Aktuality

Místo Hönigovy chaty u Hnanic je znovu les

Cyklisté na své trase mezi Hnanicemi a Havraníky už neuvidí Hönigovu chatu. Správa Národního parku Podyjí ji na sklonku minulého roku odstranila. Zůstala po ní jen studna. Místo se znovu navrátí pod nadvládu lesa.

 

Křivatce a koniklece barví vřesoviště, kvůli suchu je jich ale méně

Méně než v předchozích letech, přesto opět nabízí jedinečnou podívanou. Na vřesovištích na počátku března rozkvetly křivatce a koniklece. Pozadu ale nezůstaly ani další jarní květy Podyjí. Lidé se tak mohou těšit z barev podléšek, sněženek i plicníků.

 

Výstava Strom Znojemska v Moravském Krumlově

l__pa_mini.jpg Expozice sestavená z návrhů ankety Strom Znojemska 2013, na které mohou návštěvníci opět hlasovat pro stromy, které jsou jim nejsympatičtější, je až do konce března vystavena v galerii městského úřadu v Moravském Krumlově.

 

Novým předsedou Rady parku je vědec Vrška, místopředsedou starosta Vranova Vedra

Nového místopředsedu a předsedu si na svém únorovém zasedání zvolila Rada Národního parku Podyjí. V jejím čele stojí Tomáš Vrška, vedoucí odboru ekologie lesa Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví a občan Vranova nad Dyjí. Ve funkci vystřídal po více než dvaceti letech Vladimíra Hanáka, který na začátku roku abdikoval ze zdravotních důvodů. Místopředsedou Rady parku se stal starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

 

Erbovní zvíře Podyjí čáp černý se stal Ptákem roku 2014

Česká společnost ornitologická vyhlásila začátkem února Ptákem roku 2014 oba druhy čápů, čápa černého a čápa bílého.  Symbolizují návrat jara, nový život a všeobecné štěstí.  Do loga Národního parku Podyjí se dostal čáp černý jako symbol volného pohybu v dříve železnou oponou rozděleném území. Přímo v Podyjí hnízdí až čtyři páry. Lidé se mohou zapojit i do letošního 7. celoevropského sčítání čápů bílých a 3. celostátního sčítání čápů černých.

 

Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě letos oživí návštěva farmářů

ekofilm_logo.jpg Již 24. února začíná další ročník Ozvěn Ekofilmu ve Znojmě. Pestrá nabídka je připravena pro školní mládež i pro veřejnost.

 

V Podyjí zimuje nejvíce zpívajících skorců za posledních deset let

Nejvíce skorců vodních za posledních deset let viděli ornitologové na svém pravidelném zimním sčítání na Znojemsku. Jednoho z mála pěvců, který je spjatý s vodou, pozorovali právě jen v národním parku.  Celkově ale odborníci zaznamenali méně zimujících ptáků než obvykle. Může za to patrně teplá zima. Pro opeřence zůstala řada možností k přezimování v otevřené krajině.

 

Netopýři díky teplu rozšířili svá zimoviště. Začíná je ale ohrožovat rozmach vinařství

Na Nový Hrádek, pod znojemskou rotundu nebo pod Loucký klášter se na začátku února vydali odborníci sčítat netopýry. Celkem jich na pravidelné akci na pětadvaceti zimovištích napočítali více než čtyři stovky (431) a identifikovali jedenáct různých druhů těchto létajících savců. Pravděpodobně díky teplé zimě rozšířili svá zimoviště i do údolí Rokytné. Pomalu jim ale začínají chybět opuštěné vinné sklepy.

 

Televizní medvíďata si užívala barevného podzimního Podyjí. Připomeňte si ho s nimi

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Martin a Agáta, dvě malá medvíďata z populárního televizního seriálu, se na sklonku minulého roku vydala natáčet nové díly do podzimního Podyjí.  Užila si barevného listí i tajuplné mlžné atmosféry našeho národního parku. Podívat se na ně můžete na webu České televize.

 

První setkání ředitelů: mluvili o akcích pro veřejnost i kontroverzním projektu

V polovině ledna se poprvé sešel ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl se svým protějškem z rakouského Thayatalu Ludwigem Schleritzkem. Probrali spolu možnosti letošních společných akcí pro veřejnost, průtoky a rybářství v řece Dyji nebo budoucí výzkumné projekty. Diskutovali spolu i o kontroverzním projektu větrných elektráren nedaleko Hardeggu. Schleritzko nastoupil do funkce na začátku letošního roku.

 

Přednášky o přírodě letos zavedou své posluchače především do Asie

azerbajdzan_mini.jpg Od úterý 21. ledna začíná v Domě umění ve Znojmě tradiční přednáškový cyklus Správy Národníhoho parku Podyjí Přírodou celého světa.

 

Plánované větrné elektrárny ohrožují mezinárodní prestiž národních parků Podyjí a Thayatal

Zpochybnění prestižního Evropského diplomu pro chráněná území nebo pohoršení v mezinárodní kategorizaci chráněných území by mohla mít za následek uvažovaná výstavba více než dvou desítek větrných elektráren v bezprostřední blízkosti Národních parků Podyjí a Thayatal. Plyne to z upozornění představitelů Rady Evropy a Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Dolnorakouská vláda nyní rozhoduje o změně územního plánu, který by nedaleko Hardeggu umožnil vznik plánovaného parku větrných elektráren Windpark Nord.

 

Neladovská zima v Podyjí: Kvetoucí prvosenky a sedmikrásky, komáři a probuzení netopýři

/FOTOGALERIE/ Některá zákoutí Národního parku Podyjí nabízí téměř jarní podívanou. Kvetoucí stromy, rostliny i ze zimního spánku probuzená zvířata může ale zaskočit návrat zimních teplot. Zesláblé organismy se pak budou muset se zimou znovu vyrovnávat.

 

Novým ředitelem Národního parku Thayatal se stal agro-ekonom Ludwig Schleritzko

Novým ředitelem Národního parku Thayatal byl jmenován pětatřicetiletý rodák z rakouského Hornu Ludwig Schleritzko.  Na začátku roku nastoupil do úřadu. Schleritzko vystudoval vídeňskou zemědělskou univerzitu (Universität für Bodenkultur, Wien) a je zemědělským ekonomem. Ve své kariéře zastával posty na rakouské i evropské úrovni a věnoval se především rozvoji venkovských oblastí Rakouska, píše se v oficiální tiskové zprávě uveřejněné v rakouských mediích.  Ve funkci nahradil Roberta Brunnera, který po své patnáctileté misi v národním parku na sklonku roku odešel do důchodu.

 

Botanik u Znojma objevil unikátní šalvěj, nikde jinde v Česku neroste

Čeští odborníci budou muset přepsat červený seznam ohrožených rostlin.  Znojemský botanik Radomír Němec totiž nedaleko frekventované cesty v obci Nový Šaldorf – Sedlešovice nalezl kriticky ohroženou šalvěj rakouskou. Vědci  už ale považovali tuto rostlinu v Česku za vyhynulou. Naposledy ji viděli v Újezdu u Brna na přelomu tisíciletí. Lokalita ale již zanikla. Okraj Národního parku Podyjí je tak jediné místo na našem území, kde prokazatelně roste.