Správa NP Podyjí obnovila starý ovocný sad v Čížově

Čížov, 1. března 2011 -  Lidé v Čížově a návštěvníci Národního parku Podyjí se mohou těšit na nové plody starobylých odrůd v dříve zanedbaném sadu v Čížově. Správa národního parku Podyjí ve spolupráci s obcí sad v minulých dnech pročistila a staré ovocné stromy odborně ošetřila.  Historické odrůdy švestek, jabloní, třešní a mirabelek tak budou mít více prostoru k růstu a regeneraci.

sad_cizov_800.jpg

Sad byl dlouho neudržovaný a pomalu ho začal pohlcovat les. Stromy už téměř nenesly žádné ovoce. „Původní ovocné stromy jsme ošetřili a uvolnili tak, aby měli více prostoru k dalšímu růstu. Prořezali jsme křoví i další nálety a místo celkově prosvětlili. Počítáme s tím, že o sad budeme nadále pečovat a odumřelé ovocné stromy případně obnovovat," řekla vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.   Keře a drobné dřeviny ale z místa nevymizely úplně. Jejich ostrovy zůstaly na okrajích sadu. „Jsou to zajímavá místa pro hnízdění ptáků. Slouží i jako důležitý zdroj potravy například pro malé savce," vysvětlila Reiterová.

Obnova starých ovocných sadů zapadá do celkové strategie Správy parku.  V minulém roce takto revitalizovali podobná místa například v Onšově nebo v Lukově. „Ovocné sady jsou důležitým prvkem kulturní krajiny Podyjí. Pokud by zmizeli, značně by ji to ochudilo. Pečování o staré odrůdy, které už se nyní lidem i zemědělcům z ekonomických důvodů k vysazování nehodí, navíc zvyšuje druhovou pestrost místa. Sady jsou i důležitým prostředím pro řadu živočichů. Dutiny starých ovocných stromů vyhledávají například dudci nebo strakapoudi," popsala Reiterová.

Ovocný sad v Čížově, kde od poloviny minulého stolétí tradičně sklízeli místní, tak po prosvětlení a pročištění znovu ponese ovoce.  „Bylo by hezké, kdyby lidé v Čížově znovu k místu získali vztah," dodala Reiterová.