Sekvojovec obrovský – Sequoiadendron giganteum

Obrovský stálezelený strom, který je domovem v západní části Severní Ameriky, kde tvoří exempláře až 100 m výšky, s obvodem kmene až přes 30 m. V našich podmínkách však dorůstá maximální výšky 30 m. Je to dřevina extrémně dlouhověká.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/79/Sequoiadendron_giganteum_RHS.jpeg

Kde roste: V mládí vyžaduje stanoviště chráněné proti zimním větrům, nejlépe prospívá v teplých, slunných podmínkách. Namrzlé exempláře však uspokojivě regenerují. Ačkoliv není na stanoviště nijak náročný, preferuje hluboké, živné a přiměřeně vlhké půdy. Nesnáší zastínění, v zápoji vůbec neroste, hodí se pouze pro solitérní výsadbu. Zpočátku roste velmi pomalu, třicetileté exempláře dorůstají v našich podmínkách max. 30 m výšky a vyššího vzrůstu poté nedosahují.

Využití: Vzhledem ke svému původu i náročnosti má použití v zahradní a krajinářské praxi pouze pro solitérní výsadbu do velkých prostor. Exemplář sekvojovce byl v Popicích vysazen u Rodného domu Charlese Sealsfielda jakožto typický zástupce americké flóry pro připomínku kontinentu, který byl spisovatelovou velkou inspirací.

Zpět na https://www.nppodyji.cz/popickastezka