Projeďte se kolem Železné opony, první kilometry celoevropské trasy jsou vyznačeny v Podyjí

/MAPA/ Ze severu Evropy až k Černému moři se budete moci v budoucnu projet po nově budované evropské cyklostezce podél bývalé Železné opony. Její první kilometry byly na jaře vyznačeny přímo v Podyjí.  V sobotu 20. dubna při příležitosti Dne země ji můžete s námi otevřít symbolickou cyklovyjížďkou.

Image

Takzvaná železná opona vedoucí od Barentsova moře na hranici mezi Ruskem a Norskem až po Bospor na hranici mezi Bulharskem a Tureckem rozdělovala Evropu téměř 40 let. Politická, symbolická i ideologická hranice se stala symbolem rozdělené Evropy. „V roce 2004 odstartoval Světový svaz ochrany přírody (IUCN) iniciativu Zelený pás, která se snaží motivovat partnery k zahajování a koordinování projektů v oblastech bývalé železné opony. Ta neúmyslně přispěla k zachování důležitých ekosystémů a cenných přirozených prostředí. Dle vizí iniciativy by se Zelený pás od Barentsova po Černé moře mohl stát páteří ekologické sítě, která by byla symbolem spolupráce sousedících států v záležitostech zachování přírody a udržitelného rozvoje - a turismus může rozhodně v tomto procesu hrát důležitou roli,“ popsal vedoucí odboru veřejných vztahů Správy Národního parku Podyjí Jan Kos.

Stezka železné opony je vyznačena modrobílým piktogramem s číslem 13 a nezbytnými žlutými hvězdičkami Evropské unie. Celkem po ní lze ujet přes 10 000 kilometrů. Českých zhruba 600 km začíná u Aše a končí na Břeclavsku. „Jižní Morava je prvním krajem České republiky, kde bude tato trasa pro cykloturisty připravena. V dalších regionech (Vysočina, Jihočeský, Západočeský a Karlovarský kraj) přibude pravděpodobně příští jaro,“ uvedl Kos.

Díky dobré spolupráci s Jihomoravským krajem  a Nadací Partnerství je značení v terénu na území Národního parku Podyjí již hotové. „Po stezce značené modro-bílo-žlutým piktogramem se účastníci dostanou přes Čížov, Podmolí a Znojmo až do Havraníků. Cestou navštíví některá atraktivní místa národního parku jako je například údolí Žlebského potoka, Králův stolec nebo vřesoviště Kraví hora,“ dodal Kos.

Na zbývajícím území jižní Moravy (část od Vratěnína až po Břeclavsko) bude trasa označena nejpozději k 15. květnu 2013.

Text vznikl s využitím materiálů Nadace Partnerství

Image

Mapu ve větším rozlišením můžete nalézt na stránkách trasy Eurovelo 13.