Aktuality

FOTOGALERIE: S kosou na loukách, s dětmi u vody. Slavili jsme Evropský den parků

koseni Hned na několika akcích jsme tento víkend slavili Evropský den parku. Stovky lidí si přišly v neděli zasoutěžit do Staré vodárny u Znojemské přehrady. Zhruba desítka statečných vyrazila v brzkém sobotním ránu na louky k Hradišti a Popicím.  Zájemci měli možnost si vychutnat i spirituály a české duchovní a lidové písně v Čížovské kapli.

 

Oslavte s námi Den parků koncertem v Čížově nebo dnem plným her ve Znojmě

Tento víkend  (21. - 22. 5) s námi oslavte Evropský den parků. V sobotu s námi můžete vyrazit s kosou na podyjské louky nebo na koncert do Čížova. V neděli pak dnem plným her ve Znojmě.

 

FOTOGALERIE: Sekáči v Podyjí brousí kosy. Správa parku mění péči o louky

ohnivacek 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Traktory a sekačky nahradí na vybraných podyjských loukách lidé a kosy. Šetrnější péče prospěje motýlům i zajímavým rostlinám.

 

Na návštěvníky Podyjí letos čeká 26 nových infopanelů a více turistických směrovek

Nové infopanely Znojmo, 17. května 2011 - Téměř tři desítky nových informačních tabulí v těchto dnech instalovali zaměstnanci Správy Národního parku Podyjí na zajímavá místa tohoto chráněného území. Kompletně tak zrenovovali a o deset panelů rozšířili bývalý systém. Návštěvníci parku se z nich dozvědí nejen zajímavé údaje o životě místních rostlin a zvířat, ale upozorní je také na kulturně historické zajímavosti a důležitá místa. Pro lepší orientaci turistů přibylo 80 nových turistických a cyklistických směrovek a tabulky označují studánky, přístřešky a další objekty na území národního parku a jeho ochranného pásma.

 

Přijďte si pokosit kousek národního parku

Pro ty, kteří by se rádi přihlásili na akci k Evropskému dni parků "Sekáči jdou" a zatím si nevybrali lokalitu, přinášíme jejich podrobný přehled.

 

FOTOGALERIE: V Národním parku Podyjí ubývá druhů ryb

pstruh_150.JPG 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Za posledních 80 let se téměř úplně proměnila druhová skladba ryb v řece Dyji. Mohou za to především přehrady ve Znojmě a ve Vranově.

 

Co skrývá něžná krása květin?

Název výstavy, kterou můžete vidět v centru Stará vodárna nejen v průběhu festivalu Ozvěny Ekofilmu, předznamenává její téma. Napovídá, že ne vše, co předchází obdivu krásných řezaných květin, které si v současnosti můžeme běžně koupit, je v pořádku.

 

FOTOGALERIE: Na jaře se do Podyjí vrací ptáci až z Indie či z Afriky

Čáp černý 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Do národního parku se po zimě vrací ptáci v několika vlnách. Ti nejvytrvalejší až z několika tisíc kilometrů vzdálených míst.

 

Ekozemědělci pomáhají přežít vzácným rostlinám a živočichům Podyjí

hnědásek 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ -  Ke krajině Národního parku Podyjí neodmyslitelně patří i zemědělství. Citlivý přístup farmářů pomáhá uchovat chráněné ptáky, brouky i rostliny

 

Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě přinesou mnoho zajímavých filmů

logo_1.jpg Správa Národního parku Podyjí společně s volnočasovým centrem Stará vodárna a Ministerstvem životního prostředí připravily na první polovinu května pro veřejnost i školy z regionu promítání filmů a další doprovodné akce.

 

Začali jsme s rekonstrukcí Obelisku u Ledových slují a koryta Felicitina potoka

obelisk_150.jpg Obelisk u Ledových slují na Vranovsku získává v těchto dnech novou tvář. Drobnou historickou stavbu restaurátoři celkově zpevní a doplní chybějící části zdiva. Dostane i novou odolnou omítku, která by měla lépe čelit nepříznivým povětrnostním vlivům. Bude namíchána ze speciální směsi tak, aby se co nejvíce podobala té původní. Rekonstrukce památky z druhé poloviny 19. století na těžko přístupném místě bude trvat do konce června. Provoz na zdejší turistické cestě omezí jen minimálně. Předposlední dubnový týden začaly i opravy povodněmi poničeného Felicitina potoka ve Vranově nad Dyjí.

 

FOTOGALERIE: Stovky dubů z Národního parku Podyjí našly své nové domovy

Sázení dubů v Břežanech Více než šest stovek dubů vypěstovaných ve školkách přímo v Národní parku Podyjí našly v uplynulých dnech své nové místo. Putovaly do desítek obcí a škol na Znojemsku a Moravskobudějovicku. Stromy se tak staly jednou z připomínek 20. výročí založení Národního parku Podyjí, které připadá na letošní rok.

 

Tůně, mokřady a rybníky: Podyjí nabízí desítky skrytých vodních království

ropucha_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Kromě řeky se na jaře v Podyjí probouzí vodní život i v desítkách dalších vodních ploch.  Rybníky a tůně nabízí útočiště skokanům i vážkám.

 

Rekonstrukce silnice ve Vranově stíží cestu autem do Podyjí

Pětiměsíční rekonstrukce silničního průtahu Vranovem nad Dyjí stíží od poloviny dubna do poloviny září cestu autem z městyse do Národního parku Podyjí. Lidé budou muset využít objízdných tras. Omezené množství povolenek na průjezd Vranovem pro místní, podnikatele nebo majitele nemovitostí bude vydávat přímo místní obecní úřad.

 

Národní park Podyjí vysadí tradiční odrůdy ovocných stromů u Popic a Čížova, duby z Parku zase zpestří okolí desítek obcí na Znojemsku

predavani_150.jpg Znojmo, 13. dubna 2011 - Správa Národního parku Podyjí vysadí téměř tři desítky tradičních odrůd ovocných stromů do stromořadí u Popic a Čížova. Do krajiny se tak vrátí například oskeruše nebo historické třešně, jabloně a švestky. Zhruba šest stovek dubů vypěstovaných ve školkách přímo v Parku zase poputuje do desítek obcí a škol na Znojemsku a Moravskobudějovicku. Stromy se tak stanou jednou z připomínek 20. výročí založení Národního parku Podyjí, které připadá na letošní rok.