Na louku u Čížova se vrátily ohrožené orchideje
Poprvé od meliorace v 80. letech se na louce Keple u Čížova objevily prstnatce májové. Botanikové na místě napočítali sedm kvetoucích kusů těchto ohrožených orchidejí. Na louku se samy vrátily spolu s dalšími zvláště ohroženými druhy jako je upolín nejvyšší nebo kosatec sibiřský. Správci Národního parku Podyjí věří, že tyto rostliny na louku znovu přilákala správná péče o toto území.
Prstnatec májový. Foto: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí
Odvodnění louky provedené v 80. letech místními zemědělci zničilo přirozené životní prostředí právě pro nejcitlivější druhy jako jsou prstnatce či upolíny. Od vzniku národního parku se na louce provádí šetrné hospodaření bez chemikálií a agresivního hnojení a s promyšleným pozdním kosením. Louka tak nadále zůstala druhově velice pestrá. „V okamžiku, kdy se odvodňovací trubky zanesly, začala na louce znovu vznikat podmáčená místa. Jedna z těchto znovu mokrých ploch je právě místem, kam se citlivé slatinné druhy vracejí,“ uvedla botanička Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.
Prstnatec májový svými temně červenofialovými květy zdobí v květnu slatinné louky v Podyjí. Dobrým poznávacím znakem jsou fialově skvrnité listy. Druh je poměrně tolerantní k vysokému obsahu dusíku v půdě. Snad proto patří dodnes v republice k poměrně hojným orchidejím. Mnoho lokalit však zaniklo právě při melioracích podmáčených luk.