Aktuality

Na vřesovištích začínají kvést první podyjské orchideje. Při životě je drží mikroskopické houby

U popické kaple, podél cyklostezky za Havraníky nebo třeba na Hradišťských terasách či Mašovické střelnici začínají kvést první podyjské orchideje. Lidé je mohou vidět bezprostředně ze značených cest nebo v jejich blízkém okolí. Botanikové jich v Národním parku napočítali celkem sedmnáct druhů. Je to třetina všech, které se v Česku nacházejí. Představíme vám ty nejranější z nich.

 

Výstava dětských kreseb ve Vranově připomene 70. výročí vypálení Lidic i různorodost přírody

Znojmo, 27. dubna 2012 - Dětské výtvarné práce z Bangladéše, Etiopie, Filipín a dalších šesti desítek zemí přišly do soutěže 38. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Mladí z celého světa si v ní pravidelně připomínají vypálení české vesnice během II. světové války.  Jejich práce z roku 2010 byly věnovány různorodosti přírody.  Oceněná díla si lidé mohou nyní prohlédnout na výstavě pod názvem Barvy a tvary matky Země - bohatství přírody očima dětí celého světa v Informačním bodě Správy Národního parku Podyjí od 3. května do konce září na vranovském zámku.

 

Vřesovištěm u Havraníků projede pásák. Pomůže vřesu i vzácným okáčům

/FOTOGRAFIE/ Nezvyklou akci připravují správci Národního parku Podyjí nedaleko Havraníků. V první půlce května vyjelo po zhruba 300 metrové, pečlivě vybrané, trase pásové vozítko se dřívím. Jeho úkolem bude obnažit hlínu na travnatém úseku vřesoviště. Takto vytvořené plochy pomohou omladit vřes a vytvoří prostor pro méně průbojné rostliny a živočichy. Pásák bude přes vřesoviště jezdit zhruba týden.

 

Stromy Znojemska se staly stoleté lípy u popické kaple

Znojmo, 23. dubna 2012 - Nejvíce hlasů v anketě Strom Znojemska 2011 dostaly zhruba 120 let staré lípy u popické kaple. Pro stromy na magickém místě uprostřed vřesoviště hlasovalo 931 lidí. Největší sympatie hlasujících si získaly také sekvojovce v Kravsku (869 hlasů) a topol v Kubšicích (785 hlasů). Zájemci vybírali z devíti nominovaných stromů.

 

Strom Znojemska má své vítěze

dub.jpg Které stromy byly na Znojemsku tentokrát vybrány jako nejsympatičtější? To se dozvíte na Vyhlášení výsledků ankety Strom Znojemska 2011 v pondělí 23. dubna 2012 ve vestibulu v přízemí Domu umění na náměstí T. G. Masaryka ve Znojmě.

 

Do Podyjí se po zimě vrací pěnice a strakapoud značí své území

/AUDIO/ - Hlasité, rytmické bubnování do stromů, plechů nebo křížů kostelů mohou v těchto dnech slyšet návštěvníci Národního parku Podyjí. Pestrý pták s výraznou červenou hlavou strakapoud jižní tak dává konkurentům najevo, že se dostali na jeho území.  Pomalu nastal i čas, kdy se do Podyjí z jihu vrací nenápadná pěnice vlašská.  Území totiž pro oba tyto ptáky, kteří tu pobývají ve velkých počtech, nabízí ideální podmínky k životu, a proto jej pro jejich ochranu vláda v roce 2004 vyhlásila Ptačí oblastí.

 

Národní park Podyjí stráží 14 hradů. Představuje je nový infoleták

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Čtrnáct hradů, zámků a zřícenin mohou navštívit zájemci při cestě z rakouského Raabsu podél Dyje až do Znojma.  Jsou dokladem neklidné historie pohraničního regionu středního Podyjí i vzájemného ovlivňování české a rakouské kultury na tomto území.  Správa Národního parku Podyjí o nich tento rok vydala dvanácti stránkový, bohatě fotograficky ilustrovaný, informační materiál. Lidé ho mohou zdarma získat na informačních centrech Parku nebo stáhnout z jeho webu.

