Aktuality

Projeďte se kolem Železné opony, první kilometry celoevropské trasy jsou vyznačeny v Podyjí

/MAPA/ Ze severu Evropy až k Černému moři se budete moci v budoucnu projet po nově budované evropské cyklostezce podél bývalé Železné opony. Její první kilometry byly na jaře vyznačeny přímo v Podyjí.  V sobotu 20. dubna při příležitosti Dne země ji můžete s námi otevřít symbolickou cyklovyjížďkou.

 

Vítězové dalšího ročníku Stromu Znojemska budou vyhlášeni

dub.jpg Hlasování vloni vyhlášené ankety Strom Znojemska 2012 bylo uzavřeno s koncem měsíce března 2013, poté byly sečteny hlasy z internetu a z výstav. Pokud chcete být mezi prvními, kdo se dozví, který z navržených stromů byl tentokrát veřejnosti nejsympatičtější, přijďte ve středu 10. dubna do Domu umění.

 

Ministerstvo životního prostředí zahajuje kampaň "Česká příroda" veletrhem v Praze

Veletrh chystá Ministerstvo životního prostředí na pátek 19. a sobotu 20. dubna 2013 od 10 do 18 hodin do prostor pražského Národního domu na Vinohradech. Další akce budou následovat v průběhu celého roku 2013. K podstatným momentům kampaně bude patřit Léto v české přírodě, mezinárodní festival Ekofilm 2013 nebo podzimní workshop pro studenty.

 

Mladí strážci ze Znojemska pozorovali probouzení přírody Podyjí

/FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Mladí příznivci Národního parku Podyjí se předposlední březnový víkend sešli v Havraníkách. V okolí sledovali stopy práce bobrů, probouzející se přírodu a učili se rozpoznávat stromy.  Přečtěte si krátký popis jejich dobrodružství  od Svatavy Holubové

 

Jarozvěsti u Čížova – Do Podyjí se po zimě vrací čejka chocholatá

/AUDIO/ Její hlas je typickým ohlašovatelem jara. Čejka chocholatá je jedním z prvních ptáků, který se vrací ze svých zimovišť v jihozápadní Evropě nebo v severní Africe. V půli března ji ornitologové viděli i u Čížova, Nového Šaldorfa či Havraníků. Přestože byla v Česku vždy běžně hnízdícím a početným opeřencem, od poloviny minulého století dramaticky čejky ubývají a platí to i pro Znojemsko.

 

Podyjské exkurze zájemce zavedou k soutoku Moravské a Rakouské Dyje i do stinných lesů Braitavy

Znojmo, 20. března 2013 /KALENDÁŘ VYCHÁZEK/ – Více než dvě desítky vycházek a exkurzí si pro návštěvníky Podyjí připravila Správa národního parku.  Zájemce zavede do Ledových slují, mezi noční můry nebo za houbami do stinných lesů Braitavy.  Nově také správci parku zvou na adventní zastavení v přírodě s knězem Markem Orko Váchou.  Poprvé se letos s průvodcem do Podyjí můžete vydat už první dubnový víkend. V okolí Čížova Lenka Reiterová popíše vztahy rostlinných společenstev a jejich životní strategie.

 

Podyjí po čichu, hmatu a sluchu – lidé se zrakovým postižením vyrazí na sérii exkurzí do národního parku

Až osmkrát letos vyrazí klienti znojemského TyfloCentra s lektorkou z národního parku prozkoumávat krásy Podyjí. Na výletech na Kraví horu, Havranické vřesoviště nebo do okolí Čížova či Vranova je budou objevovat pomocí čichu, hmatu nebo sluchu. Na podobné spolupráci se Správa parku a znojemské TyfloCentrum domluvilo vůbec poprvé.

 

Potěšte se obrázky z posledního ročníku soutěže Příroda kolem nás

mini.jpg /FOTOGALERIE/ - Po roce opět zasedla porota, aby vybrala ty nejkrásnější obrázky zaslané do dětské výtvarné soutěže pořádané Správou Národního parku podyjí "Příroda kolem nás". Oceněné práce si můžete prohlédnout na našich stránkách, od dubna i v Návštěvnickém středisku Správy Národního parku Podyjí.

 

Podyjí možná po deseti letech navštívil rys

/AUDIO/ Stopy ve sněhu i možné pozorování nasvědčují tomu, že po zhruba deseti letech Podyjí navštívil rys ostrovid. Odborníci si ale stále nejsou stoprocentně jistí.  Náhodný turista rysa možná viděl poslední den minulého roku ve skalnaté rokli nedaleko Nového Hrádku. V blízké lokalitě nalezli stopy podobné rysím i lesníci Správy národního parku. Tuto ohroženou a chráněnou šelmu zoologové naposledy v Podyjí pozorovali na počátku nulté dekády.

 

Tajemství Ledových slují pomáhá odhalit laserový skener

Stáří a vlastnosti jednotlivých podzemních prostor unikátních podyjských Ledových slují pomáhá odhalit nová metoda pozemního laserového skenování. Odborníci s ním začali minulý rok a letos budou pokračovat a provedou i několik kontrolních vrtů. Odhalení dávné historie lokality může osvětlit tradiční přírodní souvislosti a tím pomoci k pochopení dnešních vztahů v krajině. Tak může výzkum přispět i k účinnější ochraně přírodních hodnot lokality.

 

Pořad Podyjí v literatuře zazní v češtině i v němčině

mini_2.jpg V úterý 12. března 2013 budou mít návštěvníci Městské knihovny ve Znojmě možnost shlédnout a vyslechnout program, který měl na podzim loňského roku premiéru v Praze, na půdě Rakouského kulturního fóra.

 

Hlasovat pro Strom Znojemska můžete ještě do konce března a to i v Moravském Krumlově

Letos poprvé byla výstava k regionální anketě Strom Znojemska otevřena nejen ve Znojmě, ale i v Moravském Krumlově, sídle spolupořádající organizace Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko. I tam je návštěvníkům umožněno hlasování pomocí anketních lístků, stejně jako ve znojemském Domě umění.

 

Na Ozvěnách Ekofilmu potkáte pygmeje i divoké koně

logo_male.jpg V prvních dvou březnových víkendech mají diváci ve znojemském kině Svět možnost vidět téměř tři desítky filmů. Promítá se vždy v odpoledních hodinách. Ozvěny Ekofilmu přinesou nejen oceněné filmy z posledního ročníku mezinárodního festivalu Ekofilm.

 

Vědci popsali novou mušku, zatím ji našli jen v Podyjí

Austrálie má své klokany, Krkonoše svůj druh jepice a Podyjí svoji mouchu. Odborníci Markéta Omelková a Jan Ježek popsali nový druh mouchy koutule, která žije právě jen v národním parku, v aktuálním vydání odborného entomologického časopisu. Vzácný nález pochází ze vzorků odebraných v Podyjí na počátku tisíciletí v rámci výzkumu organizovaného Masarykovou Univerzitou a podle místa nálezu ji nazvali „hardeggská“ (Trichomyia hardeggensis).

 

Děti z Podyjí si vyzkoušely zimní nocování ve vodních chatce i lesním stanu

/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ První tři únorové dny letošního roku prožila osmičlenná skupinka mládeže z Podyjí společně s omladinou ze Šumavy a Českého Švýcarska v německém Národním parku Bavorský les. Setkání navazovalo na česko - německo - rakouský tábor národních parků, který se uskutečnil v srpnu loňského roku právě zde – ve Wildniscampu v Bavorském lese, kdy při jeho závěru obdržel každý účastník od německých organizátorů písemné pozvání na zimní setkání.