Aktuality

Sochy, kříže, kapličky. Nový infomateriál představuje sakrální stavby Národního parku

sakr_stavby_bro__ura_150.jpg Znojmo, 2. srpna 2011 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Krajina Národního parku Podyjí v sobě skrývá kromě unikátní přírodní rozmanitosti i řadu soch, božích muk nebo kaplí. Právě drobným sakrálním stavbám se věnuje nový informační materiál, který vydala Správa parku.

 

Vyhlídky Podyjí: 23 pohledů, které byste si neměli nechat ujít

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  /MAPA, FOTOGALERIE/ -  Národní park Podyjí a jeho nejbližší okolí nabízí desítky dech beroucích vyhlídek. Kvůli ochraně ohrožených ptáků a rostlin je uzavřen jen zlomek z nich.

 

FOTOGALERIE: Podyjí je rájem denních motýlů, žije zde téměř polovina českých druhů

foto_150.jpg /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Ke svému životu potřebují slunce. Při zamračeném počasí, dešti nebo silném větru je venku potkáte jen stěží. Denních motýlů přitom v Podyjí žije bezmála sto druhů.

 

FOTOGALERIE: Podyjí skrývá unikátní typy předválečných pevnůstek

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Národním parku Podyjí je téměř osm desítek předválečných bunkrů a pevnůstek. Některé dokonce zažily ostré boje.

 

VIDEO: Chlupové pasti a DNA. Pátrání po unikátní šelmě pokračuje

Kocka divoka 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Tajemná kočka divoká stále zůstává jedním z největších záhad Podyjí. Návštěvníci Podyjí ji teď ale mají možnost vidět na vlastní oči

 

Strom Znojemska 2011

dub.jpg Nový ročník regionální ankety byl vyhlášen, kandidáty na místní strom roku můžete přihlašovat již od 20. června až do 20. října 2011.

 

FOTOGALERIE: Okolí Vranova utvářela i tajemná symbolika osvícenců

cizov_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Krajina kolem vranovského zámku se v 18. století měnila v umělecké dílo. Romanticko-filozofický projekt se nyní postupně rekonstruuje.

 

Naše národní parky, zelené mosty Evropy

prokupek_mala.jpg Správa Národního parku Podyjí zve na výstavu  Naše národní parky, zelené mosty Evropy, která proběhne od 1. července do 30. září v informačním bodu Správy Národního parku Podyjí na 1. nádvoří státního zámku Vranov nad Dyjí. Vernisáž se koná ve čtvrtek 30. června od 17h.

 

Extrémní kuchařka: 22 rostlin, které stojí za to v Podyjí ochutnat

Jidášovo ucho 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Bonbóny z fialek, listy jitrocele v těstíčku nebo salát z řeřišnice. Příroda Podyjí nabízí desítky nezvyklých chuťových experimentů

 

FOTOGALERIE: Zřícenina Nového Hrádku je i unikátní botanickou zahradou

drvodelka 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Na Novém Hrádku roste více než 230 druhů rostlin. Možná i nejtlustší břečťan v Česku.

 

FOTOGALERIE: Noční motýli - skrytí obyvatelé národního parku

prastevnik_kostivalovy 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Přes den je díky krycímu zbarvení jen těžko rozeznáte od kůry stromů nebo listů, v noci ovládnou oblohu Podyjí. Nočních motýlů zde žije více než třináct set druhů. Ten největší má rozpětí křídel až šestnáct centimetrů a po setmění létá pravděpodobně i kolem vašeho domu.

 

Žijme s přírodou - i v neděli dvanáctého června!

Ministerstvo životního prostředí České republiky vyhlásilo na neděli 12. června den "Žijme s přírodou". Bude to den otevřených dveří resortních organizací MŽP a programů pro širokou veřejnost. Správa Národního parku Podyjí se připojuje nabídkou Návštěvnického střediska v Čížově a společně se Správou NP Thayatal programem v Hardeggu.

 

S Markem Orkem Váchou nejen o jeho knihách

kniha.jpg V pátek 17. června mají čtenáři knih Marka Orka Váchy i všichni ostatní možnost se sejít s autorem od 19h ve znojemském Domě umění. Kněz, spisovatel, cestovatel, fotograf, vědec a etik při promítání fotografií promluví nejen o své nové knize o Podyjí a Znojemsku "Kéž bych pod hvězdami dobře odtančil svůj tanec".

 

Nové infomateriály poradí, kam na kolo nebo pěšky

letacky_150.jpg Dva nové letáky vydala v květnu Správa Národního parku Podyjí. Návštěvníkům poradí, kam se vydat na kole nebo kde se projít pěšky. Lidé je mohou zdarma  obdržet například v turistických informačních centrech ve Znojmě a Vranově nad Dyjí či v Návštěvnickém středisku NP Podyjí v Čížově. Skládačky jsou součástí série, ve které vyšly už i texty o stavbách, ptácích nebo netopýrech Podyjí. V nejbližší době připravujeme podobné materiály například o loukách, technických památkách nebo krajinném rázu.

 

FOTOGALERIE: Nejvzácnějším plazem Podyjí je mytický had starověkých Římanů

Užovka stromová 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ -  Podyjí je domovem kriticky ohrožené užovky stromové nebo vzácné ještěrky zelené. Zmijí se zde ale bát nemusíte.