 

Dětská výtvarná soutěž Příroda kolem nás je vyhodnocena

soutez.jpg Ve XII. ročníku dětské výtvarné soutěže Příroda kolem nás se opět sešlo mnoho krásných obrázků, ty vítězné si můžete prohlédnout zde. Obrázky na vás také čekají od dubna do října 2012 na zdech budovy Návštěvnického střediska Správy Národního parku Podyjí v Čížově.

 

Na jižní Moravě a tedy i v Podyjí hrozí zvýšené nebezpečí vzniku požárů

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek vyhlásil od středy 21. března do odvolání na území Jihomoravského kraje dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.

 

Mezi Hradištěm a Mašovicemi začíná růst nový biokoridor. Pomůže s migrací zvířat i rostlin

Znojmo, 26. 3. 2012 - Správci Národního parku Podyjí začali tento týden s výsadbou stromů a keřů na poli mezi Hradištěm a Mašovicemi. Zhruba 80 metrů dlouhý a 40 metrů široký nepravidelný prostor se stane základem budoucího biokoridoru, který propojí rozsáhlé lesní komplexy národního parku na Hradišti s lesy v okolí Gránického potoka. Vznikne zde tak plnohodnotný pás zeleně, který umožní zvířatům lepší pohyb mezi těmito dvěma lesními plochami a zároveň rozčlení jednolitý polní lán a sníží vodní i větrnou erozi na tomto území.  Správa Národního parku Podyjí tento rok plánuje vysadit celkově téměř 51 tisíc mladých stromků.

 

Málo muflonů znamená více místa pro ohrožené rostliny a zvířata

Vydupané skalní stepi nebo lesní údolí, kde místo sasanek, hrachorů, lilií a jaterníků rostly jen kopřivy a vlaštovičník. Příklady konkrétního dopadu, který na přírodu Národního parku Podyjí měla velká stáda muflonů. Lidé ho do Podyjí přivezli v první polovině minulého století. Správci parku jejich počet už od vzniku národního parku minimalizují. Nyní jich zde je zhruba čtyřicet. Mufloni mají prostor mimo vyhlášená chráněná území. V Česku jich žije jednadvacet tisíc. Z toho téměř polovinu zastřelí myslivci při svých lovech.

 

Jak přežít chladná rána: Průvodce po prvních jarních květech Podyjí

/FOTOGALERIE/ Za první posly jara jsou tradičně považovány sněženky. Existuje však řada dalších druhů rostlin, které vykvétají velmi časně, často ještě mezi zbytky sněhové pokrývky. Uplatnit tak musí různé strategie přežití. Schovávají se do trávy i pod stromy nebo dokážou zvýšit teplotu uvnitř svých květů.

 

Živé diskuze nebo nepovedené akce? Media hodnotila cyklus našich debat v obcích

Cyklus našich besed v obcích ochranného pásma se pomalu blíží ke konci. Mimo cenných podnětů a zpětné vazby nám přinesl i zajímavý pohled do regionálního mediálního světa. Přinášíme vám proto souhrn všech článků, které jsme o našich besedách v mediích našli. Pokud jste se jich osobně účastnili, budeme rádi, když nám svůj názor na jejich konání pošlete na email grossmann@nppodyji.cz

 

Na Znojemsku roste počet zimujících kriticky ohrožených vrápenců

Staré štoly, sklepení hradů i labyrinty vinných sklepů navštívili na začátku roku zoologové. Na dvaatřiceti tradičních místech hledali zimující netopýry.  Z více než tří set nalezených jedinců bylo nejvíce netopýrů hvízdavých a kriticky ohrožených vrápenců malých. Jejich počet na Znojemsku navíc každý rok stoupá. Podle některých teorií za to může omezení používání pesticidů a částečně i změny klimatu. Odborníci zimující netopýry v regionu pravidelně sledují už jednadvacet let.

 

Opravy uzavřou most v Hardeggu pro cyklisty i pěší

Znojmo, 12. března 2012  - Nejdéle až do konce dubna uzavřou pro pěší i cyklisty opravy most přes Dyji v rakouském městečku Hardegg. Nepřístupný tak bude po značené cestě i z obce Čížov. Správu Národního parku Podyjí o tom informovali zástupci Národního parku Thayatal. Hardeggská vyhlídka zůstane z Čížova bez omezení dosažitelná. O uzavírce mostu budeme turisty informovat i na nejbližších přístupových bodech