Svída krvavá – Cornus sanguinea

Středně velký až statný keř, hustě větvený, s mnoha výmladky, kterými se intenzivně šíří, takže vznikají husté porosty. V zimě je nápadný červenými výhony, časně na podzim se listy zbarvují do červena. Plody jsou modročerné peckovičky vytrvávající na keřích až do zimy. Mají hořkou nepříjemnou chuť, ale nejsou jedovaté. 

KOHLER, Eugen. Köhler's Medizinal-Pflanzen [online]. Leipzig: Herm. J. Ramm, 1887 Dostupné z: https://www.biodiversitylibrary.org/item/10836#page/238/mode/1up

Kde roste: Svída krvavá je ekologicky přizpůsobivá dřevina, snese přímé osvětlení i značné zastínění. Vyskytuje se na vlhkých stanovištích i vysýchavých podkladech. Roste roztroušeně po celém území ČR v lužních lesích a pobřežních křovinách, ve smíšených lesích, v lesostepních formacích i na skalnatých stráních. V Podyjí je místy velmi hojná.

Využití: Svída patří mezi medonosné dřeviny. Těžké, tvrdé a pevné narůžovělé dřevo sloužilo k výrobě drobného nářadí. Šťáva z plodů se používala k barvení. V zahradní a krajinářské tvorbě není příliš používána. Občas se vysazuje do živých plotů nebo jako krycí dřevina pří výsadbách do krajiny. Toto použití je však velmi problematické, protože se intenzivně šíří kořenovými výmladky, které se poté obtížně odstraňují.

Zpět na https://www.nppodyji.cz/popickastezka