Pozor státní hranice – lidé z pohraničí v putovní výstavě komentují uplynulé čtvrtstoletí

/FOTOGALERIE, POZVÁNKA NA VÝSTAVU/ Na šestnácti panelech vystavených od pátku 4. července v blízkosti torza bývalé železné opony v Čížově se rakouský fotograf s českými kořeny Alex Halada snaží zachytit pohledy několika desítek lidí na změny posledních pětadvaceti let v pohraničí. Výstavu pod širým nebem „ACHTUNG STAATSGRENZE – POZOR STÁTNÍ HRANICE“  si můžete u Návštěvnického střediska Správy Národního parku Podyjí prohlédnou až do 24. července.

Image

Na fotografických portrétech se na hraničních přechodech, u cest podél hranic či u bývalých hraničních opevnění potkávají starostové pohraničních obcí z rakouského Wein a Waldviertelu a jižních Čech a Moravy. V krátkých komentářích vzpomínají na osobní zážitky a vypráví nám o změnách v regionu. Paralelně máme i portréty mladých lidí z obou stran hranice, kteří se v roce 1989 teprve narodili. Oni nám prozradí své sny, představy o dalším, hlavně právě pro ně důležitém, rozvoji oblasti a společné budoucnosti,“ popsal autor výstavy Halada. Historii a budoucnost regionu tak podle něj vidíme z pohledu jeho obyvatel.

Instalace i vernisáž putovní výstavy věnované 25. výročí pádu železné opony byla zajištěna rakouskými pořadateli a naší organizací. Přítomné přivítal ředitel Správy NP Podyjí Tomáš Rothröckl, výstavu společně uvedli svými zasvěcenými vystoupeními autor a realizátor celého projektu fotograf Alex Halada, poslankyně rakouského parlamentu Eva-Maria Himmelbauer, historik Philipp Lesiak z Boltzmannova Institutu, ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze Natascha Grilj a vedoucí kanceláře hejtmana Kraje Vysočina Ludvík Seidl. Sami pořadatelé konstatovali, že umístění výstavních panelů v těsném sousedství autentických drátů je zatím nejhezčí a nejpůsobivější instalace na své pouti pohraničím.

Výstavu už diváci měli letos možnost vidět například v Gmündu nebo Dobersbergu. Z  Čížova ještě poputuje do Retzbachu, Laa an der Thaya, Poysdorfu nebo Valtic.