Národního parku Podyjí Martin Škorpík. Porotci ocenili originalitu, tematický přínos a sdělnost jeho příspěvku o ochraně hmyzu v zemědělské krajině. 

 

Na Sealsfieldův kámen se vrací původní německý nápis

/PROGRAM AKCE/ Původní německý nápis na památku slavného rodáka z Popic Charlese Sealsfielda se po sedmdesáti letech vrací na vyhledávanou vyhlídku v Národním parku Podyjí. Ve spolupráci se Správou parku ho obnovil Spolek Popice Charlese Sealsfielda a v sobotu 21. května 2016 ho slavnostně odhalí veřejnosti.

 

Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě: Vlčí hory nebo Hazardní hra o přežití

/PROGRAM/ Pro příznivce dokumentů z oblasti přírody, ochrany životního prostředí i přírodního a kulturního dědictví jsme opět připravili promítání vybraných filmů z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Tentokrát je ve Znojmě uvidíte v druhé polovině května.

 

Kokoška do salátu a káva z čekanky: Rostliny Podyjí, které zpestří váš jídelniček

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ K čemu využít ptačinec, pěťour nebo merlík a proč si naopak dát pozor na tetluchu či vlaštovičník vysvětlí zájemcům nový informateriál Správy Národního parku Podyjí. Nabízí tak jedinečného fotografického kulinářského průvodce po dvaceti plevelech Podyjí. Stáhnout si ho můžete z webu Správy. V tištěné formě je k dispozici na informačních bodech národního parku.

 

Začíná sezóna hub: Botanici v Podyjí poprvé objevili kačenku náprstkovitou

Na třech místech v Národním parku Podyjí letos botanici našli houby kačenky náprstkovité. Na území parku je to vůbec poprvé. Rostou i další jarní jedlé houby.

 

Konference: České národní parky 2016

V České republice byly doposud vyhlášeny čtyři příhraniční národní parky, které jsou ve všech případech bilaterální. Jaký je jejich současný stav, problémy a cíle? Je současná soustava národních parků dostatečně reprezentativní? Přijeďte diskutovat s odborníky na konferenci, která se uskuteční 21. - 22. 9. 2016 v Praze.

 

Rekordní jaro pro křivatce a koniklece. Kvetoucích rostlin bylo více než obvykle

V nebývale vysokých počtech vykvetly letos křivatce, koniklece a například i rozrazily. Podle botaniků za to může neobvyklý průběh jara. Žluté kvítky křivatců se navíc objevily i na místech, kde již léta nerostly.

 

Tajemná zákoutí i barevné krajiny. Prohlédněte si nejlepší dětské práce z Přírody kolem nás

Z více než tisíce obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Zapojili se do ní děti z různých míst Česka. Podívejte se na oceněné práce.

 

Jaro v Podyjí: U Jejkala jsou vzácní skokani ostronosí. Rozrůstá se i kolonie syslů u Hnanic

Potvrzení populace vzácných skokanů ostronosých, rekordní počet ropuch nebo pomalu se rozrůstající kolonie syslů.  Po teplém konci zimy je nyní jaro v Podyjí v plném proudu. Slyšet ho můžete zejména u podyjských tůní a rybníků. 

 

Čápi se vrací ze zimovišť. Vítá je i výstava fotografií v Domě umění

V roce 2014 byly oba naše druhy čápů, čáp černý i bílý, vyhlášeny Českou společností ornitologickou „ptáky roku“.  K této příležitosti vznikla i série snímků, která divákům umožňuje nahlédnout do nejintimnějších okamžiků ze života těchto opeřenců. Čtyřicet těch nejzdařilejších mohou zájemci zhlédnout až do 26. května ve znojemském Domě umění.

 

Národní park Podyjí si připomíná pětadvacet let své existence

Přesně pětadvacet let od vyhlášení Národního parku Podyjí uběhlo v neděli 20. března. Správa parku se toto výročí rozhodla oslavit řadou akcí pro veřejnost i odborníky.

 

Nová výstava přiblíží čtvrtstoletí Národního parku Podyjí

Pětadvacet let existence národního parku a jeho vliv na krajinu Podyjí přiblíží nová výstava Správy parku a Jihomoravského muzea ve Znojmě nazvaná „Národní park Podyjí – Čtvrtstoletí pro přírodu“. V patnácti tematických okruzích ukazují autoři projektu péči o toto chráněné území, rostliny a živočichy závislé na divočině i práci člověka nebo projekty, které mohly Podyjí nenávratně změnit. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 24. března. Expozice bude v Jihomoravském muzeu ve Znojmě přístupná do 10. června. Pak ji čeká přesun do rakouského Hardeggu a na další místa.

 

Vycházky do Podyjí 2016

cestou2.jpg Nadcházející jaro je výzvou k návštěvě národního parku. Pro ty z vás, kdo dáte alespoň u některého z výletů do Podyjí přednost odbornému doprovodu, jsou tu jako každoročně nachystány vycházky a exkurze pro veřejnost.

 

Teplá zima vylákala netopýry z tradičních zimovišť

Méně netopýrů než obvykle zastihli letos zoologové v jejich zimních úkrytech při tradičním sčítání na počátku února. Teplé počasí jim pravděpodobně umožňuje přezimovat i mimo podzemí a někteří jsou dokonce i aktivní. Odborníci je v lesích kolem Čížova viděli létat i lovit. Na Ledových slujích se jim dokonce podařilo zastihnout i evropsky chráněné netopýry velkouché. Ti běžně zimují v místech nedostupných pro lidské pozorovatele.