Národní parky Podyjí a Thayatal připravily výstavu a křest knihy Z dávných putování Podyjím

/POZVÁNKA, TISKOVÁ ZPRÁVA/ Jak se cítili cestovatelé v Podyjí v 19. století, kudy chodili, co se jim zde líbilo a co je zaujalo? To vše přiblíží nová kniha Petra Lazárka a a Jiřího Černého Z dávných putování Podyjím. Správy obou národních parků by vás rady pozvaly na její křest a na vernisáž výstavy, která na ní navazuje. Uskuteční se v sobotu 18. června od 10:00 v budově bývalé české celnice u mostu k Hardeggu.  

Image

Původní zapomenuté německé texty z 19. století objevil badatel Jiří Černý. Jejich autoři, Franz Josef Pittner, Josef Adalbert Krickel a Oskar Meister, v nich poutavým a barvitým způsobem popsali své objevné cesty do nitra Podyjí mezi Znojmem, Vranovem nad Dyjí, Bítovem, Drosendorfem a Raabsem an der Thaya.

„Bez nadsázky lze říci, že jejich putování bylo plné nesnází a dobrodružství, neboť v té době nebyla krajina podél řeky Dyje protkána sítí značených turistických cest. O ubytovnách či výletních restauracích nemluvě,“ popisuje spoluautor knihy Petr Lazárek ze Správy Národního parku Podyjí. Cestopisy vhodně doplňují obrazové reprodukce, které poskytly odborné instituce z Česka i Rakouska. Knihu vydala Správa Národního parku Podyjí v červnu 2022.

Pozvánka na výstavu Putování dávným Podyjím Pozvánka na výstavu Z dávných putování Podyjím (277,37 KB)

Expozice v české Celnici nedaleko Hardeggu navíc nabízí nevšední srovnání vybraných lokací, které dávní autoři kdysi navštívili, s jejich dnešní podobou. Výstava potrvá do konce září 2022.

V rámci sobotní vernisáže správci parku pro zájemce připravili vědomostní kvízy a kreativní malování na bavlněné tašky. Lidé se tak mohou nechat inspirovat výstavou a namalovat si například Hardegg a jeho okolí nebo kaňon Dyje.

Účast na akci je zdarma, akce je připravena v rámci projektu Putování Podyjím-vzpomínky z dávných dob, podpořeného z Fondu malých projektů.

Na výstavu se můžete vypravit s naší bioložkou
Máte chuť si výstavu a křest zpestřit exkurzí? S naší bioložkou Lenkou Reiterovou můžete na akci vyrazit už v 8:30 od Návštěvnického střediska Národního parku Podyjí v Čížově. Přiblíží vám rostliny a jejich zajímavý život v Podyjí. Více...

Image