Aktuality

WANTED ALIVE: 13 rostlin a živočichů, kteří se v Podyjí před zraky odborníků stále skrývají

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Odborníci v národním parku Podyjí hledají šakala nebo brouka, který může zlepšit váš výkon v posteli či vás taky zabít.

 

Šťastný nový rok 2012

Správa Národního parku Podyjí Vám přeje příjemné prožití svátků a rok 2012 plný nezapomenutelných zážitků.

 

Odborníci bojují proti rostlinným vetřelcům v Podyjí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Z břehů Dyje se už téměř podařilo vytlačit křídlatky z Japonska nebo netýkavky z Himalájí.  Přeměna amerických akátin v původní les ale bude trvat roky.

 

Hlasujte pro strom Znojemska 2011

Od srpna měli občané Znojemska možnost podávat návrhy do ankety Strom roku Znojemska 2011. Nyní můžete ze shromážděných návrhů vybrat strom, který je vám osobně nejsympatičtější. Až do 31. 3. 2012 vybírejte jednoho až tři své favority a dejte jim svůj hlas! Hlasujte v anketě na konci stránky. Upozorňujeme, že z jednoho počítače lze hlasovat jen jednou (pro 1 - 3 stromy). Po uzavření ankety budou sečteny hlasy z internetového hlasování a z anketních lístků v hlasovací urně na výstavách v SOU a SOŠ SČMSD na Přímětické ulici a v Domě umění ve Znojmě.

 

V Podyjí lze vidět pozůstatky srážky kontinentů i vltavíny z vesmíru

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Národní park skrývá řadu geologických zajímavostí i ložiska grafitu, mramorů nebo železné rudy.

 

Samoobnova rybích populací nezastaví rybaření v národním parku

Správa Národního parku Podyjí chce cíleně pracovat na vytvoření samostatných a rozmnožování schopných populací ryb v Dyji, především našich původních lososovitých (pstruha potočního a lipana podhorního). Abychom předešli spekulacím o tom, jaká je představa správců národního parku o rybaření na Dyji v jeho hranicích, přinášíme následující výběr z připravovaného Plánu péče a pravidla, o jejichž naplnění chceme v následujících letech usilovat. Rybáři k řece budou mít i nadále přístup a povolenky by získávali v dosud obvyklém režimu.

 

V národním parku přibývá divočáků a mírně i jelenů

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Zima je ideální období na sledování zvířat ve volné přírodě. V Podyjí mohou pozorovatelé nejčastěji zastihnout srnce nebo divočáky.

 

Přijďte se podívat na stromy navržené do ankety Strom Znojemska

mini.jpg /POZVÁNKA/ - Od  1. do 22. prosince se můžete přijít podívat na výstavu fotografií stromů navržených do ankety Strom Znojemska 2011 na SOU a SOŠ Přímětická a dát hlas svému favoritovi. Po Novém roce se výstava, stejně jako v minulém ročníku, stěhuje do Domu umění a bude tam doprovázet cykly přednášek Jihomoravského muzea i Správy Národního parku Podyjí.

 

FOTOGALERIE: Nové výzkumy mění pohled na mrtvé dřevo v Dyji

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Odborníci mapují pohyb mrtvého dřeva v řece Dyji. Výzkum přinese podklady pro ochranu hráze přehrady i unikátních rostlin a živočichů.

 

FOTOGALERIE: Ze zdevastované roty v Podmolí je nová Lesní správa Národního parku Podyjí

Podmolí, 21. listopadu 2011 - Opuštěný a zdevastovaný areál bývalé roty pohraniční stráže u Podmolí dostal novou tvář.  Od konce listopadu zde bude sídlit Oddělení lesní správy a péče o nelesní pozemky a Oddělení terénní služby Správy Národního parku Podyjí. Odstranění starých budov, revitalizace celého areálu, vybudování nového objektu a obnova původních stálo téměř 21 milionů korun. Projekt byl z velké části financován z dotačního programu Ministerstva životního prostředí. Změny čekají i někdejší rotu v Podmyčích.

 

V podyjských vesnicích se zachovaly soutky i unikátní řady stodol

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /FOTOGALERIE/ - Vesnice v okolí národního parku se mohou pyšnit dochovanou tradiční strukturou i množstvím hodnotných staveb

 

Oslava u Skalického platanu

miniatura_pl.jpg Strom, který znáte z regionální ankety na Znojemsku v roce 2010 i celostátního finále Stromu roku 2011, přišly v pátek 11. 11. 2011 pozdravit desítky příznivců. Zážitek z pohledu na monumentální strom, který asi nemá v naší republice mnoho konkurentů, jen tak něco nepřekoná - přesto je kolem nás jistě mnoho stromů, které také zaslouží naši pozornost. Do 15. listopadu máte letos poslední možnost přihlásit svého oblíbence do regionální ankety Strom Znojemska 2011.

 

Výlov rybníka Pod Lesnou a mašovických tůní: nepůvodní ryby ničily tamní obojživelníky

Doba výlovů se nevyhnula ani Národnímu parku Podyjí. Správa park tak od ryb na konci října vyčistila rybník Pod Lesnou a mašovické tůně. Nepůvodní druhy ryb jsou pro místní rostliny i obojživelníky silnými potravními i prostorovými konkurenty.

 

Mišpule prozrazují staré německé osídlení Podyjí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Podyjí roste řada zapomenutých odrůd ovocných stromů. Správa národního parku obnovuje staré sady a sází nové stromy na okrajích cest.

 

Rekord v sázení stromů padl - i naší zásluhou

miniatura.jpg Nedávno jsme vás zvali na akci 28. října, kterou se Správa Národního parku Podyjí připojila k pokusu o rekord v počtu zasazených stromů na území České republiky během jednoho dne, který vyhlásila Nadace Partnerství.