Aktuality

‹‹   Předchozí   10 20 30 38 39 40 41 43    Následující   ››

Anketa Strom roku Znojemska 2010 bude mít brzy své vítěze

dub.jpg Do hlasování v anketě se zapojilo velké množství lidí, jak na výstavě, tak na našich webových stránkách. Momentálně se blíží uzávěrka ankety, takže kdo ještě nevybral nejsympatičtějšího kandidáta z nabízených návrhů, má možnost se rozmýšlet už jen poslední týden.

 

FOTOGALERIE: 11 studánek a pramenů, které byste neměli v Podyjí minout

Kaple na Popickém vřesovišti 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Národním parku Podyjí je zhruba desítka pramenů a studánek. Pitná byla podle přísných hygienických pravidel však jen jedna. Letos je čekají rekonstrukce.

 

FOTOGALERIE: Kačenky, stromy a slet racků. Nejlepší dětské obrázky ze soutěže Příroda kolem nás

Znojmo, 17. března 2011 – Z téměř 1600 dětských obrázků vybírali letos ty nejlepší organizátoři 11. ročníku soutěže „Příroda kolem nás“. Ceny rozdělili v pěti kategoriích. Poputují například do Raspenavy, Plzně nebo Kladna.

 

Zaorané cesty a zlikvidované meze mění vztah lidí ke krajině Podyjí

Podmolí 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Správa národního parku se bude snažit obnovit původní cesty. Vysazované stromy propojí remízky a meze. Do krajiny se tak vrátí její původní ráz.

 

Prosvětlené okraje luk pomohou kriticky ohroženým motýlům

Jasoň Dymnikový Znojmo, 14. března - Především kriticky ohroženému druhu motýlů  jasoni dymnivkovému pomůže prosvětlení okrajů Lipinské, Hlubocké a Gališské louky. Lesníci v těchto dnech pracují i na Poli pod Hardeggem. Cílem prosvětlení vybraných lesních porostů v sousedství luk je podpora i dalších světlomilných živočichů.

 

V Podyjí přibývá dubů a buků, agresivní akáty mizí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Lesy v Podyjí proměňují lidé už stovky let. Přinesli agresivní stromy i vytvořili místa pro unikátní rostlinná a živočišná společenstva.

 

Pozvánka na akce Thayatalu

hardegg_maly.jpg Také naši rakouští sousedé nabízí návštěvníkům národního parku bohatý program. První jarní vycházka od zříceniny Kaja vám představí zajímavosti lesa v neděli 20. března.

 

Rodák z Podyjí představil Evropanům romantiku indiánských příběhů

sealsfield_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Uznávaný spisovatel a dobrodruh z Popic proti sobě popudil policejní aparát rakouského mocnářství i významné americké literáty.

 

Obnovili jsme starý ovocný sad v Čížově

sad_cizov_150.jpg Čížov, 1. března 2011 -  Lidé v Čížově a návštěvníci Národního parku Podyjí se mohou těšit na nové plody starobylých odrůd v dříve zanedbaném sadu v Čížově. Správa národního parku Podyjí ve spolupráci s obcí sad v minulých dnech pročistila a staré ovocné stromy odborně ošetřila.  Historické odrůdy švestek, jabloní, třešní a mirabelek tak budou mít více prostoru k růstu a regeneraci.

 

Nebe nad Podyjím v zimě zpestřují námluvy orlů

Orel moÅ™ský Největší evropský orel v Národním parku Podyjí pravidelně zimuje, jeho hnízda zde ale zatím ornitologové nenašli.

 

Bouřlivý zimní život rostlin

Dřín obecný Otužování a boj o nedostupnou vodu. Pod rouškou vegetačního klidu se v zimě rostliny připravují na další sezónu.

 

Správa Národního parku ladí plán své další cesty

46_2_1.jpg S téměř padesáti připomínkami k chystanému Plánu péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo se v lednu vypořádávali odborníci ze Správy parku. Nejčastěji se týkaly staveb a rozvoje obcí, myslivosti nebo rybářství. Více než polovinu podnětů plně přijali. Další mohli akceptovat jen částečně nebo museli odmítnout. Neoficiální část přípravy dokumentu, který určí směřování parku na dalších deset let tak pomalu končí. Nyní projde oponenturou na Ministerstvu životního prostředí a poté i oficiální procedurou připomínkování a schvalování.

 

FOTOGALERIE: Podyjím se občas mihne rys i psík mývalovitý

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Národním parku Podyjí žije nejméně dvanáct druhů šelem. Patří mezi ně třeba i kriticky ohrožená vydra říční, ale i lišky nebo kuny.

 

FOTOGALERIE: Z Podyjí mizí stromy samotáři

foto2_lipa_DSC_0699_1.JPG 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Ochranáři vytváří databázi významných dřevin. Jsou mezi nimi mohutné duby, památné lípy i exotické fíkovníky.

 

Přijďte si pro rady, jak pečovat o stromy

V přednáškovém sále Domu umění ve Znojmě proběhne 9. února doprovodný odborný seminář k anketě Strom roku Znojemska 2010 Péče o stromy. Dozvíte se na něm o technologii řezu stromů, o ochraně stanoviště, památných stromech a jejich vyhlašování i o nových výsadbách.

 
‹‹   Předchozí   10 20 30 38 39 40 41 43    Následující   ››