Ohrady pro Exmoorské poníky posunuly koňské stezky

Koňské stezky u Mašovic a Havraníků se drobně změnily. Jejich trasy posunuly nově vybudované ohrady pro Exmoorské poníky. Ti by se v Podyjí měli objevit v lednu. 

Změna jezdecké trasy u Mašovic.

První změna se týká trasy u Mašovické střelnice. „Koňská stezka původně vedená po jižním okraji střelnice se nyní přesune na cyklostezku v úseku Nivky-Písky. V lokalitě Na Pískách se opět napojí na původní trasu,“ uvedl vedoucí strážní služby Národního parku Podyjí Petr Lazárek. Mezi Havraníky a Hnanicemi je pak trasa přesunuta v jednom úseku o několik metrů na cestu vedoucí podél vinohradů Staré vinice. „Průchodnost a návaznost obou stezek je tak zachována,“ dodal Lazárek. 

Změna jezdecké trasy u Havraníků.

Na území národního parku a jeho ochranného pásma jsou vyznačeny dvě stezky pro turistiku na koních. Ta východní je tvořena čtyřmi samostatnými okruhy v okolí Hnanic, Havraníků, Popic a Konic. Tyto okruhy jsou pak spojeny stezkou, která sleduje pás vřesovišť jižně od Znojma a spojuje Hnanice s vyhlídkou Kraví hora u Znojma.

Severní jezdecká stezka kopíruje hranici národního parku. Její začátek najdete na Hradišti, pokračuje na bývalou Mašovickou střelnici, prochází obcemi Podmolí, Lukov a Horní Břečkov. Míjí Lesnou a Onšov, sestupuje na okraj Švýcarské zátoky u Vranovské přehrady, prochází po koruně hráze a končí v městysi Vranov nad Dyjí.

Podívejte se na mapu našich jezdeckých tras

Exmoorští poníci do Podyjí doputují pravděpodobně na začátku roku 2018.  Jedenáct zvířat bude rozděleno do dvou ohrad u Mašovic a Havraníků. Přečtěte si, jak jejich volná pastva pomůže těmto lokalitám v Podyjí.