Podyjský podzim si můžete zpestřit tradičními řemesly a zvyky

Správa Národního parku Podyjí zve na tři podzimní akce v rámci projektu Prožijte a poznejte Podyjí. Můžete si rozšířit obzory novými poznatky o tom, co jsou vykuřovadla a z jakých rostlinných materiálů místních i vzdálenějších je možno je připravit, zhotovit si vánoční výzdobu či proniknout do tajů řemesla černého drátování.

plakat-dilny18.jpg

Jako první představí ve čtvrtek 1. listopadu Radomír Němec rostlinná vykuřovadla celého světa i suroviny z našeho okolí, které se k tomuto účelu mohou také použít. Mnoha lidem se pod pojmem vykuřovadlo vybaví např. kadidlo, či jiný materiál z dalekých zemí. Lektor nám nad mapou světa představí vzorky těchto exotických rostlinných přípravků. Potom se ale zaměří na naše místní zdroje, rostliny Střední Evropy i přímo našeho regionu. Zájemci si mohou vyzkoušet i jednoduchou přípravu a zapálení "regionálního" vykuřovadla.

dsc-6347-zmensene.jpg

vykuřovadlo ze šalvěje, foto: Radomír Němec

24. listopadu si mohou zruční zájemci na našem kurzu vyrobit v předstihu výzdobu na období adventu a vánočních svátků. S lektorkou Annou Bauerovou si sami vytvoří a ozdobí vazby převážně z přírodních materiálů. Pokud bude dostatek zájemců o tuto tvořivou dílnu, uskuteční se hned dvakrát - v dopoledním i odpoledním termínu.

Letošní podzimní podyjskou připomínku tradic uzavřeme 14. prosince, kdy nás lektorka Jitka Konečná provede světem drátování. Účastníci si mohou udrátovat např. ozdoby na zkrášlení vánočního interiéru. K dispozici budou různé typy drátů i korálky a trpělivá lektorka, která si poradí s dotazy začátečníků a prakticky jim předvede různé techniky.

Všechny programy se budou konat v budově bývalé školy, v Havraníkách čp. 13. Pokud vás naše nabídka zaujala a chcete se některé akce zúčastnit, je nutná přihláška, počet účastníku je omezen. Přihlášení dostanou další instrukce. V dalších letech budou programy pokračovat s ještě širší nabídkou.

Akce jsou realizované v rámci projektu Prožijte a poznejte Podyjí, akceptační číslo 02871832

sfzp.jpgmzp-cz-male.jpg