Aktuality

Pojďte s námi slavit sázením jabloní

platan_maly.jpg Všem příznivcům ankety Strom roku a přátelům stromů vůbec přinášíme hned několik novinek. Patří mezi ně skvělé umístění v celostátní soutěži, příležitost zapojit se do pokusu o rekord v sázení stromů a možnost stále přihlašovat kandidáty ze Znojemska do regionální ankety.

 

Národní park slaví dvacet let. Popřál mu i ministr

Znojmo, 20. října 2011/AUDIO/ – Národní park Podyjí oslavil dvacet let své existence. Odborníci přírodních i společenských věd představili na čtvrteční slavnostní konferenci výsledky mnohaletého bádání ve svých oborech a hodnotili přínosy národního parku i kvalitu péče o toto chráněné území. Oslavenci popřál i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který odpolední slavnostní setkání zahájil spolu s řediteli správ národních parků Thayatal a Podyjí Robertem Brunnerem a Tomášem Rothröcklem.

 

Kamenná moře nebo skalní věže. Podyjí nabízí řadu geomorfologických zajímavostí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Geologové zmapovali vývoj Podyjí od vrcholků hor, přes mělké moře až do hlubokého kaňonu.

 

15 hradů horního Podyjí: Ojedinělá linie středověkých pevností

01_Raabs_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  /FOTOGALERIE/ - Hrady nad Dyjí musely čelit příhraničním svárům, husitským válkám i ambicím místních šlechticů. Některé se změnily na honosná panská sídla, z jiných jsou zříceniny.

 

FOTOGALERIE: V Podyjí roste třetina českých orchidejí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Botanici napočítali v národním parku 17 druhů orchidejí. Přežít jim zde pomáhají dobré podmínky i mikroskopické houby.

 

Tajemství podyjských mokřadů: čtyři nové rostliny z Panonie

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  /FOTOGALERIE/ - Botanikům se letos v polních mokřadech podařilo rozpoznat čtyři zde dosud neznámé druhy rostlin. Všechny patří do červeného seznamu ohrožených druhů.

 

Krásné záběry ptáků na výstavě

____p___ern___horizont_maly.jpg Pokud jste milovníci ptactva, jistě vás potěší výstava, která je až do 10. listopadu otevřena v centru Stará vodárna. Výstava, kterou zapůjčilo Muzeum Komenského v Přerově, je pořádána ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí a věnována 20. výročí jeho založení.

 

FOTOGALERIE: Houbaři hlásí horší sezonu, houby jsou ale všude kolem nás

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Na území Národního parku Podyjí roste kolem tisíce druhů velkých hub. Doplňuje je téměř 700 typů lišejníků a mechorostů.

 

FOTOGALERIE: Podyjí se může pochlubit největšími vřesovišti v Česku

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Unikátní podyjská vřesoviště láká k životu řadu vzácných rostlin i živočichů. Potkáte zde dravé kobylky i orchideje

 

Podyjí z druhé strany: 6 nezapomenutelných procházek Thayatalem

Národní park Podyjí je už více než 10 let nerozlučně spojený s rakouským Thayatalem. Toulky v něm nabízí i neotřelé pohledy na českou stranu řeky.

 

FOTOGALERIE: V Podyjí žije většina druhů středoevropských netopýrů

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Oborníci v Podyjí napočítali dvaadvacet druhů netopýrů. Region tak patří k druhově nejbohatším oblastem Česka.

 

Národní park Podyjí skrývá řadu zajímavých technických památek, popisuje je nový infoleták

Znojmo, 30. srpna 2011 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Systém prvorepublikového pohraničního opevnění, mosty, zbytky mlýnů nebo stopy železné opony skrývá v sobě příroda Národního parku Podyjí. Právě jim a dalším technickým památkám se věnuje informační materiál, který na konci srpna vydala Správa parku. Lidé ho mohou zdarma získat na informačních centrech národního parku nebo přímo ve znojemském sídle Správy parku.

 

Jak přežít v pšenici: pole v Podyjí zpestřují vzácné rostliny

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /FOTOGALERIe / - Rozrazil, zapalička, hlaváček. Okraje polí v Podyjí znovu zdobí rostliny, které dříve vytlačily herbicidy.

 

Podpořte skalický platan v anketě Strom roku 2011

platan_maly.jpg Skalický platan, který znáte z regionálního kola ankety Strom roku Znojemska 2010, se jako jediný z Jihomoravského kraje dostal do finále celostátní ankety v roce 2011. Momentálně pro něj můžete hlasovat na několika místech ve Znojmě.

 

FOTOGALERIE: V Podyjí se nachází jedny z posledních připomínek „železné opony“

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /HISTORICKÉ FOTOGRAFIE A SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY/ - Nepropustná hranice na čtyřicet let oddělila i Znojemsko od Rakouska. Její stopy jsou v krajině i v lidech patrné dodnes.