Ptačí zob obecný – Ligustrum vulgare
Hustě větvený keř, 2-3 m vysoký, kvete bílými, nepříjemně silně aromatickými květy. Na podzim listí černá. Plody jsou černé bobule 6-8 mm v průměru, se slabou vrstvou červenofialové dužniny. Je považován za medonosnou dřevinu.
KOHLER, Eugen. Köhler's Medizinal-Pflanzen [online]. Leipzig: Herm. J. Ramm, 1887 Dostupné z: https://www.biodiversitylibrary.org/item/10836#page/238/mode/1up
Kde roste: Ptačí zob snáší zastínění a vyskytuje se jako podrostový keř teplomilných smíšených lesů s převahou dubu zimního, což je jeho typické stanoviště i v Podyjí. Je to dřevina teplomilná, která se vyskytuje i na vyloženě suchých stanovištích, najdeme ho i v pobřežních houštinách a v okrajích lužních lesů.
Využití: Velmi pevné, tvrdé a těžké dřevo se dříve používalo v řezbářství. Šťávou z plodů se dříve přibarvovalo víno a používala se i k barvení tkanin na fialovo. V zahradní a krajinářské tvorbě se využívá při výsadbách do krajiny i při tvorbě ochranných lesních pásů. Významné je jeho použití do živých plotů a stěn, neboť se velmi dobře množí řízky a bez problémů snáší pravidelný řez.
Lidové léčitelství: V lidovém léčitelství nebyl využíván, neboť jeho plody jsou slabě jedovaté a ve větším množství škodlivé.