Aktuality

‹‹   Předchozí   10 20 30 35 36 37 38 40 42   Následující   ››

Tůně, mokřady a rybníky: Podyjí nabízí desítky skrytých vodních království

ropucha_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Kromě řeky se na jaře v Podyjí probouzí vodní život i v desítkách dalších vodních ploch.  Rybníky a tůně nabízí útočiště skokanům i vážkám.

 

Rekonstrukce silnice ve Vranově stíží cestu autem do Podyjí

Pětiměsíční rekonstrukce silničního průtahu Vranovem nad Dyjí stíží od poloviny dubna do poloviny září cestu autem z městyse do Národního parku Podyjí. Lidé budou muset využít objízdných tras. Omezené množství povolenek na průjezd Vranovem pro místní, podnikatele nebo majitele nemovitostí bude vydávat přímo místní obecní úřad.

 

Národní park Podyjí vysadí tradiční odrůdy ovocných stromů u Popic a Čížova, duby z Parku zase zpestří okolí desítek obcí na Znojemsku

predavani_150.jpg Znojmo, 13. dubna 2011 - Správa Národního parku Podyjí vysadí téměř tři desítky tradičních odrůd ovocných stromů do stromořadí u Popic a Čížova. Do krajiny se tak vrátí například oskeruše nebo historické třešně, jabloně a švestky. Zhruba šest stovek dubů vypěstovaných ve školkách přímo v Parku zase poputuje do desítek obcí a škol na Znojemsku a Moravskobudějovicku. Stromy se tak stanou jednou z připomínek 20. výročí založení Národního parku Podyjí, které připadá na letošní rok.

 

FOTOGALERIE: Mlynáři z Devíti mlýnů pekli chleba pro armádu i lákali výletníky

DevÄ›t mlýnů 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Lokalita Devíti mlýnů lákala turisty i podnikatele. Její rozvoj přerušilo spuštění železné opony po II. světové válce.

 

Vladimír Hanák, jeden z "otců" NP Podyjí, slaví životní jubileum

hanak_150.jpg Předseda Rady Národního parku Podyjí a dlouholetý spolupracovník ochránců přírody doc. RNDr. Vladimír Hanák, CSc. slaví své významné životní jubileum.

 

Vítězové ankety strom roku Znojemska 2010

cedr.jpg V pondělí 4. dubna byly ve znojemském Domě umění slavnostně vyhlášeny výsledky hlasování pro nejsympatičtější stromy na Znojemsku pro rok 2010. Po sečtení výsledků z hlasovací urny umístěné na výstavě k anketě a z internetového hlasování, mohli pořadatelé - Klub přátel stromů Znojemska, Ekoporadna Správy Národního parku Podyjí a Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko - předat ceny za první místo navrhovatelům Zámeckého cedru ve Višňovém.

 

Historické fotografie: Turisté užívají krás Podyjí přes 150 let

Hotel Gruber 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Krásy Podyjí začal v 19. století zpřístupňovat spolek rakouských turistů.  Návštěvníky měl kaňonem provést i výletní vláček.

 

FOTOGALERIE: Křivatec, koniklec a rozrazil. Národní park Podyjí barví tisíce květů

Koniklec velkokvětý 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V plném květu jsou nyní v Podyjí desítky rostlin. Lidé mohou běžně obdivovat vzácné koniklece i obyčejné fialky.

 

FOTOGALERIE: Týden čištění studánek v Národním parku Podyjí

Úklid Felicitiny studánka Celý minulý nádherně vydařený slunečný týden jsme věnovali společně se žáky ZŠ Šatov, ZŠ Vranov nad Dyjí, MŠ Vranov nad Dyjí, MŠ Dr. Jánského ve Znojmě a s klienty Denního stacionáře sv. Damiána Oblastní charity Znojmo otevírání studánek v Národním parku Podyjí.

 

Chcete znát vítěze ankety Strom roku Znojemska 2010?

P1011045.jpg Pokud chcete být mezi prvními, kdo bude znát výsledky hlasování o nejsympatičtější strom Znojemska pro rok 2010, přijďte na slavnostní vyhlášení výsledků ankety v pondělí 4. dubna 2011 v 17,30h do Domu umění ve Znojmě.

 

Anketa Strom roku Znojemska 2010 bude mít brzy své vítěze

dub.jpg Do hlasování v anketě se zapojilo velké množství lidí, jak na výstavě, tak na našich webových stránkách. Momentálně se blíží uzávěrka ankety, takže kdo ještě nevybral nejsympatičtějšího kandidáta z nabízených návrhů, má možnost se rozmýšlet už jen poslední týden.

 

FOTOGALERIE: 11 studánek a pramenů, které byste neměli v Podyjí minout

Kaple na Popickém vřesovišti 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Národním parku Podyjí je zhruba desítka pramenů a studánek. Pitná byla podle přísných hygienických pravidel však jen jedna. Letos je čekají rekonstrukce.

 

FOTOGALERIE: Kačenky, stromy a slet racků. Nejlepší dětské obrázky ze soutěže Příroda kolem nás

Znojmo, 17. března 2011 – Z téměř 1600 dětských obrázků vybírali letos ty nejlepší organizátoři 11. ročníku soutěže „Příroda kolem nás“. Ceny rozdělili v pěti kategoriích. Poputují například do Raspenavy, Plzně nebo Kladna.

 

Zaorané cesty a zlikvidované meze mění vztah lidí ke krajině Podyjí

Podmolí 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Správa národního parku se bude snažit obnovit původní cesty. Vysazované stromy propojí remízky a meze. Do krajiny se tak vrátí její původní ráz.

 

Prosvětlené okraje luk pomohou kriticky ohroženým motýlům

Jasoň Dymnikový Znojmo, 14. března - Především kriticky ohroženému druhu motýlů  jasoni dymnivkovému pomůže prosvětlení okrajů Lipinské, Hlubocké a Gališské louky. Lesníci v těchto dnech pracují i na Poli pod Hardeggem. Cílem prosvětlení vybraných lesních porostů v sousedství luk je podpora i dalších světlomilných živočichů.

 
‹‹   Předchozí   10 20 30 35 36 37 38 40 42   Následující   ››