Aktuality

Stromy Znojemska se staly stoleté lípy u popické kaple

Znojmo, 23. dubna 2012 - Nejvíce hlasů v anketě Strom Znojemska 2011 dostaly zhruba 120 let staré lípy u popické kaple. Pro stromy na magickém místě uprostřed vřesoviště hlasovalo 931 lidí. Největší sympatie hlasujících si získaly také sekvojovce v Kravsku (869 hlasů) a topol v Kubšicích (785 hlasů). Zájemci vybírali z devíti nominovaných stromů.

 

Strom Znojemska má své vítěze

dub.jpg Které stromy byly na Znojemsku tentokrát vybrány jako nejsympatičtější? To se dozvíte na Vyhlášení výsledků ankety Strom Znojemska 2011 v pondělí 23. dubna 2012 ve vestibulu v přízemí Domu umění na náměstí T. G. Masaryka ve Znojmě.

 

Do Podyjí se po zimě vrací pěnice a strakapoud značí své území

/AUDIO/ - Hlasité, rytmické bubnování do stromů, plechů nebo křížů kostelů mohou v těchto dnech slyšet návštěvníci Národního parku Podyjí. Pestrý pták s výraznou červenou hlavou strakapoud jižní tak dává konkurentům najevo, že se dostali na jeho území.  Pomalu nastal i čas, kdy se do Podyjí z jihu vrací nenápadná pěnice vlašská.  Území totiž pro oba tyto ptáky, kteří tu pobývají ve velkých počtech, nabízí ideální podmínky k životu, a proto jej pro jejich ochranu vláda v roce 2004 vyhlásila Ptačí oblastí.

 

Národní park Podyjí stráží 14 hradů. Představuje je nový infoleták

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Čtrnáct hradů, zámků a zřícenin mohou navštívit zájemci při cestě z rakouského Raabsu podél Dyje až do Znojma.  Jsou dokladem neklidné historie pohraničního regionu středního Podyjí i vzájemného ovlivňování české a rakouské kultury na tomto území.  Správa Národního parku Podyjí o nich tento rok vydala dvanácti stránkový, bohatě fotograficky ilustrovaný, informační materiál. Lidé ho mohou zdarma získat na informačních centrech Parku nebo stáhnout z jeho webu.

 

Dětská výtvarná soutěž Příroda kolem nás je vyhodnocena

soutez.jpg Ve XII. ročníku dětské výtvarné soutěže Příroda kolem nás se opět sešlo mnoho krásných obrázků, ty vítězné si můžete prohlédnout zde. Obrázky na vás také čekají od dubna do října 2012 na zdech budovy Návštěvnického střediska Správy Národního parku Podyjí v Čížově.

 

Na jižní Moravě a tedy i v Podyjí hrozí zvýšené nebezpečí vzniku požárů

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek vyhlásil od středy 21. března do odvolání na území Jihomoravského kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.

 

Mezi Hradištěm a Mašovicemi začíná růst nový biokoridor. Pomůže s migrací zvířat i rostlin

Znojmo, 26. 3. 2012 - Správci Národního parku Podyjí začali tento týden s výsadbou stromů a keřů na poli mezi Hradištěm a Mašovicemi. Zhruba 80 metrů dlouhý a 40 metrů široký nepravidelný prostor se stane základem budoucího biokoridoru, který propojí rozsáhlé lesní komplexy národního parku na Hradišti s lesy v okolí Gránického potoka. Vznikne zde tak plnohodnotný pás zeleně, který umožní zvířatům lepší pohyb mezi těmito dvěma lesními plochami a zároveň rozčlení jednolitý polní lán a sníží vodní i větrnou erozi na tomto území.  Správa Národního parku Podyjí tento rok plánuje vysadit celkově téměř 51 tisíc mladých stromků.

 

Málo muflonů znamená více místa pro ohrožené rostliny a zvířata

Vydupané skalní stepi nebo lesní údolí, kde místo sasanek, hrachorů, lilií a jaterníků rostly jen kopřivy a vlaštovičník. Příklady konkrétního dopadu, který na přírodu Národního parku Podyjí měla velká stáda muflonů. Lidé ho do Podyjí přivezli v první polovině minulého století. Správci parku jejich počet už od vzniku národního parku minimalizují. Nyní jich zde je zhruba čtyřicet. Mufloni mají prostor mimo vyhlášená chráněná území. V Česku jich žije jednadvacet tisíc. Z toho téměř polovinu zastřelí myslivci při svých lovech.

