V Podyjí nyní pracují lesníci. Odstraňují nebezpečné stromy i pomáhají ohroženým druhům
/BRIGÁDA/ Při procházce lesem národního parku může rachot motorových pil znít jako nepatřičný zvuk. Je ale nedílnou součástí naší práce. V Podyjí právě nyní odstraňujeme nebezpečné stromy z okolí turistických cest. Cíleně ale prosvětlujeme i některé části lesa a čistíme zarůstající vřesoviště a travnaté plochy. Vzniká tak prostor pro ohrožené druhy rostlin a živočichů. Na konci března nám můžete pomoci i vy!
Lesní porost během prosvětlovacího zásahu v Hnanické pařezině. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí
Určitě jste si toho všimli. V posledních letech u nás usychají borovice. A to nejen jednotlivé stromy, ale i rozsáhlé porosty. Něco podobného se v Podyjí naposledy dělo na počátku 90. let minulého století. Na řadě míst necháváme uschlé borovice přirozeně rozpadnout. Obohatí tak různorodost lesního prostředí o mrtvé dřevo.
V blízkosti cest nebo na plochách, kde nejsou žádoucí hromady popadaných kmenů, je ale odstraňujeme. Podél turistických stezek se suché borovice i další stormy kvůli zajištění bezpečnosti návštěvníků kácí prakticky v celém parku.
Nedaleko Havraníků, cestou k Šobesu, můžete například vidět větší souvislou plochu mrtvých stromů. Po odstranění stovek suchých borovic, které právě probíhá, se toto území přičlení k Havranickému vřesovišti. Práci lesníků zde dokončí pasoucí se ovce. Věříme, že se tato plocha tak časem změní v cenné vřesoviště.
U Havraníků probíhá odstraňování suchých borovic na okraji vřesoviště. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí
V lesích u Popic a Hnanic zase na konkrétních plochách postupně obnovujeme pařezinové hospodaření. S obnovou tohoto tradičního způsobu využívání lesa jsme začali již před pěti lety. Na prosvětlených plochách se od té doby objevili vzácní brouci, kobylky nebo rostliny. Cílené prosvětlování lesních porostů můžete také vidět v lesních porostech podél Lipinské cesty nebo na Širokém poli. Obnova zarostlého bezlesí a prosvětlování lesních okrajů také probíhá na Mašovické střelnici a okolních lesích.
Pokud byste se chtěli do péče o přírodu Podyjí aktivně zapojit, budete mít možnost v rámci letošních akcí nazvaných „Přírodě na pomoc“. Správa národního parku letos zorganizuje několik sobotních brigád pro veřejnost. Dobrovolníci budou pracovat v lese, čistit zarostlé vřesoviště, likvidovat černé skládky, vytvářet úkryty pro drobné živočichy nebo sbírat semínka rostlin.
Prosvětlený lesní okraj v lese nedaleko Mašovické střelnice. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí
První brigáda se uskuteční v sobotu 21. března v Hnanické pařezině. Přihlásit se můžete pomocí tohoto formuláře.
Robert Stejskal, David Grossmann