Na Sealsfieldův kámen se vrací původní německý nápis

/PROGRAM AKCE/ Původní německý nápis na památku slavného rodáka z Popic Charlese Sealsfielda se po sedmdesáti letech vrací na vyhledávanou vyhlídku v Národním parku Podyjí. Ve spolupráci se Správou parku ho obnovil Spolek Popice Charlese Sealsfielda a v sobotu 21. května 2016 ho slavnostně odhalí veřejnosti.

Katolický kněz, osvícenec, dobrodruh, novinář, plantážník a otrokář. Karl Anton Postl (1793 - 1864) , více známý pod pseudonymem Charles Sealsfield, dokázal za svůj život nasbírat řadu protichůdných charakteristik. Svým sarkastickým popisem politické situace v tehdejší habsburské monarchii si vykoledoval pozornost rakouských úřadů a část svého života prožil i v rodících se Spojených státech, kde stihl proti sobě popudit významné americké literáty.

Přečtěte si více o jeho životních dobrodružstvích: Rodák z Podyjí představil Evropanům romantiku indiánských příběhů

Hned necelých deset let po jeho smrti se na jeho údajně oblíbeném místě v Podyjí, dnešní vyhlídce Sealsfieldův kámen, objevil nápis připomínající tohoto slavného rodáka: Den Manen unseres großen Landsmannes Charles Sealsfield, geboren zu Poppitz am 3. März 1793, gestorben zu Solothurn am 26. Mai 1864. (Památce našeho velkého krajana Charlese Sealsfielda, narozeného 3. března 1793 v Popicích, zemřelého v Solothurnu 26. května 1864).

Na konci 19. století už k místu vedl první turistický okruh z Popic k tehdejšímu Trauznickému mlýnu. Vyznačil ho tamní mlynář Sackl. Německý nápis ale ze Sealsfieldova kamene zmizel po Druhé světové válce. Až v 70. letech 20. století ho částečně připomněl neznámý autor, který na místo barvou napsal: Zde sedával Karl Sealsfield básník z Popic u Znojma.

Původní pamětní nápis zrekonstruoval letos spolek Popice Charlese Sealsfielda ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí a Okrašlovacím spolkem ve Znojmě. Jeho slavnostní odhalení se uskuteční v sobotu 21. května od 10:30. Na místě přibude i informační tabule popisující ve třech jazycích historii vyhlídky.

Pozvánka ke stažení v pdf: Ze Sealsfieldova kamene do Popic Ze Sealsfieldova kamene do Popic (353,73 KB)

Ze Sealsfieldova kamene do Popic (21. 5. 2016)

10.30 – SEALSFIELDŮV KÁMEN: Odhalení obnoveného nápisu
Na Sealsfieldův kámen se po 70 letech vrací původní německý nápis, přijďte se podívat na jeho slavnostní odhalení spolu s novou informační tabulí.

12.30 – RODNÝ DŮM CH. SEALSFIELDA: Pokřtění „narozeninové“ lípy
Pokřtěte spolu s námi památnou lípu, kterou věnovala našemu spolku Správa NP Podyjí při příležitosti 25 let od vzniku národního parku.

13.00 – GALERIE STODOLA: Komentovaná prohlídka výstavy
Autor výstavy VIS À VIS akademický malíř Karel Pokorný vás osobně provede svojí výstavou v galerii Stodola.

12 – 14 hod – DOPROVODNÝ PROGRAM: Sklenka vína a Denár
V areálu Rodného domu můžete ochutnat vína z Popic a blízkého okolí a poslechnout si, zazpívat a zatancovat s Cimbálovou muzikou Denár.

14 – 15 hod – VINICE ŠPILBERKY: Malá degustace s přednáškou
Přímo na vinici a přímo od vinaře se při sklence vína dozvíte o alternativním přístupu k pěstování vinné révy v oblasti národního parku. Vinici Špilberky najdete za dětským hřištěm v Popicích.