Národní park Podyjí si připomíná pětadvacet let své existence
Přesně pětadvacet let od vyhlášení Národního parku Podyjí uběhlo v neděli 20. března. Správa parku se toto výročí rozhodla oslavit řadou akcí pro veřejnost i odborníky.
Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský na jubilejním zasedání Rady Národního parku Podyjí
ve Znojmě 21. března 2016 ve Znojmě. FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí
Hned ve čtvrtek začne slavnostní vernisáží výstava Národní park Podyjí – Čtvrtstoletí pro přírodu. „Návštěvníkům chceme ukázat hodnoty národního parku i způsoby a cíle péče o toto chráněné území. Jsem rád, že se na jejím ztvárnění podíleli odborníci z partnerských institucí - Jihomoravského muzea ve Znojmě a Správy parku,” popsal ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. V minoritském klášteře Jihomoravského muzea ve Znojmě bude výstava přístupná až do 10. června.
Více o výstavě zde: Nová výstava přiblíží čtvrtstoletí Národního parku Podyjí
Lidé na ní například uvidí, jak se mění druhová skladba lesa. Zatímco v roce 1992 zde rostlo přes 41% jehličnanů, dnes je zde přes 80 % pro území Podyjí přirozenějších a původních listnatých dřevin. Z lesů také přestaly mizet staré a popadané stromy. A na téměř polovině území dostávají přednost přirozené procesy nad zásahy člověka.
V udržování přírodní pestrosti Podyjí ale člověk hraje nezanedbatelnou úlohu. Správa parku se proto snaží o návrat tradiční pastvy na vřesoviště a další území bez lesů. Ročně je tak vypaseno zhruba 75 ha vřesovišť, pravidelně se sečou údolní louky. Za dobu existence národního parku správci chráněného území také například opravili pět rybníků a vybudovali osm tůní pro obojživelníky.
Změnila se i infrastruktura pro turisty. Zatímco před rokem 1989 se lidé mohli vydat jen na dva krátké okruhy nedaleko Znojma, dnes na zájemce čekají desítky kilometrů značených turistických, cyklistických i koňských stezek. Lidé mohou také přímo v terénu získávat informace z řady infopanelů nebo z mobilní aplikace. Vzdělávací programy pro školy a školky navštívilo už téměř 30 tisíc dětí.
Krásu a přírodní pestrost Podyjí ukazuje i nový filmový dokument Obrázky z Podyjí. Jako první jej mohli vidět členové Rady Národního parku Podyjí na jejím pondělním jubilejním zasedání. Zájemci jej mohou shlédnout také na výstavě v Jihomoravském muzeu. Cyklus osmi kratších snímků Kaleidoskop Podyjí bude v nejbližších týdnech veřejně dostupný online.
Výročí připomene i řada výstav na různých místech Česka. Na zámku ve Vranově nad Dyjí bude od 22. května otevřena expozice fotografií Michaela Schneidera Krajiny mého okolí. Až do května mohou zase návštěvníci šumavské Kvildy obdivovat orchideje Podyjí nebo velké fotografie zvířat a rostlin nazvané Galerie rozmanitosti Podyjí. Národní park Šumava byl vyhlášen ve stejný den, jako Podyjí. Intimnější snímky z chráněného území nabídne na podzim v Praze výběr z díla Bohumíra Prokůpka. Lidé se ale mohou samozřejmě těšit i na tradiční exkurze do Podyjí nebo nové publikace.
Pro odborníky budou připraveny dvě konference. První se uskuteční v září v Praze a je věnována všem českým národním parkům. Druhá se uskuteční v listopadu v Louckém klášteře ve Znojmě a zmapuje novinky ve výzkumu Podyjí.
Národní park Podyjí byl vyhlášen k 20. březnu 1991. Je nejmenší ze čtyř českých národních parků a jediný na Moravě. Na rakouské straně hranice na něj od roku 2000 navazuje Národní park Thayatal.
Úterý, 22. březen 2016