 

Jak přežít chladná rána: Průvodce po prvních jarních květech Podyjí

/FOTOGALERIE/ Za první posly jara jsou tradičně považovány sněženky. Existuje však řada dalších druhů rostlin, které vykvétají velmi časně, často ještě mezi zbytky sněhové pokrývky. Uplatnit tak musí různé strategie přežití. Schovávají se do trávy i pod stromy nebo dokážou zvýšit teplotu uvnitř svých květů.

 

Živé diskuze nebo nepovedené akce? Media hodnotila cyklus našich debat v obcích

Cyklus našich besed v obcích ochranného pásma se pomalu blíží ke konci. Mimo cenných podnětů a zpětné vazby nám přinesl i zajímavý pohled do regionálního mediálního světa. Přinášíme vám proto souhrn všech článků, které jsme o našich besedách v mediích našli. Pokud jste se jich osobně účastnili, budeme rádi, když nám svůj názor na jejich konání pošlete na email grossmann@nppodyji.cz

 

Na Znojemsku roste počet zimujících kriticky ohrožených vrápenců

Staré štoly, sklepení hradů i labyrinty vinných sklepů navštívili na začátku roku zoologové. Na dvaatřiceti tradičních místech hledali zimující netopýry.  Z více než tří set nalezených jedinců bylo nejvíce netopýrů hvízdavých a kriticky ohrožených vrápenců malých. Jejich počet na Znojemsku navíc každý rok stoupá. Podle některých teorií za to může omezení používání pesticidů a částečně i změny klimatu. Odborníci zimující netopýry v regionu pravidelně sledují už jednadvacet let.

 

Opravy uzavřou most v Hardeggu pro cyklisty i pěší

Znojmo, 12. března 2012  - Nejdéle až do konce dubna uzavřou pro pěší i cyklisty opravy most přes Dyji v rakouském městečku Hardegg. Nepřístupný tak bude po značené cestě i z obce Čížov. Správu Národního parku Podyjí o tom informovali zástupci Národního parku Thayatal. Hardeggská vyhlídka zůstane z Čížova bez omezení dosažitelná. O uzavírce mostu budeme turisty informovat i na nejbližších přístupových bodech

 

Nad Podyjím létá více než 200 druhů ptáků. Polovina všech druhů, které v Česku žijí

/AUDIO/ Na Hromnice si musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout, říká staré české přísloví.  Jednoho z nejlepších českých pěvců, zvláště chráněného a silně ohroženého skřivana lesního můžete nyní slyšet zpívat i v Podyjí.  Patří mezi více než dvě stovky druhů ptáků, kteří v národních parcích Podyjí a Thayatal žijí.  Ornitologové je spočítali během intenzivních výzkumů v posledních letech. Výsledky své práce nyní prezentují na výstavě v Jihomoravském muzeu a připravují i knihu.

 

Vycházky do Podyjí v roce 2012 potěší ornitology i fotografy

mini.jpg /KALENDÁŘ VYCHÁZEK 2012/ - Téměř dvě desítky vycházek a exkurzí do Národního parku Podyjí a jeho okolí připravila Správa parku. Lidé se mohou těšit na vítání ptačího zpěvu u Šafova, letní výpravu za houbami na Čížovsku nebo lapání ranního světla pod vedením zkušených krajinných fotografů v okolí Hardeggu. Na první podyjskou vycházku se zájemci vypraví už poslední březnovou sobotu. Rok exkurzí tradičně zakončí silvestrovská vycházka, která zamíří do lesů u Podmolí.

 

Podyjí se připravuje na bezzásahový režim. Z lesů mizí cizokrajné dřeviny, ubývá smrků a borovic

V okolí Hradiště, na Čížovsku nebo na Vranovsku nyní lesníci těží černé borovice, modříny  a nepůvodní jehličnaté i listnaté stromy. Nahradí je buky a duby z podyjských školek a další dřeviny. Lesy se tak připravují na okamžik, kdy budou ponechány svému přirozenému vývoji. Získávají také bytelnější základ, aby mohly lépe čelit přírodním katastrofám.