Aktuality

Makrofotky a písně staré Itálie: koncert a výstava nabídnou nezvyklý pohled na zvířata Podyjí

/FOTOGALERIE/ Podívat se přímo do očí pavoukovi a mravencům nebo do tlamy kudlanky budou moci lidé na nezvyklé jednodenní výstavě, která se v sobotu 16. srpna uskuteční v Muzeu Charlese Sealsfielda v Popicích. Hmyz Podyjí ve svých makro snímcích představí fotograf Vlastimil Mihal. Návštěvníci vernisáže budou mít také ve stejný den od 15:30 příležitost vyslechnout koncert česko-rakouského barytonisty Martina Hammerle-Bortolottiho. Zazpívá písně italských skladatelů první poloviny 20. století. Akci doplní komentovaná vycházka Správy Národního parku Podyjí do záhumení Konic a Popic.

 

Papírnu a náhon na Devíti mlýnech čeká rekonstrukce. Návštěvníci by zde měli být pozornější

/FOTOGALERIE/ Dvě větší stavební akce čekají v srpnu a na podzim navštěvovanou lokalitu Devíti mlýnů nedaleko Hnanic. Správa Národního parku Podyjí zabezpečí a zpřístupní trosky bývalé Papírny. Komplexní rekonstrukcí má naplánovanou i nedaleký náhon. Návštěvníci dostanou díky nové lávce možnost přístupu na obě jeho strany a jejich bezpečí zajistí nové zábradlí. Opravený náhon bude sloužit jako důležitý biotop na vodu vázaných zvířat a rostlin. Značená cesta v této lokalitě uzavřena nebude. Žádáme ale návštěvníky, aby zde dbali zvýšené opatrnosti.  

 

V Podyjí roste přes 1400 druhů květin. Jejich různorodost představuje nový infomateriál

/INFOMATERIAL KE STAŽENÍ/ Nebývalých 1400 druhů vyšších rostlin a dalších 200 mechorostů zatím napočítali botanici na pouhých 64  km2 Národního parku Podyjí. Za toto nezvykle vysoké číslo národní park vděčí své pozici na geologické, klimatologické i kulturní hranici a působení takzvaného údolního fenoménu. Pestrost rostlinné říše Podyjí popisuje nový dvanáctistránkový infomateriál. Získat ho můžete například v Návštěvnickém středisku v Čížově, stáhnout pak přímo z našeho webu.

 

MŽP a Správa Národního parku Podyji informovaly obce a odborníky o připravované novela zákona

/PREZENTACE KE STAŽENÍ/ Více informací o připravované novele zákona o ochraně přírody mohli získat zástupci obcí a odborníci na informativním semináři, který se na konci července konal v Podyjí. O novele diskutovali se zástupci ministerstva i vedení Správy parku. K novele zákona se pak členové Rady Národního parku mohli vyjádřit formou připomínek.

 

Divokým kočkám v návštěvnickém centru rakouského Thayatalu se narodila tři koťata

/FOTOGALERIE/ Jsou mladá, divoká a jedinečná. Tři čerstvá koťata se předposlední červencový víkend poprvé představila návštěvníkům rakouského centra Národního parku Thayatal u Hardeggu. Narodila se 11. června  kočkám divokým, které zde už několik let ve výběhu  žijí. Pod pečlivým dohledem své matky teď prozkoumávají prostor, který se jim nově otevřel a ve kterém je mohou lidé pozorovat.

 

Úhor u Hnanic hostí unikátní brouky, vzácného rýhonosce tu odborníci viděli poprvé v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Jen na několika lokalitách jižní Moravy žije ohrožený rýhonosec Rhabdorrhynchus echii. Nyní ho odborníci poprvé spatřili i v Podyjí. Nenápadného brouka hostí malý úhor v lokalitě Staré vinice mezi Hnanicemi a Havraníky. Podle ochránců přírody dokládá nález tohoto broukavýznam takových míst v zemědělské krajině.

 

Správci parku obnovili dvě studny v Podyjí, připomínají morové rány i pohraničníky

Dvě historické studny obnovili v těchto dnech správci národního parku Podyjí, vznikla tak i nová odpočinková místa pro návštěvníky. Studna v Trauznickém údolí nedaleko Popic posloužila místním pravděpodobně i v době morových epidemií. Tu nedaleko Podmolí zase využívali pohraničníci střežící neprostupnost železné opony. Lidé se v horkých dnech jejich vodou mohou zchladit. Pitná ale zatím není. Studny začínají znovu fungovat po několika desetiletích.

