V Podyjí zimuje nejvíce zpívajících skorců za posledních deset let

Nejvíce skorců vodních za posledních deset let viděli ornitologové na svém pravidelném zimním sčítání na Znojemsku. Jednoho z mála pěvců, který je spjatý s vodou, pozorovali právě jen v národním parku.  Celkově ale odborníci zaznamenali méně zimujících ptáků než obvykle. Může za to patrně teplá zima. Pro opeřence zůstala řada možností k přezimování v otevřené krajině.

Image

Skorec vodní - Během zimních sčítání ornitologové v Podyjí zaznamenali maximálně třináct jedinců. Dokáže vydržet i několik desítek sekund pod vodou. Kromě nohou mu v tom pomáhají i křídla. FOTO: Petr Šaj

„Skorcům vyhovuje čistá tekoucí voda. V národním parku může mít ideální podmínky," uvedl biolog Správy národního parku Podyjí Martin Valášek. S kolegy jich v polovině ledna při pravidelném mezinárodním sčítání vodních ptáků napočítal celkem třináct.  Je to nejvíce od počátku pravidelného sčítání v polovině minulé dekády.

Naopak kachny divoké se národnímu parku spíše vyhnuly. „Pozorovali jsme jich nejméně za posledních deset let.  Oproti některým minulým rokům bylo méně i kormoránů,“ popsal Valášek. Nezamrzly totiž pro tyto druhy atraktivnější velké vodní nádrže v okolí a tak jim pravděpodobně dali přednost. „Ptáci tak letos nevyužívali prostor národního parku jako útočiště v takové míře jako v některých jiných letech,“ dodal. Věrný národnímu parku zůstal naopak orel mořský i labutě a volavky.

Jednu novinku ale letošní zima přinesla. Ornitologové vůbec poprvé v rámci zimního sčítání viděli nad Podyjím přelet hejna severské husy běločelé. Zaznamenali také exotické kachničky mandarínské. „Tento cizokrajný druh loni vyhnízdil v oblasti Šobesu. Zda se jednalo o stejné jedince ale nevíme,“ upřesnil Valášek.

Zimující vodní ptáky mohou zájemci v národním parku nejlépe pozorovat v okolí Vranova nad Dyjí a Hardeggu. Při lednovém sčítání ornitologové v hranicích národního parku pozorovali třináct druhů zimujících opeřenců v celkovém počtu téměř šesti set jedinců. V tužších zimách se počet  jedinců může i více než zdvojnásobit.

&source=https://nppodyji.cz" title="LinkedIn" onclick="javascript:window.open(this.href,'', 'menubar=no,toolbar=no,resizable=yes,scrollbars=yes,height=600,width=600');return false;">