Ořešák královský – Juglans regia

Středně velký až vysoký strom dosahující výšky 15-30 m. Květy jsou jednopohlavné, samčí v jehnědách, samičí v klasech, plody jsou kulovité, zelené a obsahují semeno – vlašský ořech. Je to dřevina pocházející z Malé a Střední Asie a z Himalájí, v Evropě je však považována za zdomácnělý druh s všestranným využitím.

KOHLER, Eugen. Köhler's Medizinal-Pflanzen [online]. Leipzig: Herm. J. Ramm, 1887 Dostupné z: https://www.biodiversitylibrary.org/item/10836#page/238/mode/1up

Kde roste: Vyhovují mu propustné, na živiny bohaté, vlhčí půdy. Je to dřevina teplomilná, která velmi trpí jarními mrazíky. V ČR je rozšířený zejména jako solitér v sadech a zahradách, či podél komunikací, odkud zplaňuje a rozšiřuje se volně do lesních porostů v teplejších regionech.

Využití: Léčivé účinky látek obsažených v ořešáku královském znali už naši předkové. Jeho semena - ořechy - jsou zdravou potravou, listy a kůra lékem s tradicí v lidovém léčitelství ale i v současné farmakologii. Slupky ořechů se používají k přírodnímu barvení látek, dříve dokonce i k barvení vlasů. Vlašské ořechy jsou tradiční součástí české kuchyně, látky v nich obsažené jsou velmi prospěšné pro náš organismus jako např. nenasycené mastné kyseliny nebo důležité bílkoviny. Lisuje se z nich kvalitní olej, který se uplatňuje v kuchyni i kosmetice. V zahradní a krajinářské praxi se používá zejména jako parkový strom, pro výsadbu do stromořadí i při realizaci různých formací zeleně ve volné krajině.

Lidové léčitelství: Výtažky z nezralých ořechů můžeme pro jejich antibakteriální účinky posílené alkoholem používat i k čistění a léčení našeho zažívacího traktu. Působí nejen v žaludku, ale i ve střevech, která pročisťuje a chrání před nežádoucími mikroorganismy. Podobné účinky mají i listy ořešáků, z nichž vyrobený odvar pomáhá při ošetření špatně se hojících poranění kůže a k jejich dezinfekci. Dalším známým využitím odvaru z listů je koupel proti pocení nohou a kožním plísním a pleťová voda pro léčbu akné. Odvar je vhodný i pro pravidelné oplachování vlasové pokožky jako prevence padání vlasů, zmírňuje projevy lupenky a pomáhá léčit některé druhy ekzémů. Pro aplikaci na kůži si můžeme vyrobit i mast z listů, lépe však z mladých pupenů. Čaj z listů se používá také jako podpůrný prostředek při léčbě nachlazení a proti průjmovým onemocněním a katarům zažívacího traktu. Jako kloktadlo je odvar účinný i při zánětech v krku a pro udržení zdravých dásní.

Zpět na https://www.nppodyji.cz/popickastezka