 

Průlomová dohoda: zemědělci budou pomáhat při návratu dropa velkého na Znojemsko

Způsob zemědělského hospodaření má podstatný vliv na množství rostlin a živočichů, kteří v krajině žijí. Právě proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uzavřela dohodu s jednou z největších zemědělských firem na Znojemsku, Agrospolem Hrádek. Dohoda by v konečném důsledku měla připravit vhodné podmínky pro návrat dropa velkého, jednoho z nejtěžších létajících ptáků světa, který ze Znojemska vymizel před dvaceti  lety. Do  dlouho připravovaného řešení zapojí AOPK ČR  100 ha státních pozemků, kde má právo hospodařit. Dohoda vstoupila v platnost na začátku měsíce.

 

Pozor státní hranice – lidé z pohraničí v putovní výstavě komentují uplynulé čtvrtstoletí

/FOTOGALERIE, POZVÁNKA NA VÝSTAVU/ Na šestnácti panelech vystavených od pátku 4. července v blízkosti torza bývalé železné opony v Čížově se rakouský fotograf s českými kořeny Alex Halada snaží zachytit pohledy několika desítek lidí na změny posledních pětadvaceti let v pohraničí. Výstavu pod širým nebem „ACHTUNG STAATSGRENZE – POZOR STÁTNÍ HRANICE“  si můžete u Návštěvnického střediska Správy Národního parku Podyjí prohlédnou až do 24. července.

 

Fouká silný vítr, kvete zlatý déšť: školáci rok popisovali přírodu kolem sebe

Celý rok sledovali žáci znojemské Základní školy Náměstí Republiky přírodu kolem sebe. V rámci školního projektu své pozorování pravidelně zapisovali a vytvořili tak kalendář přírodních událostí a meteorologických jevů. Vy máte nyní možnost se na posledních dvanáct měsíců na Znojemsku podívat jejich očima.

 

Čížovské středisko má nové hřiště, přibude i geologická expozice a návštěvnický okruh

/FOTOGALERIE/ Správa NP Podyjí na jaře dokončila v rámci zlepšování stavu areálu Návštěvnického střediska rekonstrukci vybavení zahrady a traktu před budovou. Dosluhující posezení pro návštěvníky v zahradě pod pergolou bylo nahrazeno novým a pro děti jsme zde vybudovali nové lanové minicentrum. To komunikačně souvisí s posezením "pro dospělé", ale je odcloněno hradbou zeleně, aby větší děti měly možnost hrát si ve "svém světě".

 

Tam, kde Fuchs dává dobrou noc

/SLOVNÍČEK KE STAŽENÍ, FOTOGALERIE/ Novou jazykovou příručku mají k dispozici všichni milovníci životního prostředí. V češtině, slovenštině a němčině v ní naleznou termíny z ochrany přírody, různé zvířecí a rostlinné druhy nebo slovíčka z oblasti cestovního ruchu.  Jazykového průvodce oborem vydala dolnorakouská zemská akademie. Jeho digitální verzi si můžete stáhnout z webových stránek. Tištěná bude k dispozici v druhé půlce června na vyžádání v budově Správy Národního parku Podyji ve Znojmě nebo v jeho Informačním středisku v Čížově.  

 

Rozkvetl vřes a vylétli okáči, o měsíc dříve než obvykle

Letošní abnormálně dlouhé jaro spojené s teplým počasím posledních týdnů mění životní rytmus některých rostlin i živočichů. Na Kraví hoře již můžete vidět první kvetoucí vřesy.  Vylétl i velký motýl okáč medyňkový.  Obvykle se lidé mohou z typického zbarvení okáče i či nafialovělých kvítků vřesu těšit až v prázdninových měsících.

 

Vědci sledují, kam doplavou ryby v Dyji

Může vranka nebo pstruh doplavat z nádrže Znojemské přehrady do Vranova nad Dyjí? I na tuto otázku by měl odpovědět pro Národní park Podyjí ojedinělý výzkum, který začal letos na jaře. Odborníci označili tisíce ryb unikátními značkami a kódy. Nyní sledují, jak se v řece mezi dvěma přehradami pohybují.  Výsledky studie přispějí k naplánování opatření, která zlepší migraci ryb v řece.

 

Festival na mostě připomněl pád železné opony

/FOTOGALERIE/ V sobotu 17.5.2014 se uskutečnilo na mostě přes Dyji mezi Čížovem a Hardeggem českorakouské setkání pod názvem „Festival na mostě“. Akci zorganizovaly správy národních parků Podyjí a Thayatal a partnerská města Hardegg a Vranov nad Dyjí.