Aktuality

V Čížově přibyla druhá linie železné opony. Památník je tak autentičtější

Po pětadvaceti letech se do Čížova znovu vrátila druhá linie železné opony.  Na symbolických padesáti metrech tak mají návštěvníci národního parku možnost vidět její téměř autentickou podobu z konce 80. let minulého století. Na dobudování památníku zábrany, která oddělovala komunistický blok od západní Evropy, Správa parku použila původní ostnatý drát i dřevěné sloupy.  Železné protitankové ježky dodalo Technické muzeum v Brně.

 

Jaro objevů: orchideje na nových místech, desítky čolků a návrat potápky

/FOTOGALERIE/  -  Jako o říši zázraků mluví o Podyjí letos na jaře biologové. Botanici nalezli vzácné orchideje a další rostliny na místech, kde dosud nerostly. Navíc vykvetly v mimořádných počtech. Vůbec poprvé v Podyjí odborníci viděli kriticky ohrožený kakost měkký. Z návratu potápek malých nebo užovek stromových na nových lokalitách či desítek čolků mají zase radost zoologové. Naše nejvýznamnější jarní objevy vám nyní představíme v malé fotogalerii.

 

Podyjí před 200 lety. Na vranovském zámku Správa parku vystaví kresby z roku 1820

/FOTOGALERIE/ Zhruba čtyři desítky faksimilií kreseb ze skicáře italského malíře Giovanniho Marii Monsorna mohou zájemci vidět od konce května v galerii Thayana na I. nádvoří vranovského zámku. Výstava výběru obrazů z Podyjí z jeho cesty po Moravě a Dolním Rakousku bude mít slavnostní vernisáž v úterý 26. května od 17:00 a potrvá až do konce září. Expozici připravila Správa národního parku Podyjí spolu s Národním památkovým ústavem. 

 

Vzácní jasoni žijí jen pár týdnů. Právě nyní je můžete vidět v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Pro někoho jeden z mnoha motýlů. Pro odborníky ale unikátní druh, kterého mohou vidět jen na několika místech v Česku. Ohrožený jasoň dymnivkový z Čech úplně vymizel. Na Moravě se s ním můžete setkat kromě Podyjí jen na pár místech. Například na Pálavě, v Bílých Karpatech nebo v Moravském Krasu. Nad loukami a v prosvětlených lesích létá jen par týdnů v roce. Právě nyní.

 

Expedice Podyjí: v národním park zkouší nové formy výuky pro znojemské školy

/FOTOGALERIE/  Místo čtení učebnic dějepisu hledání zaniklých mlýnů podél řeky Dyje a rozhovory s pamětníky. Místo sezení v lavicích pohyb v přírodě a vytváření vlastních nákresů a prezentací. I tak by se dal stručně charakterizovat nový vzdělávací projekt Expedice Podyjí, do kterého se zapojili deváťáci ze znojemské základní školy na Pražské ulici. V polovině května strávili pět dní v přírodě pozorováním, bádáním a přípravou prezentací svých zjištění pro veřejnost. 

 

Oslavte Evropský den chráněných území s dětmi na Staré vodárně nebo koncertem v Čížově

/PROGRAM/ Přeletět Dyji jako čáp černý,  zkusit utéct kudlance nábožné, zachránit obojživelníky nebo se projet po řece na kanoi můžete spolu se svými dětmi v sobotu 23. května od 10 do 16 hodin v areálu Staré vodárny ve Znojmě. Správy Národních parku Podyjí a Thayatal společne s vodáckým oddílem Neptun tak upozorňují na Evropský den chránněných území. Zájemci mohou večer navštívit i koncert v Čížově. 

 

Titul Strom Znojemska ponesou až do příštího hlasování Duby v Plavči

mini_duby.jpg V úterní povečer 28. dubna se sešli příznivci stromů v kavárně znojemského Domu umění, aby společně slavnostně uzavřeli další ročník ankety Strom Znojemska a dozvěděli se, kteří z kandidátů nasbírali nejvíce hlasů.

 

Anketa Strom Znojemska bude mít brzy své vítěze

dub_koc_1.jpg Již tradiční anketa Strom Znojemska, tentokrát vyhlášená v roce 2014, brzy bude znát své vítěze. Pokud chcete být mezi prvními, kdo se je dozví, přijďte v úterý 28. dubna do znojemského Domu umění.

 

Den Země v Podyjí: úklid, otevření výstavy dětských kreseb a Strom Znojemska

Připomínky Dne Země v Národním parku Podyjí začaly už minulou sobotu. V našem návštěvnickém centru jsme vystavili vítězné práce z letošního ročníku dětské výtvarné soutěže Příroda kolem nás. Studenti ze znojemských základních a středních škol se také tento týden vydali do Podyjí a pomáhali nám s úklidem odpadků. Symbolickým završením oslav bude vyhlášení Stromu Znojemska příští týden v úterý. 

 

Opravená Papírna, hledačka nebo geoexpozice. Vyzkoušejte novinky v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Dokončená geoexpozice pod otevřeným nebem, výstava obrazů z cestovního skicáře italského malíře z první poloviny 19. století. Hra, která vás provede po stopách „železné opony“ a atraktivních lokalitách v okolí Čížova nebo zpřístupněna budova Papírny v lokalitě Devíti mlýnu. Letošní sezona sebou přináší řadu zajímavostí. 

 

Rozkvetlý les, skály i břehy: 12 květů dubnového Podyjí

/FOTOPRŮVODCE/ - Kromě vřesovišť v dubnu rozkvetly i jarní květiny v lesích nebo na břehu řeky. Připravili jsme pro vás malého průvodce po těch nejzajímavějších z nich.

 

Brontosauři uklízeli Podyjí

brontosauri_150.jpg /FOTOGALERIE/ Více než 30 pytlů odpadků odnesla o víkendu skupina členů Hnutí Brontosaurus z Národního parku Podyjí. Skupina nadšenců uklízela vranovské serpentýny, lesopark i Kozí stezky pod vranovským zámkem. Našli zde i torza kočárků či zbytky pletiva. Pomohli i s jarními pracemi kolem Návštěvnického střediska Správy NP Podyjí v Čížově. Za pomoc jim děkujeme. 

 

Ozvěny Ekofilmu opět ve Znojmě

Přijďte se podívat na zajímavé krátké filmy z mezinárodního festivalu Ekofilm, potěšit vás mohou i regionální produkty či kontakt s živými zvířaty.

 

Vědci na konferenci v Podyjí viděli poprvé v Česku unikátní druh pakomára

Trojici evropských vědců, kteří minulý rok navštívili Podyjí v rámci mezinárodní odborné konference, se podařilo nalézt zajímavý druh pakomára Buchonomyia thienemanni Fittkau. Jednalo se o vůbec první pozorování tohoto druhu v České republice a zároveň první doložení celé nové podčeledi hmyzu (Buchonomyiidae) pro české území. Informovali o tom nyní v odborném časopise. Pakomáři nad řekou létají především v noci. Jejich bodnutí se ale bát nemusíte. Na rozdíl od komárů jim chybí bodací ústrojí. 

 

Pozor v lesích Podyjí: Silný vítr vyvrátil některé stromy poškozené prosincovou ledovkou

03_zlomen___borovice_150.jpg Prosíme návštěvníky, aby během velikonočního víkendu vstupovali do lesů Podyjí se zvýšenou opatrností. Silný vítr v posledních dnech vyvrátil několik stromů a stále hrozí pád větví z korun stromů poškozených prosincovou ledovkou.