Novým předsedou Rady parku je vědec Vrška, místopředsedou starosta Vranova Vedra

Nového místopředsedu a předsedu si na svém únorovém zasedání zvolila Rada Národního parku Podyjí. V jejím čele stojí Tomáš Vrška, vedoucí odboru ekologie lesa Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví a občan Vranova nad Dyjí. Ve funkci vystřídal po více než dvaceti letech Vladimíra Hanáka, který na začátku roku abdikoval ze zdravotních důvodů. Místopředsedou Rady parku se stal starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Image
Novým předsedou Rady Národního parku Podyjí se v únoru stal Tomáš Vrška (vlevo), místopředsedou Lubomír Vedra. Foto: David Grossmann / Správa Národního parku Podyjí

„Chtěl bych, aby Rada parku byla funkčním poradním orgánem Správy parku, jak její roli vymezuje zákon. Zároveň by měla být otevřeným fórem pro diskuzi nad problematickými body spojenými s existencí národního parku a pozitivně hledět do budoucna,“ uvedl Vrška.

Vršku na post předsedy navrhl odstupující Hanák ve svém abdikačním dopise a ve volbě ho nominoval ředitel Správy parku Tomáš Rothröckl. „Tomáš Vrška má vysokou odbornost v mnohých environmentálních oborech. Dobře zná organizaci Správy parku i prostředí resortu životního prostředí. Zároveň mu nechybí znalost problémů ochrany přírody a krajiny Národního parku Podyjí, komunikačními přesahy v oblasti akademické sféry i znalostí prostředí a potřeb zdejšího regionu. Je občanem Vranova nad Dyjí,“ popsal Rothröckl.

Nominace místopředsedy Vedry vzešla přímo z návrhu starosty Mašovic a člena Rady Libora Jurky. V předsednictvu Rady parku tak mají zastoupení i zákonem delegovaní členové, zástupci obcí a kraje. Předseda a místopředseda by měli svoji funkci vykonávat následujících pět let.

Rada národního parku je zákonem o ochraně přírody zřízena zejména k projednání a posouzení všech důležitých dokumentů ochrany a řízení národního parku a jeho ochranného pásma, především členění území národního parku do zón ochrany přírody, plánu péče, návštěvního řádu, způsobu péče o les a územních plánů. Je iniciativním a konzultačním orgánem správy národního parku. Rada Národního parku Podyjí má 29 členů. Schází se zhruba dvakrát ročně.

Seznam členů Rady Národního parku Podyjí, důležité dokumenty a zápisy z jednání naleznete na webu www.nppodyji.cz/rada.