S kočárkem a na vozíku

Na vozíku nebo s kočárkem to nemusí být v Národním parku Podyjí pro návštěvníky vždy jednoduché.  Speciální stezky pro lidi s hendikepem zde zatím bohužel neexistují. I přesto bychom vám rádi doporučili několik tras, po kterých se můžete vypravit. Zavedou vás do údolí řeky i na některé nádherné vyhlídky.

 

Z Hnanic na Devět mlýnů
Devět mlýnů je historicky velice zajímavá lokalita, která se nachází pod známou středověkou vinicí Šobes. Z parkoviště u hotelu Vinice Hnanice, se můžete vydat na několikakilometrovou trasu podél řeky po zpevněné asfaltové cestě k Lipinské lávce a pak zpět k přístřešku. Odtud po lesní pěšině nad vodou k Judexovu mlýnu a k bývalému mlýnu Papírna (modrá a žlutá turistická značka). Zpět je možno vyjet z údolí po asfaltové cestě od přístřešku pro turisty.  Pozor - po deštích bývá měkká lesní cesta mezi přístřeškem a vodní čerpací stanicí rozbahněná. Připravte se ale i na překonání většího převýšení. Prohlédněte si mapu trasy.

Z Popic do Havraníků lesem a vřesovištěm
Na zhruba pětikilometrovou trasu můžete vyrazit z Popic směrem na Sealsfieldův kámen po zelené turistické značce. Pokud nemůžete dorazit až na známou vyhlídku, odbočte na značenou cyklotrasu vedoucí přes zpevněné cesty lesem a po vřesovišti do Havraníků.  Parkovat můžete v obou obcích. Prohlédněte si mapu trasy.

Z Konic na vyhlídky Kraví hory
Z Konic vás zavede zpevněná lesní cesta po červené značce až na vřesoviště Kraví hory, které nabízí krásné pohledy na panoráma Znojma. Na zhruba čtyřkilometrovou trasu (tam a zpět) se můžete vydat z parkoviště za obcí na okraji lesa. Prohlédněte si mapu trasy.

Z Podmolí na vinici Šobes
Z parkoviště u podmolského rybníka se vydejte po zpevněné asfaltové cestě až na vyhlášenou vinici Šobes. Dovede vás tam cyklistická stezka. Cestou se můžete kochat krásnými pohledy do údolí. Na závěr vás ale čeká prudké klesání (stále však po asfaltu).  Celá trasa (tam i zpět) je zhruba 9 kilometrů dlouhá. Prohlédněte si mapu trasy.

Z Čížova do nejmenšího rakouského města Hardeggu
Do nejmenšího rakouského města, malebného Hardeggu, se můžete vydat po asfaltové silničce loukami a lesem k hraničnímu přechodu přes Dyji z obce Čížov.  Můžete zkusit zvládnout i vyhlášenou Hardeggskou vyhlídku, která je asi 500 metrů od hlavní cesty. Parkovat je možné v Čížově.  Lidé s hendikepem pak i nedaleko Hardeggské vyhlídky.  Cesta z Čížova do Hardeggu je dlouhá zhruba čtyři kilometry. Prohlédněte si mapu trasy.

Z Vranova pod Ledové sluje
Pohodlná, zhruba čtyř kilometrová vycházka, z Vranova nad Dyjí, Předními a Zadními Hamry a dále lesem podél řeky na louku k přístřešku pro turisty, láká na krásné pohledy na meandr Ledových slují.  Při zpáteční cestě můžete část trasy projít po druhé straně řeky. Prohlédněte si mapu trasy.

Jezdíte po Národním parku Podyjí na vozíku nebo s kočárkem? Pošlete nám tipy na vaše trasy nebo   připomínky k našim návrhům na email: grossmann@nppodyji_cz

Petr Lazárek a David Grossmann / Správa Národního parku Podyjí