Aktuality

‹‹   Předchozí   10 20 30 37 38 39 40 42 44   Následující   ››

FOTOGALERIE: Na jaře se do Podyjí vrací ptáci až z Indie či z Afriky

Čáp černý 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Do národního parku se po zimě vrací ptáci v několika vlnách. Ti nejvytrvalejší až z několika tisíc kilometrů vzdálených míst.

 

Ekozemědělci pomáhají přežít vzácným rostlinám a živočichům Podyjí

hnědásek 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ -  Ke krajině Národního parku Podyjí neodmyslitelně patří i zemědělství. Citlivý přístup farmářů pomáhá uchovat chráněné ptáky, brouky i rostliny

 

Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě přinesou mnoho zajímavých filmů

logo_1.jpg Správa Národního parku Podyjí společně s volnočasovým centrem Stará vodárna a Ministerstvem životního prostředí připravily na první polovinu května pro veřejnost i školy z regionu promítání filmů a další doprovodné akce.

 

Začali jsme s rekonstrukcí Obelisku u Ledových slují a koryta Felicitina potoka

obelisk_150.jpg Obelisk u Ledových slují na Vranovsku získává v těchto dnech novou tvář. Drobnou historickou stavbu restaurátoři celkově zpevní a doplní chybějící části zdiva. Dostane i novou odolnou omítku, která by měla lépe čelit nepříznivým povětrnostním vlivům. Bude namíchána ze speciální směsi tak, aby se co nejvíce podobala té původní. Rekonstrukce památky z druhé poloviny 19. století na těžko přístupném místě bude trvat do konce června. Provoz na zdejší turistické cestě omezí jen minimálně. Předposlední dubnový týden začaly i opravy povodněmi poničeného Felicitina potoka ve Vranově nad Dyjí.

 

FOTOGALERIE: Stovky dubů z Národního parku Podyjí našly své nové domovy

Sázení dubů v Břežanech Více než šest stovek dubů vypěstovaných ve školkách přímo v Národní parku Podyjí našly v uplynulých dnech své nové místo. Putovaly do desítek obcí a škol na Znojemsku a Moravskobudějovicku. Stromy se tak staly jednou z připomínek 20. výročí založení Národního parku Podyjí, které připadá na letošní rok.

 

Tůně, mokřady a rybníky: Podyjí nabízí desítky skrytých vodních království

ropucha_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Kromě řeky se na jaře v Podyjí probouzí vodní život i v desítkách dalších vodních ploch.  Rybníky a tůně nabízí útočiště skokanům i vážkám.

 

Rekonstrukce silnice ve Vranově stíží cestu autem do Podyjí

Pětiměsíční rekonstrukce silničního průtahu Vranovem nad Dyjí stíží od poloviny dubna do poloviny září cestu autem z městyse do Národního parku Podyjí. Lidé budou muset využít objízdných tras. Omezené množství povolenek na průjezd Vranovem pro místní, podnikatele nebo majitele nemovitostí bude vydávat přímo místní obecní úřad.

 

Národní park Podyjí vysadí tradiční odrůdy ovocných stromů u Popic a Čížova, duby z Parku zase zpestří okolí desítek obcí na Znojemsku

predavani_150.jpg Znojmo, 13. dubna 2011 - Správa Národního parku Podyjí vysadí téměř tři desítky tradičních odrůd ovocných stromů do stromořadí u Popic a Čížova. Do krajiny se tak vrátí například oskeruše nebo historické třešně, jabloně a švestky. Zhruba šest stovek dubů vypěstovaných ve školkách přímo v Parku zase poputuje do desítek obcí a škol na Znojemsku a Moravskobudějovicku. Stromy se tak stanou jednou z připomínek 20. výročí založení Národního parku Podyjí, které připadá na letošní rok.

 

FOTOGALERIE: Mlynáři z Devíti mlýnů pekli chleba pro armádu i lákali výletníky

DevÄ›t mlýnů 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Lokalita Devíti mlýnů lákala turisty i podnikatele. Její rozvoj přerušilo spuštění železné opony po II. světové válce.

 

Vladimír Hanák, jeden z "otců" NP Podyjí, slaví životní jubileum

hanak_150.jpg Předseda Rady Národního parku Podyjí a dlouholetý spolupracovník ochránců přírody doc. RNDr. Vladimír Hanák, CSc. slaví své významné životní jubileum.

 

Vítězové ankety strom roku Znojemska 2010

cedr.jpg V pondělí 4. dubna byly ve znojemském Domě umění slavnostně vyhlášeny výsledky hlasování pro nejsympatičtější stromy na Znojemsku pro rok 2010. Po sečtení výsledků z hlasovací urny umístěné na výstavě k anketě a z internetového hlasování, mohli pořadatelé - Klub přátel stromů Znojemska, Ekoporadna Správy Národního parku Podyjí a Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko - předat ceny za první místo navrhovatelům Zámeckého cedru ve Višňovém.

 

Historické fotografie: Turisté užívají krás Podyjí přes 150 let

Hotel Gruber 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Krásy Podyjí začal v 19. století zpřístupňovat spolek rakouských turistů.  Návštěvníky měl kaňonem provést i výletní vláček.

 

FOTOGALERIE: Křivatec, koniklec a rozrazil. Národní park Podyjí barví tisíce květů

Koniklec velkokvětý 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V plném květu jsou nyní v Podyjí desítky rostlin. Lidé mohou běžně obdivovat vzácné koniklece i obyčejné fialky.

 

FOTOGALERIE: Týden čištění studánek v Národním parku Podyjí

Úklid Felicitiny studánka Celý minulý nádherně vydařený slunečný týden jsme věnovali společně se žáky ZŠ Šatov, ZŠ Vranov nad Dyjí, MŠ Vranov nad Dyjí, MŠ Dr. Jánského ve Znojmě a s klienty Denního stacionáře sv. Damiána Oblastní charity Znojmo otevírání studánek v Národním parku Podyjí.

 

Chcete znát vítěze ankety Strom roku Znojemska 2010?

P1011045.jpg Pokud chcete být mezi prvními, kdo bude znát výsledky hlasování o nejsympatičtější strom Znojemska pro rok 2010, přijďte na slavnostní vyhlášení výsledků ankety v pondělí 4. dubna 2011 v 17,30h do Domu umění ve Znojmě.

 
‹‹   Předchozí   10 20 30 37 38 39 40 42 44   Následující   ››