Ozvěny Ekofilmu do Znojma přivezou oceněné dokumenty

Mezi severská zvířata, viry a bakterie nebo do rodícího se šumavského horského lesa zavedou zájemce dvě desítky dokumentů, které do Znojma zavítají v rámci Ozvěn mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm.  Projekce určené pro školy i veřejnost začnou v kině Svět v pondělí 20. února a potrvají do 4. března.

„Filmy jsme pečlivě vybírali tak, aby oslovili malé i velké diváky a zároveň svět kolem nás ukazovaly z různých pohledů,“ řekla organizátorka Ozvěn Ekofilmu Markéta Frindová ze Správy Národního parku Podyjí. Diváci se tak mohou těšit například na snímek britský Království lesa, který využívá zpomalené záběry i extremní zvětšení a z festivalu si odvezl Velkou cenu nebo kontroverzního tématu lesů na Šumavě se dotýkající dokument Silva Gabreta. „Zamyšlení nad současným světem, ve kterém proti sobě stojí globalizace na jedné straně a místní tradiční komunity i příroda na straně druhé, přináší Ekonomika štěstí. Za pozornost stojí i Nečekané chytrá zvířata či film Neporazitelní o světě virů a bakterií,“ dodala Frindová.

Školy mohou navštívit bloky filmů podle věkových kategorií nebo si program seskládat samy podle představ pedagogů. Na podvečerní promítání pro veřejnost pak organizátoři namixovali program tak, aby si lidé dokumenty v blocích mohli vybrat v několika kombinacích. „Speciálně pro rodiny s dětmi jsme připravili odpolední projekci v neděli 26. února. Uvidí během ní například život na šumavské samotě z pohledu šestileté holčičky nebo animovaný film natočený teprve osmnáctiletým autorem,“ popsala Frindová. Milovníci intimnějšího prostředí se na filmy mohou přijít podívat do kavárny Tři růže na Horním náměstí.

Ozvěny Ekofilmu se ve Znojmě uskuteční už po čtvrté. Spolu se Správou národního parku festival organizuje i centrum Stará Vodárna. Podrobný program lidé naleznou na stránkách Národního parku Podyjí: https://www.nppodyji.cz/ozveny-ekofilmu-ve-znojme-1

Další informace podá:

Markéta Frindová, organizátorka festivalu Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě, tel.: 515 282 260