Řešetlák počistivý – Rhamnus cathartica

Dlouhověká, zvolna rostoucí dřevina, většinou středně velký až statný keř s  kolcovými trny. Výjimečně dorůstá velikosti stromku až 8 m vysokého s kmenem do 40 cm v průměru.

KOHLER, Eugen. Köhler's Medizinal-Pflanzen [online]. Leipzig: Herm. J. Ramm, 1887 Dostupné z: https://www.biodiversitylibrary.org/item/10836#page/238/mode/1up

Kde roste: Řešetlák je dosti světlomilný. Snáší dobře vysýchavé kamenité podklady s mělkou půdou. Roste zejména na bazických podkladech, méně na kyselých a je mrazuvzdorný. Vyskytuje se roztroušeně po celé ČR v teplejších oblastech v lesostepních formacích, na kamenitých stráních, v pobřežních křovinách, na okrajích lesa od nížin až po pahorkatiny.

Využití: Má kruhovitě pórovité tvrdé dřevo s růžovým až červeným velkým jádrem, které je velmi dekorativní. Šťáva z čerstvých plodů po přidání kamence dává krásnou sytou malířskou zeleň.

Lidové léčitelství: Používají se plody i kůra, které mají projímavý účinek a proto se používají při zácpě a střevní nečinnosti. Větší množství požitých plodů však může způsobit otravu projevující se silným průjmem a zvracením, zejména u dětí!

Zpět na https://www.nppodyji.cz/popickastezka