Národní parky Podyjí a Thayatal získaly certifikát potvrzující jejich dobrou spolupráci

Certifikát dobré přeshraniční spolupráce mezinárodní Federace Europarc (Transboundary Parks …following nature´s design - Transboundary cooperation certificate of Europarc Federation) obdržely na konci října v německém Regensburgu správy národních parků Podyjí a Thayatal. Rozšířily tak platnost původního dokumentu z roku 2007 na dalších pět let. Ocenění vyzdvihuje prohlubující se spolupráci mezi oběma chráněnými územími. 

„Shodli jsme se na společných zásadách v péči o území, máme za sebou řadu úspěšných společných výzkumných projektů i akcí pro veřejnost. Společně plánujeme například rozšířit návštěvnickou infrastrukturu v okolí Hardeggu a Čížova nebo pokračovat ve vědeckém zkoumání území,“ popsal ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Spolupráce ochránců přírody na obou stranách hranice začala už v osmdesátých letech minulého století, kdy i rakouské protesty zabránily vybudování plánované přehrady u Býčí skály a tak zatopení velké části říčního údolí dnešního národního parku. Na přelomu tisíciletí pak existence národního parku v Česku pomohla ke vzniku rakouského chráněného území.


Prezident mezinárodní Federace Europarc Ignac Schops předává v Regensburgu Certifikát přeshraniční spolupráce řediteli NP Thayatal Ludwigovi Schleritzkovi a Davidu Grossmannovi z NP Podyjí. FOTO: Jakub Kašpar 

Aby chráněná území získala Certifikát dobré přeshraniční spolupráce, musí splnit řadu kritérií. „Spolupráce musí být zakotvena v pevném, transparentním a spravedlivém rámci, který usnadňuje výměnu informací a zkušeností, společný rozvoj a implementaci ochranářských opatření,“ vysvětlil prezident Federace Europarc Ignace Schops. „Oba národní parky za posledních pět let demonstrovaly dobrý pokrok v klíčových oblastech vzájemné přeshraniční spolupráce a úspěšně svoji spolupráci prohlubovaly,“ dodal.

Spolupráci obou chráněných území na jaře přímo do Podyjí přijel ohodnotit finský odborník Kari Lahti. „Vztahy mezi národními parky Podyjí a Thayatal by mohly fungovat jako dobrý příklad přeshraniční spolupráce. Uskutečňuje se ve velice přátelské atmosféře, ale s vysoce profesionálním přístupem,“ soudí Lahti.

Federace Europarc uděluje Certifikát dobré přeshraničních spolupráce od roku 2013. V celé Evropě toto ocenění obdrželo deset míst pokrývajících 23 chráněných území. Spolu vytvořili v rámci Federace Europarc platformu TransParcNet. Certifikát obdrží jen ta území, která splní přísná kriteria této platformy.