Aktuality

Vyberte v anketě Dobrý skutek pro Podyjí 2012

/ANKETA/ Správa Národního parku Podyjí letos poprvé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí pro obyvatele i přírodu Podyjí. Mezi osmi navrženými kandidáty jsou zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny.  Tři oceněné z kandidátů vybere Správa parku. O čtvrtém můžete rozhodnout vy v anketě, kterou naleznete níže.  Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2012 vyhlásí Správa parku v úterý 11. prosince v 17.00 v Domě umění ve Znojmě.

 

Do Podyjí se vrací tradiční mišpule a další ovocné stromy

Návrat domů. I tak by se ve zkratce dala popsat výsadba zhruba desítky sazenic mišpulí německých. Tyto stromy, které nabízejí nezvyklé plody podzimního Podyjí, na Hradišťské terasy nad Dyjí v minulých dnech vysázeli správci národního parku. Právě odsud putovaly před několika lety řízky odebrané ze starých stromů do ovocné školky v Bojkovicích nedaleko Uherského Hradiště. Specializuje se totiž na staré odrůdy ovocných stromů. Nyní se z Bílých Karpat vrátily v podobě mladých stromků zpátky.

 

Výpravná fotografická dvojkniha o Podyjí

/UKÁZKY/ V listopadu 2012 vyšla monumentální dvousvazková velkoformátová publikace fotografa Bohumíra Prokůpka (1954-2008) a spolupracovníků Národní park Podyjí. Shrnuje více než patnáctiletou práci významného českého fotografa a nabízí i zajímavé texty o historii a přírodě této jedinečné lokality.

 

Okolí Čížova čekají změny. Přibudou cesty i protierozní opatření

Bahno z okolních polí na zahradách a cestách při přívalových deštích by v Čížově brzy mělo být minulostí. V okolí obce přibude řada protierozních opatření. Vyplývá to z nové komplexní pozemkové úpravy, na které se dohodla obec, Správa Národního parku Podyjí a vlastníci či nájemci pozemků v okolí vesnice. Naplánovány jsou i nové veřejně přístupné cesty nebo lemy křovinatých trávníků na hranici polí a lesů. Chránit budou zemědělce před rozrůstajícími se stromy i les před splachy hlíny i používanými chemikáliemi. Po Hnanicích je Čížov druhou obcí v oblasti národního parku, kde se plán na úpravu okolní krajiny podařilo domluvit.

 

Blíží se uzávěrka ankety Strom Znojemska 2012

miniatura_pl.jpg Již jen do 16. listopadu mohou navrhovatelé posílat své tipy na Strom Znojemska letošního roku. Vítěz minulého ročníku se opět umístil i v celostátní anketě Strom roku 2012.

 

Do Podyjí přilétají pěvci ze severu

Na přelomu října a listopadu míří ze severu do Podyjí řada ptáků.  Kromě dravců či sov i zajímaví pěvci. V národním parku tak můžete slyšet například pěnkavy jikavce nebo čečetky zimní. Zda se tu ukáže i brkoslav severní ještě uvidíme.

 

Ministr Chalupa: Vážím si stabilní koncepce péče o Podyjí

Od září do konce října se v Praze konaly Dny Národního parku Podyjí. V rámci této řady výstav, kulturních akcí i odborných a populárních přednášek jsme se zeptali ministra životního prostředí Tomáše Chalupy např. na to, jaké je postavení tohoto chráněného území na Znojemsku mezi ostatními národními parky nebo zda ministerstvo uvažuje o zpoplatnění přístupu do Podyjí.

 

V Podyjí právě dozrávají brambory indiánů

Svítivě žluté květy slunečnic topinambur nyní zpestřují podzimní přírodu Podyjí. Nalézt je můžete v údolí řeky Dyje nebo na mezích, v příkopech na okraji polí či na místech nedávných zemních prací. V podzemí skrývá hlízy, kterými si můžete zdravě osvěžit svůj podzimní jídelníček. Ideální čas na jejich vykopání je právě nyní. V USA běžná zahradní zelenina se do Evropy dostala z Ameriky v 16. století. Zplanělá nyní zaplavuje především břehy řek. V extrémních případech ale vytlačuje i původní vegetaci.

 

Lesy Podyjí ukazují svoji podzimní paletu. Mění je barviva v listech i počasí

Žlutá, oranžová, cihlová až červená nebo hnědá. Podyjské lesy nyní hrají desítkami barev. Projevuje se tak velká pestrost stromů a keřů, které v národním parku rostou. Odborníci jich zde napočítali více než sto druhů. Lidé jejich podzimní vzhled mohou obdivovat právě nyní z řady vyhlídek nebo lesních cest.

 

Je ideální čas na pozorování mloků, vydali se hledat svá zimoviště

Častěji než kdy jindy můžete v těchto dnech v údolích přítoků Dyje potkat mloky skvrnité. Tito statní obojživelníci s typickým černo-žlutým zbarvením se nyní vydali hledat svá zimoviště. Podyjí je jedním z důležitých míst, kde tento zvláště chráněný živočich v Česku žije.

 

Literárním čtením a přednáškami pokračují Dny Národního parku Podyjí v Praze

/VIDEO, FOTOGALERIE, PROGRAM/ Hned několik výstav, představení nové knihy o Podyjí i řada přednášek byly součástí Dnů Národního parku Podyjí v Praze.  Ty stále pokračují. Vyrazit ještě můžete na literární čtení do Rakouského kulturního fóra nebo přednášky na Karlově a Zemědělské univerzitě.

 

Podyjím se ozývá houkání výrů. Král vřesovišť si začal vymezovat svůj revír

/AUDIO/ V lesnatých stráních nad údolím Dyje u Králova stolce nebo například v lokalitě Devíti mlýnů můžete v těchto dnech k večeru a v noci zaslechnout typické houkání výrů velkých. Dospělí samci si tak začali vymezovat svá teritoria a připravují se na zimu, kdy přichází čas jejich rozmnožování. Králů vřesovišť, jak výry nazval znojemský historik Anton Vrbka, v Podyjí v posledních letech přibývá. V českém a rakouském národní m parku hnízdí až 15 párů této ohrožené a chráněné sovy.

 

Cesta do pravěku: V píscích kolem Znojma můžete najít krokodýlí zuby i želví krunýř

Zkameněliny pravěkých zvířat i rostlin odkrývají odborníci i laici již řadu let na jihovýchodě Znojemska. Za tu dobu zde nalezli lastury a mušle třetihorních měkkýšů, části koster krokodýla gaviála nebo mořské sirény. Už tuto sobotu (6. 10.) se na pomyslnou cestu do pravěku můžete vypravit i vy na společné exkurzi Správy Národního parku Podyjí a Jihomoravského muzea ve Znojmě.

 

Do Národního parku Podyjí můžete v Praze vstoupit Píseckou bránou

koz___stezky_4964.jpg Od 2. do 14. října je v galerii Písecká brána v Praze na Hradčanech otevřena výstava o Národním parku Podyjí.

 

Dvojjazyčné čtení o Podyjí v hlavním městě

dore.jpg V rámci Dnů Národního parku Podyjí v Praze je na 9. října připraven pro zájemce literární pořad Podyjí v literatuře s promítáním historických i soudobých obrazových materiálů.