Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě letos oživí návštěva farmářů

Již 24. února začíná další ročník Ozvěn Ekofilmu ve Znojmě. Pestrá nabídka je připravena pro školní mládež i pro veřejnost.

Všední dopoledne budou jako vždy věnována školám. Ty si mohou vybírat z programu, který během 10 dnů obsáhne jak předem poskládané bloky pro různé věkové kategorie, tak volné hodiny, kdy mají učitelé možnost zvolit pro své žáky to, co je nejvíc zaujme. Na výběr mají celkem z pětatřiceti filmů, které byly promítány na loňském mezinárodním festivalu Ekofilm v Ostravě, patnáct z nich bylo oceněno mezinárodní porotou. Vybrat si mohou základní školy pro které je nabídka odstupňována do třech věkových kategorií a také školy střední. Anotace jednotlivých filmů jsou k nahlédnutí zde: anotace_skoly.pdf anotace_skoly.pdf (405,27 KB). Koordinaci přihlášek jednotlivých školních tříd obstarává opět David Gros z centra Stará vodárna ve Znojmě, promítání proběhne v kině Svět na Havlíčkově ulici ve Znojmě.

Program_pro_skoly.pdf Program_pro_skoly.pdf (2,75 MB)

z vítězného filmu Sladký jedz vítězného filmu Sladký jed

Veřejnost se může těšit na dva úterní podvečery a jedno celé sobotní odpoledne věnované Ozvěnám Ekofilmu. 25. února bude promítání v kině Svět pro všechny zájemce zahájeno menší ochutnávkou napříč programem. Po kratičkém snímku Constellation ukazujícím chování medvěda v kleci v ZOO následuje téměř padesátiminutový dokument Švédsko - Skandinávská divočina, přinášející nádherné přírodní záběry nedotčené přírody a zejména unikátní pohledy na zvířecí obyvatele, kteří se museli tomuto drsnému kraji přizpůsobit, aby zde mohli žít a vychovávat mláďata. Oba tyto filmy jsou vhodné pro rodiny i s malými dětmi. Trochu složitější je závěrečný snímek Hranicí je obloha z německého cyklu Ekopia – inteligentní stavění, trvale udržitelný rozvoj, pojednávající o nové generace ultra moderních mrakodrapů navržených za účelem oživení městských center, šetrnosti ke klimatu a kontroly růstu měst. Nové výškové budovy v Panamě, New Yorku a Singapuru přinášejí překvapivá řešení i zeleň do center měst.

Druhý ozvěnový podvečer bude zahájen krátkým filmem Světy poznání opět z cyklu Ekopia, který přiblíží divákům např. školní budovy postavené v Burkině Faso z místního jílu se sofistikovaně navrženou střechou a ventilací nevyžadující žádnou energii. Jaroslav Šmerda z Jihomoravského muzea ve Znojmě představí jeden z vítězných snímků posledního Ekofilmu Války o písek, odhalující mnohá nepříjemně překvapivá fakta o lidském hospodaření s tímto přírodním zdrojem naší planety.

Vyvrcholením Ozvěn Ekofilmu pro veřejnost bude sobotní odpoledne 8. března. Od 13 až do 18 hodin budou promítnány v sále jednotlivé vybrané filmy, zatímco v předsálí návštěvníky přivítají regionální farmáři s ochutnávkami, ukázkami a prodejem svých výpěstků a výrobků. Těšit se můžete na produkty z farem ve Višňovém, Žeroticích, ze Suchohrdel u Miroslavi a z Nového Přerova. Kromě toho na vás čekají i informace, jak si najít své farmáře a dodavatele přímo z našeho okolí.

plakat_ozveny14_verejnost.pdf plakat_ozveny14_verejnost.pdf (1,30 MB)

Celý program Ozvěn Ekofilmu pro veřejnost

úterý 25. února 2014, 17,30h

Constellation (5 min.)

Švédsko - Skandinávská divočina (49 min.)

Hranicí je obloha - z cyklu Ekopia – inteligentní stavění, trvale udržitelný rozvoj (26 min.)

 

úterý 4. března 2014, 17,30h

Světy poznání - z cyklu Ekopia – inteligentní stavění, trvale udržitelný rozvoj (26 min.)

Války o písek (74 min.), po filmu beseda s geologem Jaroslavem Šmerdou

 

sobota 8. března 2014, 13,00h

Sladký jed (89 min.)

Neztrácejme půdu pod nohama (28 min.)

Zelená poušť (20 min.)

U stolu americké rodiny (84 min.)

Setkání (21 min.)

Břicho Tokia (70 min.)

Zěměloď pluje (27 min.)

Promítání bude doplněno prezentací regionálních zemědělců (s ochutnávkami a vlněnými výrobky).

http://www.azv-visnove.cz/         http://acheesi.webnode.cz/zemedelske-cinnosti/

 http://www.zelinarstvi.ic.cz/       http://www.januvdvur.cz/stranky/farma/