Na vřesovištích začínají kvést první podyjské orchideje. Při životě je drží mikroskopické houby

U popické kaple, podél cyklostezky za Havraníky nebo třeba na Hradišťských terasách či Mašovické střelnici začínají kvést první podyjské orchideje. Lidé je mohou vidět bezprostředně ze značených cest nebo v jejich blízkém okolí. Botanikové jich v Národním parku napočítali celkem sedmnáct druhů. Je to třetina všech, které se v Česku nacházejí. Představíme vám ty nejranější z nich.

Pětiprstka, vemeník, prstnatec, hlístník - hnízdák, korálice. Podivné názvy českých orchidejí jsou často odvozeny od tvaru jejich kořenů a s kořeny je spojena i jedna ze zvláštností orchidejí.  Většina jich je závislá na houbách, často pozorovatelných jen mikroskopem, které v jejich kořenech žijí a pomáhají tak dostat k rostlinám živiny.   Nemá je tedy cenu přesazovat. Orchideje brzy zahynou, pokud se dostanou do půdy, kde se správný druh hub nevyskytuje.


Výtrusům hub se velikostí blíží i semínka orchidejí. Proto se snadno šíří větrem na velké vzdálenosti. Má to však i nevýhodu. Semínko má malé množství zásobních látek, které rostlina potřebuje pro klíčení. Proto je již při klíčení závislá na pomoci příslušného druhu houby, která jí může částečně nahradit kořínek a usnadnit tak čerpání výživy z půdy. Živiny získávají z odumřelé organické hmoty podobně jako třeba půdní bakterie.

Image
Prstnatec bezový. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Ty nejranější z orchidejí začínají v Podyjí kvést na konci dubna. Silně ohrožený, v Podyjí většinou bledožlutě kvetoucí prstnatec bezový mohou návštěvníci národního parku vidět například u popické kaple nebo ojediněle i na Mašovické střelnici. Tato zhruba 10 - 20 centimetrů vysoká orchidej má ale i svoji červenokvětou variantu.

14_vstavac_kuka__ka.JPG
Vstavač kukačka. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Na Kraví hoře v okolí popické kaple a u Havraníků nebo na Hradištských terasách je k vidění i další časně kvetoucí podyjská orchidej vstavač kukačka. Dříve častý druh suchých trávníků dnes výrazně ubývá - na severní Moravě již zcela chybí. V Podyjí ještě můžeme najít pár desítek jedinců. Drobná rostlinka dorůstá zhruba 15 centimetrů.

Krásu orchidejí nejen Národního parku Podyjí můžete obdivovat i na fotografické výstavě Orchideje Znojemska, kterou pořádá Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Výstava je instalována v Domě umění na Masarykově náměstí a otevřena bude do 12. 5. 2012.

Lenka Reiterová, vedoucí Odboru ochrany přírody a krajiny Správy Národního parku Podyjí