Aktuality

‹‹   Předchozí   1 2 4 6 7 8 9 20 30 40   Následující   ››

Do Podyjí přijedou odborníci diskutovat o minulosti a budoucnosti přeshraničních národních parků

/Znojmo, Hardegg, 18. října/ Více než stovka odborníků, zástupců místních samospráv i občanských sdružení z Česka i Rakouska se tento týden sjede do přeshraničního prostoru národních parků Podyjí a Thayatal.  Na konferenci nazvané Společným směrem oslaví kulatá výročí obou chráněných území a budou diskutovat o minulosti i budoucnosti ochrany přírody v Podyjí. 

 

Vyhlašujeme 22. ročník naší výtvarné soutěže Příroda kolem nás

/XXII. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme od tohoto týdne kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autory mohou být děti, které ještě neukončily povinnou školní docházku. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2022. Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku v Čížově.

 

Říjen: Od kvetoucích ocúnů až po krákající havrany

/KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ I Letos od 22. září převzal svou vládu nad přírodou podzim. V tento den vyšlo Slunce přesně na východě a zapadlo přesně na západě. Den i noc byly stejně dlouhé. Nastala podzimní rovnodennost. Od tohoto data se postupně začnou zkracovat dny a to až do 21. prosince, kdy nastává zimní slunovrat. To znamená, že je nejkratší den a nejdelší noc v roce. Poté se pomalu začnou dny opět prodlužovat.

 

Výzva k podávání žádostí o poskytnutí finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové gradace v nestátních lesích na území národních parků a jejich ochranných pásem za rok 2020

Výzva se vyhlašuje v podobě Zásad, kterými se stanovují podmínky pro poskytování finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové gradace v nestátních lesích na území národních parků a jejich ochranných pásem za rok 2020 (čj. MZP/2021/110/2016 ze dne 13. září 2021). Příjem žádostí o poskytnutí příspěvku probíhá od 15. 9. do 15. 10. 2021.

 

Miniveletrh představí nové vzdělávací materiály Správy parku i jihomoravského muzea

Představení série nových plakátů Jana Dungela zachycujících podyjské biotopy či ukázky vzdělávacích materiálů Jihomoravského muzea ve Znojmě a Správy Národního parku Podyjí čekají na zájemce z řad učitelů a vzdělávacích pracovníků 30. záři od 13:45 ve znojemském muzeu v minoritském kláštěře. Účastníci miniveletrhu edukačních materiálů budou mít příležitost najít inspirace v podobě her a aktivit s environmentálním přesahem nebo si projít s průvodcem výstavu Ztráty a nálezy. Pro všechny budou připraveny i vzorky propagačních materiálů.

 

Získejte od nás nového mykologického průvodce Podyjím

/SOUTĚŽ, VÝHERCI/ Letos to je přesně třicet let od vyhlášení Národního parku Podyjí. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. Tentokrát úplně nového mykologického průvodce Podyjím od Alexandra Urbana. Dostanou ji ti z vás, kteří do 3. října správně odpoví na následující otázky.

 

Série podzimních akcí v Čížově, Havraníkách a ve Znojmě připomene výročí národního parku

Hned na sedm zážitkových dnů se mohou v září a říjnu těšit návštěvnici Národního parku Podyjí. Pět se jich odehraje v Čížově a po jednom v Havraníkách ve Znojmě. Lektoři na nich přiblíží různé zajímavé fenomény chráněného území. Zájemci se tak dozvědí více o rostlinách, zvířatech, houbách nebo stromech Podyjí. Akce zaměřené především na rodiny s dětmi začnou už v sobotu 11. záři. Připomínají i 30. výročí založení národního parku.

 

Nápor turismu? MŽP obcím v národních parcích pro letošek zdvojnásobilo dotaci na 200 milionů

/TISKOVÁ ZPRÁVA MŽP, ONLINE SEMINÁŘ/ Od 15. října se obcím v národních parcích otevírá nová dotační pomoc z Národního programu Životní prostředí. Celkem 200 milionů korun míří na rozvoj infrastruktury, zlepšení vybavenosti a zázemí pro turisty i místní obyvatele, na spolufinancování velkých projektů podpořených z jiných evropských programů a nově i na projektovou přípravu chystaných projektů. Ministerstvo tak obcím pomůže kompenzovat zvýšené náklady spojené s nadměrným turismem i ochranou nejcennějších přírodních lokalit v ČR.

