Aktuality

V Podyjí po letech opět zimuje kachna kopřivka obecná

/AUDIO/ Po sedmi letech v Národním parku Podyjí opět zimuje kopřivka obecná. Tato menší kachna se obvykle v chladném období uchyluje do jižnějších částí Evropy. Přibylo zde také orlů mořských a cizokrajné kachničky mandarinské. Vyplývá to z údajů pořízených ornitology při pravidelném zimním sčítání vodních ptáků v polovině ledna. 

 

Nahlédněte s námi do Barmy i Íránu

/PROGRAM PŘEDNÁŠEK/ Hned na několik světadílů vás letos zavede cyklus šesti přednášek Správy Národního parku Podyjí nazvaný Přírodou celého světa. Kromě Evropy se s námi může vypravit do Ameriky i Asie. Celou sérii v úterý 9. února zahájí Barma – země tisíců pagod. 

 

Konference: Národní park Podyjí – 25 let očima vědy

Konference konaná k 25. výročí vyhlášení Národního parku Podyjí se konala 22. a 23. listopadu 2016 ve Znojmě. Jejím cílem bylo představit a prodiskutovat současný stav bádání v regionu národního parku. Příspěvky se zaměřovali na výsledky výzkumů a monitoringu na poli přírodních i humanitní věd. 

 

PF 2016

Čáp černý je už čtvrt století symbolem Národního parku Podyjí. Proto jsme rádi, že vás může přivítat i v tomto, pro nás výročním roce 2016. Rok plný jedinečných setkání s přírodou vám přeje Správa Národního parku Podyjí. 

 

25 let Národního parku Podyjí – čtvrtstoletí pro přírodu

V roce 2016 uplyne čtvrtstoletí od vyhlášení Národního parku Podyjí. Se sloganem „25 let Národního parku Podyjí – čtvrtstoletí pro přírodu“ se budeme spolu setkávat celý příští rok. Chceme připomenout nejen, že náš národní park má úctyhodné narozeniny, ale především, že ochrana jeho přírodních a kulturních hodnot má svůj význam.

 

Vzniká nový dokument o Podyjí. Premiéru bude mít v březnu

/VIDEO/ Těsně před dokončením je nový třicetiminutový dokument Obrázky z Podyjí. Lidé se v něm budou moci zblízka seznámit se živou i neživou přírodou, historií vývoje krajiny a zásadami péče o kulturní krajinu i "divočinu" národního parku a jeho ochranného pásma. Premiéru by měl mít na konci března 2016. Doprovodí ho série kratších děl určených převážně internetovému publiku. 

 

Za posledním puchýřem se vydalo téměř 1600 lidí

Ve městě Znojmě a v Národním parku Podyjí se o víkendu 13.-15. 11. 2015 uskutečnil 44. ročník turistického pochodu Za posledním puchýřem 2015. Akci, jejímž hlavním pořadatelem byl Klub českých turistů, navštívilo podle odhadu organizátorů téměř 1600 aktivních pěších turistů z celé České republiky.

 

Na Papírnu u Devíti mlýnů se vrátila část meziválečné turbíny

Osud pohnutý jako místo samo. Symbolem meziválečné prosperity a poválečného úpadku lokality Devět mlýnů nedaleko Hnanic může být část Francisovy vertikální turbíny, kterou v polovině listopadu instalovali zaměstnanci Správy národního parku k zrekonstruovanému torzu šestého mlýna. Technická památka tehdy vyráběla energii pro tamní papírnu, pak skončila na dlouhá desetiletí skrytá v zasypaném náhonu. Zpátky na světlo ji pomohly povodně. Nyní ji mohou obdivovat návštěvníci Podyjí.   

 

Restart festivalu EKOFILM. Poprvé v Brně a s novou dramaturgií

/TISKOVÁ ZPRÁVA MŽP/   41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se letos poprvé koná v Brně. Nový ročník nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní mezinárodní soutěž a doprovodné akce. 

 

Správa národního parku začne s obnovou zarůstajících luk v údolí

/FOTOGALERIE/ Dvě údolní louky u Podmolí a Lukova čekají letos na podzim a v zimě výrazné zásahy. Lesníci pročistí jejich okraje od náletů a mladého lesa. Hlubocká a Gálišská louka se tak přiblíží své původní velikosti. Ochranáři si od zásahu slibují zvětšení prostoru pro vzácné květiny a motýly.  

 

Národní parky Podyjí a Thayatal získaly certifikát potvrzující jejich dobrou spolupráci

Certifikát dobré přeshraniční spolupráce mezinárodní Federace Europarc (Transboundary Parks …following nature´s design - Transboundary cooperation certificate of Europarc Federation) obdržely na konci října v německém Regensburgu správy národních parků Podyjí a Thayatal. Rozšířily tak platnost původního dokumentu z roku 2007 na dalších pět let. Ocenění vyzdvihuje prohlubující se spolupráci mezi oběma chráněnými územími. 

 

Správa parku ocenila zoologa Hanáka za dlouholetý přínos k poznání a ochraně přírody Podyjí

Znojmo, 3. listopadu 2015 - Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2015 dnes ve Znojmě obdržel zoolog Vladimír Hanák. Jeden z duchovních otců ochrany Podyjí, popularizátor přírody Znojemska a nestor výzkumů netopýrů v Česku. Vedení Správy parku ocenilo i obce Onšov za opravu historické poklony v záhumení a Mašovice za rekonstrukci místní školy. Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili Přátele Dyjské vsi. Na jaře uklidili od odpadků okolí Kraví hory. Správa národního parku letos na ocenění nominovala sedm projektů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2015

/ANKETA/ Oprava školy a kapliček, rekonstrukce stodol nebo hmyzí domky a úklid odpadky zaházeného koryta potoka. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti můžete rozhodnout vy v naší online anketě. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2015 vyhlásí Správa parku v úterý 3. listopadu v 17:00 v Domě umění ve Znojmě.

 

Pohledem dětských výtvarníků: Vyhlašujeme 16. ročník soutěže Příroda kolem nás

/XVI. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2016.  Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku. 

 

Podzimní květy: rozrazil, černýš i jarní koniklece a růže

/FOTOGALERIE/ Nejen listnaté stromy nyní v Podyjí září barvami.  Kvete fialový vřes, růžová trávnička nebo růžovo-žluté palice černýše.  Podruhé po jarní sezóně nezvykle vykvetly i koniklece či růžové keře.