Národní park Podyjí skrývá řadu zajímavých technických památek, popisuje je nový infoleták

Znojmo, 30. srpna 2011 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Systém prvorepublikového pohraničního opevnění, mosty, zbytky mlýnů nebo stopy železné opony skrývá v sobě příroda Národního parku Podyjí. Právě jim a dalším technickým památkám se věnuje informační materiál, který na konci srpna vydala Správa parku. Lidé ho mohou zdarma získat na informačních centrech národního parku nebo přímo ve znojemském sídle Správy parku.

Image

„Až do poloviny 20. století přicházeli lidé do krajiny Podyjí za živobytím a zanechávali zde po sobě viditelné stopy v pozoruhodných technických dílech. I když pozůstatky těchto staveb pomalu smývá čas, jsou natolik zajímavé, že stojí za trochu pozornosti," řekl jeden z autorů materiálu Martin Kouřil. Rozvoj kulturní krajiny na území Národního parku Podyjí v druhé polovině minulého století na čtyřicet let zastavil vznik pohraničního pásma mezi socialistickým Československem a na západ orientovaným Rakouskem.

Lidé se ve dvanáctistránkovém informačním letáku například dozvědí o středověkých cestách vedoucích Podyjím nebo projektu Podyjské elektrické dráhy. Nechybí informace o mostech, které v parku a jeho nejbližším okolí řeku překlenuly nebo dvacítce mlýnu, jejichž kola roztáčela voda mezi Vranovem a Znojmem.

Materiál ale nezapomíná ani na dvě přehrady, které Národní park na obou jeho koncích rámují nebo unikátní typy předválečného opevnění, které se zde nacházejí. Jedna z kapitol se věnuji i historii „železné opony", která území zásadně poznamenala.

Technické pamětihodnosti v regionu Národního parku Podyjí vydala Správa Národního parku Podyjí v rámci série infomateriálů. Její předešlé díly se věnovaly například ptákům, netopýrům, tradičnímu domu Podyjí nebo turistice a cykloturistice či sakrálním stavbám. K dispozici jsou v informačních centrech parku, v budově Správy parku ve Znojmě nebo ke stažení na této stránce.

Technické pamětihodnosti v regionu Národního parku Podyjí/Thayatal Technické pamětihodnosti v regionu Národního parku Podyjí/Thayatal (697,60 KB)

&source=https://nppodyji.cz" title="LinkedIn" onclick="javascript:window.open(this.href,'', 'menubar=no,toolbar=no,resizable=yes,scrollbars=yes,height=600,width=600');return false;">