Skleněné zastávky zabíjí tisíce ptáků. V Podyjí budou nyní bezpečnější
Pro člověka téměř neviditelné, pro ptáky ale svítivě modré. Nové UV samolepky od poloviny dubna varují opeřence před skleněnými okny na zástavkách v Konicích. Už je tak nelákají k průletům na keře a stromy za nimi. Ročně na skleněných plochách umírají v Česku tisíce ptáků. V obcích kolem národního parku budou pro ně nyní bezpečnější.
„V obcích jsme vytipovali nebezpečné zastávky a skleněné plochy. Nyní jednáme se samosprávami o jejich jednoduché úpravě, tak aby byly pro ptáky bezpečnější. První UV samolepky jsme už vylepili v Konicích u Znojma. Další se snad brzy objeví například na Hradišti, v Podmolí nebo v Mašovicích,“ říká zoolog Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.
Ptáci se v průměru pohybují výrazně rychleji než savci. Drobní pěvci při přeletech létají rychlostí minimálně 30 km/h a to nepatří mezi nejlepší letce. „Někteří drobní opeřenci dokonce vyhledávají možnosti průletu úzkými prostory. Je to pro ně jakási forma hry. K takové zábavě mohla vybízet například i již upravená zastávka v Konicích,“ upozorňuje Mačát.
Skleněné zastávky, jaké jsou například v Mašovicích, za kterými jsou navíc lákavé zelené plochy, ptáci vlastně téměř vůbec nevidí. „V době jejich výstavby a schvalování jsme si to dostatečně neuvědomili. Poučili jsem se. Nyní se snažíme situaci napravit,“ vysvětluje Mačát.
Na rozdíl od lidí mají ptáci oči umístěny po stranách hlavy a nejostřeji tedy vidí do stran. Nejvíce pozornosti za letu věnují prostoru kolem sebe a pod sebou – ne prostoru, který je před nimi.
Ptáci nedovedou rozlišit co je skutečnost a co je její zrcadlový obraz. Do zrcadlové plochy tak ptáci zamíří v přesvědčení, že letí do bezpečí zeleně coby na "strom" či z důvodu vyhnání "soka" vlastně záměrně.
Problému se v Česku podrobně věnuje Česká společnost ornitologická. Podrobné informace naleznete na jejich webu Ptáci a skla.
Středa, 29. duben 2020