Aktuality

Správa NP Podyjí ocenila obec Hnanice, lesníka Ryšánka a za dlouholetou péči o kulturní dědictví s respektem k přírodě manžele Janíčkovy

Znojmo, 5. listopadu 2014 - Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2014 dnes ve Znojmě obdrželi obec Hnanice za vysázení ovocného sadu a zapojení místních do péče o něj, lesník Miro Ryšánek za celoživotní péči o krajinu Čížovska a Miroslava a Karel Janíčkovi za dlouholeté systematické propojování ochrany kulturního a přírodního dědictví na Vranovsku a v okolí Lukova. Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili Lesnou. Tato obec nechala vysázet nové ovocné stromořadí v záhumení sídla. Správa národního parku letos na ocenění nominovala pět projektů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Projděte se mezi horninami Podyjí. Správa parku připravila venkovní geologickou expozici

/FOTOGALERIE, INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Dvanáct druhů hornin z různých oblastí Podyjí naleznou zájemci od letošního léta u návštěvnického střediska národního parku v Čížově. Nyní k této venkovní geologické expozici vychází i tištěný průvodce. Stáhnout si ho můžete také z našeho webu. 

 

Experti Rady Evropy zkoumali spolupráci v Podyjí

Kolísání průtoků v řece Dyji, rozdílná pravidla pro sportovní rybářství na české a rakouské straně hraniční řeky nebo již zrušené plány na výstavbu větrných elektráren v bezprostřední blízkosti obou národních parků. O tato témata se zajímala mimořádná expertní návštěva zaměřená na dodržování podmínek a doporučení v rámci Evropského diplomu pro chráněná území, který v minulosti propůjčila Rada Evropy národním parkům Podyjí a Thayatal.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2014

/ANKETA/ Včelí domek, promyšlené úpravy veřejných prostor obcí nebo dlouholetá péče o kulturní a přírodní dědictví. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti můžete rozhodnout vy v naší online anketě. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2014 vyhlásí Správa parku ve středu 5. listopadu v 17:00 v Domě umění ve Znojmě.

 

Do Podyjí se vrátil kriticky ohrožený sysel, zimu prospí na Hnanicku

V polovině minulého století byl sysel obecný ještě běžnou součástí naší přírody a zemědělci v něm viděli velkého škůdce. Nyní jej odborníci řadí mezi kriticky ohrožené druhy. V Česku obývá jen pár desítek míst. V létě jej biologové viděli na Hnanicku. Nyní se zde už ve svých norách ukládá k zimnímu spánku. Podle odborníků by mohla nově vzniklá kolonie vydržet i v následujících letech.   

 

Vlčí cestu na Čížovsku čeká oprava, v stromořadí ubude třetina stromů

Projekt zlepšení turistických a provozních cest dostává konkrétní obrysy. Jako jednu z prvních Správa parku opraví Vlčí cestu. Lidem by se tak měla zpříjemnit trasa od návštěvnického centra národního parku v Čížově k Ledovým slujím. Kvůli rekonstrukci ale padne část stromů v přilehlém stromořadí. Nahradí je nová výsadba i přirozený nálet mladých stromků. 

 

Koniklece znovu kvetou. Zmátl je chladný konec srpna a babí léto

Typicky jarní květy mohou návštěvníci v těchto dnech vidět na podyjských vřesovištích. Kromě pomalu se barvících listů mu pestrost dodávají i kvetoucí štírovníky, kručinky nebo přísně chráněné koniklece. Typicky jarní rostliny zmátlo nevšední počasí konce léta a relativně teplý a slunný začátek podzimu. 

 

Černý čáp zve předškolní děti i s rodiči

deti.jpg Pokud máte vy i vaše malé děti rádi přírodu a hledáte program na páteční odpoledne ve Znojmě, můžete vyzkoušet náš nový kroužek pro předškoláky v doprovodu dospělého.

 

V sobotu vyražte k Sealsfieldovi nebo na houby

/POZVÁNKY/ Chodíte na houby do lesa? Pojďte s námi v sobotu zjistit, co lze nalézt na takovém vřesovišti. A pokud budete chtít na vřesovištích strávit celý den, stavte se i v Popicích. Připomínají si tam výročí Charlese Sealsfielda. 

 

Pořad Přírodou bez hranic představí jazykového průvodce, mobilní aplikaci i poezii

krajina.jpg V úterý 23. září od 17h představíme společně s knihovnou Rakouské literatury Městské knihovny ve Znojmě nového jazykového průvodce přírodou a tříjazyčnou mobilní aplikaci pro chytré telefony a tablety, která vám pomůže orientovat se v zajímavostech a trasách národního parku. Pořad bude doplněn poezií v němčině a českých překladech.

 

Do Podyjí s Androidem: nová aplikace provede zájemce národním parkem

/LINK KE STAŽENÍ/ Kde je možné vidět kudlanky, kvetoucí koniklece nebo zajímavé technické památky poradí lidem nová tříjazyčná mobilní aplikace Správy Národního parku Podyjí. Dostupná je pro zařízení se systémem Android a lidé si ji bezplatně mohou stáhnout na stránkách Google Play. Přístup z mobilních zařízení lidem usnadní i nová responzivní verze internetových stránek Správy parku, která zlepšuje čitelnost v mobilních telefonech a tabletech.

 

Nová vyhlídka Devět mlýnů nabízí atraktivní pohled na meandr Dyje a vinici Šobes

/FOTOGALERIE, MEMORANDUM/ Od druhého zářijového týdne mohou turisté v Národním parku Podyjí navštívit novou vyhlídku nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic zvanou Devět mlýnů. Od nedalekého hotelu se na ni dostanou po nově vyznačené zelené trase. Místo nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes v srdci parku. Místní hoteliéři, podnikatelé v oblasti cestovního ruchu i Správa národního parku Podyjí ve společném memorandu, ke kterému připojil svůj podpis symbolicky i ministr životního prostředí, podpořili šetrné využívání tohoto místa.

 

Na úhor u Konic se po padesáti letech vrátil téměř vyhynulý koukol

V Česku téměř vyhynulý a kriticky ohrožený koukol polní náhodně objevili v létě botanici na kraji pole na okraji Trauznického údolí nedaleko Konic.  Je to první potvrzené pozorování této rostliny po více než padesáti letech. Z českých polí postupně jako plevel zmizel díky moderním agrotechnickým metodám.

 

Ministr Brabec otevřel unikátní vyhlídku a spustil chytrého průvodce Národním parkem Podyjí

Hnanice, 9. září 2014 – Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes v Národním parku Podyjí otevřel novou vyhlídku Devět mlýnů. Turisticky atraktivní místo umožní návštěvníkům výhled na stejnojmennou lokalitu v údolí Dyje a světoznámou vinici Šobes. Ministr také slavnostně spustil nového mobilního průvodce Podyjím.

 

V Podyjí vznikla středoevropská asociace chráněných území

V Havraníkách v Národním parku Podyjí se na počátku září z iniciativy asociace českých chráněných území EUROPARC ČR, národní sekce celoevropské EUROPARC Federation, sešli zástupci chráněných území ze čtyř středoevropských zemí – Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska a dohodli se na vytvoření společné asociace – EUROPARC Central/Eastern Europe.