 

Září: od houfujících se vlaštovek až po jelení říji

170317_pohled_do___dol___Dyje_200.jpg /KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ Prvního září vždy doprovázely děti do škol vlaštovky, které se k sobě houfně a neposedně tiskly na drátech elektrického vedení. A není tomu jinak ani v letošním roce, kdy za pospolitého švitoření poletují v odvážných kreacích, a obratně loví poletující hmyz. Avšak s postupujícím zářím a s nástupem chladných dnů se snižuje možnost najít dostatek potravy. A proto se z naší přírody postupně v tomto období vytrácí nejen vlaštovky a jiřičky, ale i kukačky, či čápi bílí i černí, kteří se společně s mnoha dalšími druhy z ptačí říše vydávají na dalekou pouť do svých zimovišť. 

 

Chcete poznat Podyjí opravdu do hloubky? Zúčastněte se naší konference

190212-kravi-hora-zasahy2019-02-200.jpg Říjnová konference připomene hned dvojí výročí. Národní park Podyjí slaví třicet let své existence a jeho rakouský partner je jen o deset let mladší. Dozvědět se více o tomto společném přeshraničním území můžete na akci, která se uskuteční od 19. do  20. 10 v Hnanicích. Správa parku nyní poslední volná místa otevírá široké veřejnosti.  Přihlásit se můžete do 27. srpna.

 

Výstava v muzeu ukazuje, jak se mění znojemská příroda

Rostliny a zvířata, která už na Znojemsku nepotkáte, ale i druhy, které se tu nově zabydlují. Výstava Ztráty a nálezy ve znojemském muzeu názorně ukazuje, jak se příroda regionu hlavně v posledních sto letech změnila. Připomíná i třicet let existence Národního parku Podyjí. Své brány otevře 20. srpna ve výstavním sále minoritského kláštera.

 

Získejte od nás puzzle a magnetky. Odpovězte správně na tři otázky

/SOUTĚŽ, VÝHERCI/ V březnu to bylo přesně třicet let od vyhlášení Národního parku Podyjí. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. Tentokrát skládačky puzzle z našich biotopů a magnetky. Dostane je pět z vás, kteří do 22. srpna správně odpovědí na následující otázky.

 

Dvě výstavy připomínají rozmanitost a výročí národních parků Podyjí a Šumava

Hned dvě výstavy připravila pro návštěvníky ve spolupráci s kolegy ze Šumavy Správa Národního parku Podyjí. Na celnici u rakouského hraničního městečka Hardegg mohou lidé obdivovat velkoformátové fotografie rostlin a živočichů Podyjí. Na vranovském zámku zase navštívit říši šumavských pralesů. 

 

Hallamasskova vyhlídka ve Vranově je z bezpečnostních důvodů uzavřena

Z technických důvodů musíme až do odvolání uzavřít Hallamasskovu vyhlídku ve Vranově nad Dyjí. Poškozené zábradlí už neplní svoji funkci a návštěvníkům tak hrozí pád ze skalní terasy. Správa parku vyhlídku nechá opravit a následně opět zpřístupní. 

 

Workshop: Jak správně na úhory

Na konci léta máte příležitost se dozvědět, jak se v Podyjí hledají vhodné postupy pro zakládání a vedení úhorů tak, aby byla maximalizována pozitiva a zároveň eliminována rizika, která jsou s úhory spojená. Workshop, určený pro zemědělce, pracovníky ochrany přírody nebo vědecké pracovníky z univerzit a výzkumných institucí, se uskuteční 9. září. Přihlásit se na něj můžete do konce srpna na emailové adrese: frei@vupt.cz 

 
‹‹   Předchozí   1 2 4 6 7 8 9 20 30 40   Následující   ››