Sklípkánci, stepníci nebo snovačky. Seznamte se s pavouky Podyjí

/INFOMATERIAL KE STAŽENI/ Žijí v podzemních norách, snovou sítě, dokážou ulovit mnohem větší kořist, než jsou sami. Pavouci v nás často vyvolávají obavy. My vám nyní přiblížíme svět podyjských druhů těchto tajemných zvířat. V našem novém infomateriálu se můžete seznámit se zástupci deseti základních skupin pavouků. Stáhnout si ho můžete z našeho webu. V tištěné podobě jej naleznete na našich infocentrech.

Přestože nejsou tak populární jako jiné, známější skupiny bezobratlých živočichů, mají pavouci vzhledem k pozoruhodnému způsobu svého života co nabídnout jak prostým milovníkům přírody, tak i zájemcům o jejich hlubší poznání. „U širší veřejnosti často vyvolávají spíše neopodstatněné obavy. Naopak nebývá doceněn jejich zásadní význam pro zachování přirozené rovnováhy mezi rostlinstvem a hmyzem v přírodě,“ říká autor publikace Aleš Jelínek.

Stáhněte si: Nápadní pavouci Národního parku Podyjí Nápadní pavouci Národního parku Podyjí (1,39 MB)

Zájemci se v materiálu mohou seznámit například se stepníkem moravským. Stepníci žijí v podzemních norách. Narazit na ně ale můžete brzy z jara či koncem léta, kdy pátrají po norách se samičkami. „Stepníci patří díky svým nárokům na zachovalost stanovišť k důležitým bioindikátorům a představují jedny z vlajkových druhů ochranářsky významných lokalit. Vyhledávají skalních stepy, vřesoviště nebo zachovalé teplomilné trávníky,“ vysvětluje Jelínek.

V Podyjí ale také můžete potkat například drobnější příbuzné sklípkanů žijících v tropických oblastech. „Sklípkánci jsou naši jediní zástupci této starobylejší skupiny pavouků s mnoha primitivními znaky ve stavbě těla, především velkými „sekyrovitými“ kusadly a článkovanými snovacími bradavkami,“ popisuje Jelínek.

V národním parku samozřejmě nechybí ani křižáci. Téměř tak populární jako křižák obecný je rovněž nápadně zbarvený křižák pruhovaný (Argiope bruennichi). Je to náš jediný zástupce převážně tropického rodu, který byl znám do roku 1991 pouze z nejjižnější Moravy. Během posledních desetiletí však prodělal mohutnou expanzi, díky níž osídlil prakticky celé území našeho státu.

Infoleták je další ze série materiálů, kterou v poslední době Správa Národního parku Podyjí vydala. Věnovala se v nich například ptákům, netopýrům, plazům nebo technickým a architektonickým památkám Podyji. Ke stažení jsou k dispozici na našem webu.