Aktuality

Tajemství podyjských mokřadů: čtyři nové rostliny z Panonie

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  /FOTOGALERIE/ - Botanikům se letos v polních mokřadech podařilo rozpoznat čtyři zde dosud neznámé druhy rostlin. Všechny patří do červeného seznamu ohrožených druhů.

 

Krásné záběry ptáků na výstavě

____p___ern___horizont_maly.jpg Pokud jste milovníci ptactva, jistě vás potěší výstava, která je až do 10. listopadu otevřena v centru Stará vodárna. Výstava, kterou zapůjčilo Muzeum Komenského v Přerově, je pořádána ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí a věnována 20. výročí jeho založení.

 

FOTOGALERIE: Houbaři hlásí horší sezonu, houby jsou ale všude kolem nás

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Na území Národního parku Podyjí roste kolem tisíce druhů velkých hub. Doplňuje je téměř 700 typů lišejníků a mechorostů.

 

FOTOGALERIE: Podyjí se může pochlubit největšími vřesovišti v Česku

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Unikátní podyjská vřesoviště láká k životu řadu vzácných rostlin i živočichů. Potkáte zde dravé kobylky i orchideje

 

Podyjí z druhé strany: 6 nezapomenutelných procházek Thayatalem

Národní park Podyjí je už více než 10 let nerozlučně spojený s rakouským Thayatalem. Toulky v něm nabízí i neotřelé pohledy na českou stranu řeky.

 

FOTOGALERIE: V Podyjí žije většina druhů středoevropských netopýrů

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Oborníci v Podyjí napočítali dvaadvacet druhů netopýrů. Region tak patří k druhově nejbohatším oblastem Česka.

 

Národní park Podyjí skrývá řadu zajímavých technických památek, popisuje je nový infoleták

Znojmo, 30. srpna 2011 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Systém prvorepublikového pohraničního opevnění, mosty, zbytky mlýnů nebo stopy železné opony skrývá v sobě příroda Národního parku Podyjí. Právě jim a dalším technickým památkám se věnuje informační materiál, který na konci srpna vydala Správa parku. Lidé ho mohou zdarma získat na informačních centrech národního parku nebo přímo ve znojemském sídle Správy parku.

 

Jak přežít v pšenici: pole v Podyjí zpestřují vzácné rostliny

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /FOTOGALERIe / - Rozrazil, zapalička, hlaváček. Okraje polí v Podyjí znovu zdobí rostliny, které dříve vytlačily herbicidy.

 

Podpořte skalický platan v anketě Strom roku 2011

platan_maly.jpg Skalický platan, který znáte z regionálního kola ankety Strom roku Znojemska 2010, se jako jediný z Jihomoravského kraje dostal do finále celostátní ankety v roce 2011. Momentálně pro něj můžete hlasovat na několika místech ve Znojmě.

 

FOTOGALERIE: V Podyjí se nachází jedny z posledních připomínek „železné opony“

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /HISTORICKÉ FOTOGRAFIE A SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY/ - Nepropustná hranice na čtyřicet let oddělila i Znojemsko od Rakouska. Její stopy jsou v krajině i v lidech patrné dodnes.

 

Více než polovina návštěvníků vyráží do Podyjí na kole

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Milovníci cyklistiky objevili Podyjí hned po pádu železné opony. V devadesátých letech zde zkoušeli svá první horská a trekkingová kola. Národnímu parku ale zůstávají věrní i dnes. Na více než osmdesáti kilometrech cyklistických tras zde mohou obdivovat skalnaté údolí řeky Dyje, historické hrady a zámky nebo si jen tak vychutnávat vůni lesů a vřesovišť.

 

Skalický platan ve finále ankety Strom roku 2011

platan_maly.jpg Pokud jste se sledovali regionální anketu Strom roku Znojemska 2010, asi si pamatujete stromy, které se umístily na prvních třech místech - vedle cedru ve Višňovém a sekvojovce v Kravsku to byl i platan ve Skalici. A právě ten porota celostátní ankety Strom roku vybrala z těchto tří zaslaných návrhů do finále, společně s jedenácti dalšími stromy z celé republiky.

 

Čápi černí z Podyjí se začínají vydávat na svou africkou cestu

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Podyjí žijí až čtyři páry silně ohroženého čápa černého. Na své cestě do zimoviště dokážou urazit až 300 kilometrů denně.

 

Sochy, kříže, kapličky. Nový infomateriál představuje sakrální stavby Národního parku

sakr_stavby_bro__ura_150.jpg Znojmo, 2. srpna 2011 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Krajina Národního parku Podyjí v sobě skrývá kromě unikátní přírodní rozmanitosti i řadu soch, božích muk nebo kaplí. Právě drobným sakrálním stavbám se věnuje nový informační materiál, který vydala Správa parku.

 

Vyhlídky Podyjí: 23 pohledů, které byste si neměli nechat ujít

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  /MAPA, FOTOGALERIE/ -  Národní park Podyjí a jeho nejbližší okolí nabízí desítky dech beroucích vyhlídek. Kvůli ochraně ohrožených ptáků a rostlin je uzavřen jen zlomek z nich.