Netopýří noc přilákala za dvacet let více než dva tisíce návštěvníků

Knihu a gratulaci dostal jeden z letošních návštěvníků Netopýří noci v Uherčicích. Stal se totiž jejím dvoutisícím účastníkem. Tradiční akce letos na Znojemsku na začátku září slavila také své dvacáté výročí.  

170913_2397_odchyt_Jana_Wagnerov___600.jpg

Odchyt a ukázka netopýrů. FOTO: Jana Wagnerová

Na státním zámku v Uherčicích a v jeho nejbližším okolí se výroční akce konala hned z několika důvodů. Uherčický zámek je evropsky významnou lokalitou pro jednoho z našich kriticky ohrožených letounů – vrápence malého. „Tento drobný netopýrek patří k teplomilným druhům s centrem rozšíření ve středomoří. Na Znojemsku je relativně hojný hlavně ve východní části Národního parku Podyjí. Především na místech s vyšší teplotou, ale zároveň s pestrou krajinou s množstvím rozptýlených stromů a keřů, sady a řídkými lesy. Uherčice mají už poněkud chladnější klima, vrápenci zde tedy dosahují okraje svého rozšíření na jižní Moravě,“ vysvětluje zoolog Antonín Reiter. Do vyšších poloh směrem na západ už nevystupují. V létě vrápenci obývají zejména půdy budov. „To byl další důvod pro výběr Uherčic, které jsou sídlem takové letní kolonie,“ dodává Reiter.

Na půdě, tam to žije!

Ochranu a popularizaci netopýřích druhů žijících v těsném sousedství s člověkem má totiž za úkol projekt „Na půdě, tam to žije!“, který připravuje Česká společnost pro ochranu netopýrů za podpory Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí. Podrobnosti naleznete na webu: napude.sousednetopyr.cz

Návštěvníci v Uherčicích se mohli ale podívat i do sklepa zámku, kde je zimoviště až 10 netopýřích druhů. První zářijový víkend tam na ně čekali kromě vrápenců například netopýři vodní, brvití nebo ušatí.