Pořad Přírodou bez hranic představí jazykového průvodce, mobilní aplikaci i poezii

V úterý 23. září od 17h představíme společně s knihovnou Rakouské literatury Městské knihovny ve Znojmě nového jazykového průvodce přírodou a tříjazyčnou mobilní aplikaci pro chytré telefony a tablety, která vám pomůže orientovat se v zajímavostech a trasách národního parku. Pořad bude doplněn poezií v němčině a českých překladech.

Národní park Podyjí se rozkládá na pomezí dvou států, ale příroda hranice nezná. Oproti rostlinám a živočichům máme překračování hranic, které jsme si na zemi my lidé nadělali, ztížené mnohdy jazykovou bariérou. Abychom si lépe porozumněli, začala dolnorakouská Landesakademie vydávat řadu tříjazyčných průvodců různými oblastmi života. Můžeme v nich najít termíny i potřebné fráze v němčině, češtině a slovenštině. Do této řady příruček nedávno přibyl Sprachfhürer Natur, který nás může trojjazyčně provázet přírodou nejen Národního parku Podyjí. O příručce si můžete přečíst a zároveň si ji zdarma stáhnout i na našich stránkách.

Pouze na Národní park Podyjí je narozdíl od tištěného průvodce zaměřena mobilní aplikace, kterou si zájemci mohou také zdarma stáhnout do svých mobilních zařízení vybavených systémem Android. Více informací zde.

A abychom první letošní podzimní podvečer náležitě vychutnali, zařadili jsme do programu i poezii - tentokrát dvojjazyčnou. Verše Reinera Kunzeho zazní v německém originále i v překladech předních českých básníků a překladatelů poezie. Čerpat budeme předeším z knihy Jako věci z hlíny - Wie die Dinge aus Ton.  Autor, který vloni oslavil 80tiny, má vztah ke Znojmu a místní krajině, protože jeho žena pochází ze Znojma. Narodil se v německém Krušnohoří, poblíž hranice s Československem. V 70. letech se musel z politických důvodů z tehdejší NDR vystěhovat do NSR. V jeho poezii najdeme odraz tehdejší politické i osobní situace, ale i přírodní lyriku. 

Pořad doplní promítání fotografií přírody NP Podyjí a hudební doprovod.

Přírodou bez hranic Přírodou bez hranic (424,45 KB)