Aktuality

V Podyjí přibudou vzácné jedle. Po třech letech znovu plodí

Po třech letech v Podyjí znovu plodí jedle. Z části semen z letošní úrody vyrostou nové jedle ve školkách Správy parku. Většina šišek ale zůstane na místě v lese, aby se populace jedlí mohla přirozeně obnovit. Jedle bělokorá je jeden z nejvzácnějších stromů našich lesů. Kvůli kvalitě svého dříví z lesů v minulosti téměř vymizela.

 

Den Národního parku v Popicích navštívily stovky lidí

/FOTOGALERIE/ - Zhruba čtyři stovky lidí navštívily o svatováclavské sobotě den Národního parku v Popicích. Zaujala je především výstava velkoformátových fotografií Galerie rozmanitosti Podyjí umístněná přímo v otevřené přírodě u Kaple Panny Marie Bolestné na Havranickém vřesovišti.

 

Přispějte svým hlasem dubu u Kocandy

dub_koc_1.jpg Do finále vstupuje celostátní anketa Strom roku 2013, kterou pořádá Nadace Partnerství. Znojemsko má opět mezi dvanácti finalisty jednoho kandidáta, letos je to dub u Kocandy. Návrh do soutěže poslala Základní a mateřská škola v Kravsku. Hlasovat pro něj můžete až do 10. října 2013.

 

Smil, vřes a rozrazil: Po deštích rozkvetlo největší české vřesoviště

(PRŮVODCE, FOTOGALERIE) Srpnový déšť přinesl na vyprahlé vřesoviště bohaté květy pozdního léta. Trávníky, které už připomínaly spíše suché strniště, se rozzářily zlatými květy smilu písečného a zahořanky žluté. Místy zase získaly zádumčivý fialový nádech díky hlaváči šedavému nebo kvetoucím keříčkům vřesu.

 

Padající kusy skály uzavřely stezku na Devíti mlýnech

Od 26.8.2013 bude do odvolání uzavřena modře značená turistická cesta pro pěší v úseku Gruberův mlýn – Lipinská lávka – U Milíře. Důvodem uzavření je akutní nebezpečí padajících skal mezi Gruberovým mlýnem a Lipinskou lávkou.

 

Nadace v Podyjí opravila čtyři důležité historické památky

Tradiční poutní cestu mezi Znojmem a rakouským Maria Dreieichen nedaleko Hornu v polovině letošního léta osvěžily tři nově opravené památky.  Nadace pro obnovu církevních památek děkanství Znojemského nechala zrekonstruovat barokní sochu sv. Antonína Paduánského a Platzerova boží muka na Havranickém vřesovišti. Oprav se přesně po dvaceti letech od svého znovuzrození dočkala i kaple Panny Marie Bolestné na stejném místě. Rekonstruovaný kamenný kříž se na konci srpna vrátí i do vinice na zelené turistické značce mezi Znojmem a Konicemi.

 

Nahlédněte pod pokličku rozmanitosti podyjské přírody

/POZVÁNKA NA VÝSTAVU/ Dvacítku velkoformátových fotografií zajímavých rostlin a živočichů Národního parku Podyjí mohou zájemci zhlédnout až do 25. září v areálu Staré vodárny u znojemské přehrady.  Na výstavě nazvané Galerie rozmanitosti Podyjí Správa parku a Ministerstvo životního prostředí prezentují pestrost druhů, které v národním parku žijí. Výstava měla premiéru na podzim v Praze a na konci září si ji budou moci prohlédnout i obyvatelé Popic.

 

Do Podyjí přijeli mladí ochránci z německých a českých národních parků

/FOTOGALERIE/ Téměř tři desítky mladých lidí z pětice příhraničních národních parků v Česku a Německu přijely tento horký týden do Podyjí. Na tradičním táboře, který každé léto hostí jeden z národních parcích, zkoumají různorodost nejmenšího národního parku na našem území.

 

Nebezpečí požárů

Upozorňujeme návštěvníky, že na celém území Národního parku Podyjí platí přísný zákaz používání otevřených ohňů, vaření a kouření.

 

Ministr Tomáš Jan Podivínský navštívil Národní park Podyjí

Ministr Tomáš Jan Podivínský v úterý v rámci svých pracovních výjezdů po České republice navštívil Národní park Podyjí. Vedení správy národního parku představilo konkrétní projekty, které chce financovat z programu návštěvnické infrastruktury a setkal se i s představiteli místní starostů, podnikatelů a přírodovědců.

 

Navštivte všechny české národní parky. Máta šanci vyhrát oblečení do přírody

Chystáte se letos navštívit všechny české národní parky a některou z přístupných jeskyní? Právě pro vás je určena soutěž Ministerstva životního prostředí, ve které můžete vyhrát zajímavé ceny.

 

Po stopách dobrodruha. V Popicích otevřeli Sealsfieldův rodný dům

Návštěvníci Národního parku Podyjí mohou od tohoto měsíce navštívit další zajímavé místo. Občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda ve své obci v minulých dnech otevřelo rodný dům slavného místního rodáka Karla Postla, který se ve světě proslavil právě pod svým anglickým pseudonymem.  V 19. století se nebál kritizovat rakouskou monarchii  i neutěšené životní podmínky severoamerických indiánů. Po stopách tohoto podyjského dobrodruha se zájemci v malém muzeu umístěném v jeho rodném domku mohou vypravit každý prázdninový víkend.  Naleznou zde i informace o národním parku.

 

Pokácet nebo jen ořezat? Torza stromů jsou unikátní místa pro ptáky, brouky nebo motýly

Možná právě přemýšlíte nad tou starou meruňkou nebo ořechem, který už neplodí a jeho padající větve ohrožují okolí. Je lepší ho úplně pokácet nebo jen ořezat? Pokud máte rádi ptáky nebo brouky, udělejte to druhé. Torza stromů jsou totiž báječným životním prostředím pro řadu unikátních živočichů. Jaký život přitahují se můžete na vlastní oči podívat na Kraví hoře.

 

Vyražte Podyjím na elektrokole. Dobít můžete i v našem navštěvnickém centru

Návštěvníkům Znojemska a především Vranovska je určena tyto letní prázdniny nová služba, kterou spolu s řadou partnerů připravila společnost Vranov Agency. Nemusíte být zdatnými cyklisty či naopak prosedět celý den v autě, stačí si zapůjčit elektrokolo či elektroskútr a můžete se pohybovat relativně pohodlně a rychle po zajímavých místech znojemského regionu.

 

Prosvětlení okrajů luk pomohlo kriticky ohroženým motýlům i broukům

jaso___150.jpg Především kriticky ohroženému druhu motýla jasoni dymnivkovému pomohlo prosvětlení okrajů několika luk v údolí řeky Dyje v národním parku. Na vybraných lokalitách se dařilo i ostatním světlomilným živočichům. Prosvětlené lesní okraje v sousedství luk postupně zarůstají mladým lesem. Pro podporu různorodosti přírody v Podyjí  je právě tato střídající se škála různých věkových stádií lesa klíčová.