Aktuality

Nad Podyjím létá více než 200 druhů ptáků. Polovina všech druhů, které v Česku žijí

/AUDIO/ Na Hromnice si musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout, říká staré české přísloví.  Jednoho z nejlepších českých pěvců, zvláště chráněného a silně ohroženého skřivana lesního můžete nyní slyšet zpívat i v Podyjí.  Patří mezi více než dvě stovky druhů ptáků, kteří v národních parcích Podyjí a Thayatal žijí.  Ornitologové je spočítali během intenzivních výzkumů v posledních letech. Výsledky své práce nyní prezentují na výstavě v Jihomoravském muzeu a připravují i knihu.

 

Vycházky do Podyjí v roce 2012 potěší ornitology i fotografy

mini.jpg /KALENDÁŘ VYCHÁZEK 2012/ - Téměř dvě desítky vycházek a exkurzí do Národního parku Podyjí a jeho okolí připravila Správa parku. Lidé se mohou těšit na vítání ptačího zpěvu u Šafova, letní výpravu za houbami na Čížovsku nebo lapání ranního světla pod vedením zkušených krajinných fotografů v okolí Hardeggu. Na první podyjskou vycházku se zájemci vypraví už poslední březnovou sobotu. Rok exkurzí tradičně zakončí silvestrovská vycházka, která zamíří do lesů u Podmolí.

 

Podyjí se připravuje na bezzásahový režim. Z lesů mizí cizokrajné dřeviny, ubývá smrků a borovic

V okolí Hradiště, na Čížovsku nebo na Vranovsku nyní lesníci těží černé borovice, modříny  a nepůvodní jehličnaté i listnaté stromy. Nahradí je buky a duby z podyjských školek a další dřeviny. Lesy se tak připravují na okamžik, kdy budou ponechány svému přirozenému vývoji. Získávají také bytelnější základ, aby mohly lépe čelit přírodním katastrofám.

 

Jablko roste na stromě už v obalu? – výstava v centru Stará vodárna

V rámci festivalu Ozvěny Ekofilmu 2011 připravila Správa Národního parku Podyjí a centrum Stará vodárna malou výstavu na téma třídění odpadů z materiálů poskytnutých Živým pomezím Krumlovsko – Jevišovicko.

 

Na Dyji se po letech vrátily ohromné ledové kry. Dříve pravidelně formovaly její břehy

04_ledov___kry_150.jpg Tuhé mrazy posledních týdnů nabídly návštěvníkům Národního parku Podyjí nezvyklou podívanou. Kromě zamrzlé znojemské přehrady i velké ledové kry nahromaděné v oblasti Devíti mlýnů. Tento jev pravděpodobně způsobilo velké kolísání průtoků v řece pod Vranovskou přehradou. Voda dokázala stovky kilogramů těžké ledové kolosy posunout z vodní hladiny i několik metrů z břehu řeky. V minulosti se tento proces opakoval téměř každý rok a z nyní zarostlých břehů Dyje dělal oblázkové pláže.

 

OZNÁMENÍ: Plán péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo je v oficiálním připomínkovém řízení

Znojmo, 17.2. 2012 - Ministerstvo životního prostředí nyní projednává Návrh Plánu péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo pro roky 2012-2022. Svoje připomínky k strategii dalšího rozvoje chráněného území mohou lidé, zájmová sdružení, obce a další instituce až do 16. března podávát na jeho adresu.

 

Oceněné filmy z festivalu Ekofilm uvidíte v kavárně i v kině

logo.jpg Vybrané snímky z mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm, mezi kterými nebudou chybět především ty oceněné, mohou diváci z řad veřejnosti i školní mládeže opět vidět ve Znojmě na Ozvěnách Ekofilmu a to až do 4. března 2012.

 

Pojďte s námi sledovat ptáky

dremlik_tundrovy_1526.jpg Jihomoravské muzeum ve Znojmě společně se Správou Národního parku Podyjí vás zve na vernisáž výstavy Ornitologické novinky aneb "Ptáci, dejte si pozor, naše věda vás sleduje!", která se bude konat 16. února v 17h.

