Podyjí možná po deseti letech navštívil rys
/AUDIO/ Stopy ve sněhu i možné pozorování nasvědčují tomu, že po zhruba deseti letech Podyjí navštívil rys ostrovid. Odborníci si ale stále nejsou stoprocentně jistí. Náhodný turista rysa možná viděl poslední den minulého roku ve skalnaté rokli nedaleko Nového Hrádku. V blízké lokalitě nalezli stopy podobné rysím i lesníci Správy národního parku. Tuto ohroženou a chráněnou šelmu zoologové naposledy v Podyjí pozorovali na počátku nulté dekády.
Rys Ostrovid. FOTO: Petr Šaj
Rys je největší evropská kočkovitá šelma. Samec dorůstá délky až jeden metr a může vážit i 36 kilogramů. Charakteristickým znakem všech rysů jsou trojúhelníkovité uši s černými chomáčky chlupů na konci a černý konec ocasu. Jeho typickým životním prostředím rysa jsou oblasti smíšených a jehličnatých lesů ve středních a vyšších polohách, pokud možno se skálami. Doupě si hledá pod vývratěmi stromů nebo ve skalních dutinách.
Právě možné setkání s touto velice plachou šelmou zpestřilo silvestrovskou vycházku jednomu z místních turistů. „Po zaslechnutí výrazných zvuků asi 100 metrů nad řekou v rokli bohaté na skalní útvary jsem zpozoroval zvíře o velikosti středně velkého psa. Poté jsem zahlédl zřejmě druhý kus, který byl menšího vzrůstu. Zvířata jsem viděl několik sekund, ale zvuky se ještě několikrát opakovaly po dobu asi dvou minut,“ popsal své pozorování správcům parku.
Rys ostrovid by Národní park Podyjí (zdroj: http://forest-nature.iplace.cz/menu/zvuky-zvirat)
Takové setkání je velice vzácné. „Je to velice plaché zvíře a nebývá úplně obvyklé ho vidět v divoké přírodě. Lidé se vůbec nemusí bát toho, že by je napadl,“ upřesnila vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Správy národního parku Podyjí Lenka Reiterová.
Možné stopy ostorvida z letošního ledna. FOTO: Jiří Novák / Správa Národního parka Podyjí
Rys má v dějinách národního parku pohnutou historii. V 90. letech minulého století zde byl ilegálně vysazen. Tento dobrodružný pokus skončil nezdarem. Rys se zde neusadil. Podle zoologa Jihomoravského muzea Antonína Reitera je velice nepravděpodobné, že by se tato šelma v Podyjí trvale zabydlela. Na to je rozloha národního parku příliš malá. Předpokládá ale, že rys území středního Podyjí využívá jako migrační koridor mezi karpatskou, alpskou a šumavskou populací.
V Česku rysové trvale žijí například na už zmiňované Šumavě, na severovýchodní Moravě nebo v Jeseníkách. Rysí stopy ale odborníci objevují i v Krkonoších nebo na Broumovsku. Největším nepřítelem tohoto silně ohroženého a chráněného tvora jsou především pytláci.