Aktuality

FOTOGALERIE: Okolí Vranova utvářela i tajemná symbolika osvícenců

cizov_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Krajina kolem vranovského zámku se v 18. století měnila v umělecké dílo. Romanticko-filozofický projekt se nyní postupně rekonstruuje.

 

Naše národní parky, zelené mosty Evropy

prokupek_mala.jpg Správa Národního parku Podyjí zve na výstavu  Naše národní parky, zelené mosty Evropy, která proběhne od 1. července do 30. září v informačním bodu Správy Národního parku Podyjí na 1. nádvoří státního zámku Vranov nad Dyjí. Vernisáž se koná ve čtvrtek 30. června od 17h.

 

Extrémní kuchařka: 22 rostlin, které stojí za to v Podyjí ochutnat

Jidášovo ucho 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Bonbóny z fialek, listy jitrocele v těstíčku nebo salát z řeřišnice. Příroda Podyjí nabízí desítky nezvyklých chuťových experimentů

 

FOTOGALERIE: Zřícenina Nového Hrádku je i unikátní botanickou zahradou

drvodelka 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Na Novém Hrádku roste více než 230 druhů rostlin. Možná i nejtlustší břečťan v Česku.

 

FOTOGALERIE: Noční motýli - skrytí obyvatelé národního parku

prastevnik_kostivalovy 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Přes den je díky krycímu zbarvení jen těžko rozeznáte od kůry stromů nebo listů, v noci ovládnou oblohu Podyjí. Nočních motýlů zde žije více než třináct set druhů. Ten největší má rozpětí křídel až šestnáct centimetrů a po setmění létá pravděpodobně i kolem vašeho domu.

 

Žijme s přírodou - i v neděli dvanáctého června!

Ministerstvo životního prostředí České republiky vyhlásilo na neděli 12. června den "Žijme s přírodou". Bude to den otevřených dveří resortních organizací MŽP a programů pro širokou veřejnost. Správa Národního parku Podyjí se připojuje nabídkou Návštěvnického střediska v Čížově a společně se Správou NP Thayatal programem v Hardeggu.

 

S Markem Orkem Váchou nejen o jeho knihách

kniha.jpg V pátek 17. června mají čtenáři knih Marka Orka Váchy i všichni ostatní možnost se sejít s autorem od 19h ve znojemském Domě umění. Kněz, spisovatel, cestovatel, fotograf, vědec a etik při promítání fotografií promluví nejen o své nové knize o Podyjí a Znojemsku "Kéž bych pod hvězdami dobře odtančil svůj tanec".

 

Nové infomateriály poradí, kam na kolo nebo pěšky

letacky_150.jpg Dva nové letáky vydala v květnu Správa Národního parku Podyjí. Návštěvníkům poradí, kam se vydat na kole nebo kde se projít pěšky. Lidé je mohou zdarma  obdržet například v turistických informačních centrech ve Znojmě a Vranově nad Dyjí či v Návštěvnickém středisku NP Podyjí v Čížově. Skládačky jsou součástí série, ve které vyšly už i texty o stavbách, ptácích nebo netopýrech Podyjí. V nejbližší době připravujeme podobné materiály například o loukách, technických památkách nebo krajinném rázu.

 

FOTOGALERIE: Nejvzácnějším plazem Podyjí je mytický had starověkých Římanů

Užovka stromová 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ -  Podyjí je domovem kriticky ohrožené užovky stromové nebo vzácné ještěrky zelené. Zmijí se zde ale bát nemusíte.

 

Sochy, kříže a boží muka stráží historickou paměť Podyjí

muka_150.JPG 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - V krajině Národního parku Podyjí stojí desítky drobných sakrálních staveb. Chrání obce před neštěstím i připomínají lidské tragedie.

 

FOTOGALERIE: Světový běh Harmonie bude v Podyjí připomínat dub

harmonie_150.jpg Zhruba stovka dětí ze Znojma, Mašovic a klienti stacionáře sv. Damiána z Hradiště minulý týden přivítali účastníky Světového běhu harmonie přímo v Národním parku Podyjí. Nedaleko rozcestí u Vlčí jámy pak společně zasadili dub, který návštěvu běžců bude připomínat.

 

FOTOGALERIE: S kosou na loukách, s dětmi u vody. Slavili jsme Evropský den parků

koseni Hned na několika akcích jsme tento víkend slavili Evropský den parku. Stovky lidí si přišly v neděli zasoutěžit do Staré vodárny u Znojemské přehrady. Zhruba desítka statečných vyrazila v brzkém sobotním ránu na louky k Hradišti a Popicím.  Zájemci měli možnost si vychutnat i spirituály a české duchovní a lidové písně v Čížovské kapli.

 

Oslavte s námi Den parků koncertem v Čížově nebo dnem plným her ve Znojmě

Tento víkend  (21. - 22. 5) s námi oslavte Evropský den parků. V sobotu s námi můžete vyrazit s kosou na podyjské louky nebo na koncert do Čížova. V neděli pak dnem plným her ve Znojmě.

 

FOTOGALERIE: Sekáči v Podyjí brousí kosy. Správa parku mění péči o louky

ohnivacek 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Traktory a sekačky nahradí na vybraných podyjských loukách lidé a kosy. Šetrnější péče prospěje motýlům i zajímavým rostlinám.

 

Na návštěvníky Podyjí letos čeká 26 nových infopanelů a více turistických směrovek

Nové infopanely Znojmo, 17. května 2011 - Téměř tři desítky nových informačních tabulí v těchto dnech instalovali zaměstnanci Správy Národního parku Podyjí na zajímavá místa tohoto chráněného území. Kompletně tak zrenovovali a o deset panelů rozšířili bývalý systém. Návštěvníci parku se z nich dozvědí nejen zajímavé údaje o životě místních rostlin a zvířat, ale upozorní je také na kulturně historické zajímavosti a důležitá místa. Pro lepší orientaci turistů přibylo 80 nových turistických a cyklistických směrovek a tabulky označují studánky, přístřešky a další objekty na území národního parku a jeho ochranného pásma.