 

Odborníci zkoumají tajemství mrtvého dřeva v Dyji

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Pro někoho klády, které plují po hladině, pro jiného zajímavý svět, který nabízí unikátní životní podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Mrtvé a postupně se rozkládající dřevo v Dyji i v její bezprostřední blízkosti po miliony let ovlivňuje podobu řeky a přispívá k rozmanitosti národního parku. Odborníci ho v minulých letech důkladně zmapovali. Výzkum přinesl podklady pro ochranu hráze Znojemské přehrady i jedinečné druhy fauny a flóry.

 

Zbytky „železné opony“ mizí z I. zón Národního parku Podyjí

Je chladné lednové ráno. Skupina strážců Národního parku Podyjí se vydává do špatně přístupných svahů v okolí Čížova vybavena silnými nůžkami na dráty. Sleduje linii bývalých ženijně - technických zátarasů. Tak tehdejší komunistická propaganda nazvala sérii vysokých plotů a zábran, které měly lidem zabránit v opouštění totalitního režimu v jejich zemi. Úkolem strážců národního parku je vyklízet do stromů a země zapletené ostnaté dráty, izolátory nebo betonové a dřevěné sloupky. „Železná opona" na Znojemsku padla před dvaadvaceti lety. I přesto Správa Národního parku Podyjí každý rok z chráněného území vyveze velké množství jejich pozůstatků.

 

Zpívající potápěč skorec zimuje v Podyjí

Je to ptačí superstar zimního Podyjí.  Skorec vodní je jeden z mála zpěvavých ptáků, kteří jsou spjati s řekou. Umí se navíc výborně potápět a pod vodu vydrží i půl minuty. Letos je jedním z osmi druhů vodních opeřenců, kteří se zde rozhodli přezimovat.  Ornitologové ho tuto zimu na Znojemsku viděli právě jen v národním parku.

 

V Podyjí roste více než 1000 druhů velkých hub. Odborníci každý rok nalézají další

Znojmo, 27. ledna 2012 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - V Národním parku Podyjí roste více než 1000 druhů makroskopických hub. To je přibližně čtvrtina druhového bohatství České republiky.  Řada z nich je velice vzácná a na Moravě se vyskytují právě jen v národním parku. Podyjí je tak pro mykology jedno z nejcennějších území ve střední Evropě. Výzkum zde stále pokračuje a každý rok přináší další zajímavé nálezy. S tajemnou říší podyjských hub se lidé mohou seznámit v dvanáctistránkovém infoletáku s téměř dvěma desítkami fotografií, který právě vydala Správa Národního parku Podyjí.

 

Začíná tradiční cyklus přednášek Přírodou celého světa

mongolsko.jpg Přednášky, které již tradičně připravuje Správa Národního parku Podyjí na zimní úterní podvečery, vás letos zavedou např. mezi kočovné mongolské pastevce, íránské kaloně či gabunské slony a brouky. Se všemi se můžete potkat na plátně přednáškového sálu znojemského Domu umění.

 

V národním parku zimuje orel a skorec. Většina vodních ptáků se ale Podyjí letos kvůli mírné zimě vyhnula.

Znojmo, 20. ledna 2012 - Méně vodních ptáků než v minulých letech si za své zimoviště tuto sezónu vybralo Národní park Podyjí. Může za to především mírná zima, kvůli které nezamrzly pro tyto druhy atraktivnější velké vodní plochy v okolí. I přesto v parku zájemci mohou pozorovat největšího českého dravce orla mořského nebo zpěvavého skorce vodního. Jinde v okolí Dyje na Znojemsku je zatím odborníci letos neviděli. Vyplývá to z pravidelného mezinárodního sčítání vodních ptáků, které ornitologové provedli v půli ledna.

 

Rostliny i zvířata mění kvůlí mírné zimě svůj roční rytmus

Nadprůměrné prosincové i lednové teploty zcela zmátly přírodu. Na Znojemsku lze nyní narazit na kvetoucí stromy či na zvířata, která by měla v úkrytu přezimovat. Příkladem může být sakura na znojemském Horním náměstí či mloci v Gránicích.