Více než polovina návštěvníků vyráží do Podyjí na kole

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Milovníci cyklistiky objevili Podyjí hned po pádu železné opony. V devadesátých letech zde zkoušeli svá první horská a trekkingová kola. Národnímu parku ale zůstávají věrní i dnes. Na více než osmdesáti kilometrech cyklistických tras zde mohou obdivovat skalnaté údolí řeky Dyje, historické hrady a zámky nebo si jen tak vychutnávat vůni lesů a vřesovišť.

Image

Jakmile pohraničníci na začátku 90. let minulého století smotali dráty železné opony, začali být lidé zvědaví na to, kam dosud díky popletené komunistické ideologii nesměli. Na trh navíc v té době přišla moderní horská a trekkingová kola. Jízda v terénu na těchto strojích začala být komfortnější a bezpečnější. V Podyjí byla rychle vyznačena síť pěších a později i cykloturistických cest, po kterých se zájemci pohodlně dostali k největším atrakcím nového národního parku.

Průkopníky na poli cykloturistického značení v Podyjí byli kolegové z Dolního Rakouska, kde v současnosti cyklistika není zdaleka tak oblíbeným koníčkem jako v České republice. V roce 1992 turistická agentura Retzerland prodloužila čtyři své tematické okruhy i na území Moravy a spojila tak Retz a Hardegg se Znojmem, Vranovem a dalšími sídly ochranného pásma národního parku. Tři ze čtyř těchto tématických okruhů jsou vyznačeny dodnes a Správa Národního parku Podyjí s agenturou Retzerland je nadále udržují.

Klub českých turistů přišel se svou nabídkou o něco později. Od roku 1997 jsou typickým pruhovým značením vytýčeny i cykloturistické stezky. Nabídka možností se postupně zvětšuje a dílčím způsobem mění. Stezky byly během posledních let dle možností přeloženy z úseků asfaltových (například z bývalé signální stezky pohraničníků) na lesní cesty s měkčím povrchem. Mezi Českou republikou a Rakouskem existují již tři místa vhodná k pohodlnému překročení státní hranice.

V současnosti v průběhu celého roku se téměř 55 % návštěvníků parku pohybuje na kole. A uprostřed léta je toto procento ještě daleko vyšší. Nejnavštěvovanějšími místy jsou oblast Devíti mlýnů s vinicí Šobes, pás znojemských vřesovišť od Kraví hory až po Hnanice, stará silnice mezi Čížovem a Hardeggem a pochopitelně i zřícenina Nového Hrádku, která nabízí asi nejhezčí vyhlídkový bod na území Národního parku Podyjí.

Nabídka pro cyklisty na území sousedního Rakouska je výrazně chudší. Správa Národního parku se sídlem v Hardeggu na území svého parku nedovolila vytýčit žádné cyklotrasy. Značené turistické okruhy jsou vedeny výhradně po veřejných silnicích. Naštěstí hustota provozu na těchto komunikacích je velmi nízká.

Cyklisté v parku nezůstanou úplně sami ani v případě, když se jim uprostřed Podyjí kola rozbijí nebo se zraní. Pro tyto účely znojemský Cykloklub Kučera již před léty vytvořil a ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí udržuje systém „Self-service".  Jedná se o síť kontaktních bodů vybavených zdravotnickým batohem a kufrem pro nejnutnější opravy kol. Cyklista v nouzi je turistickou směrovkou naveden k nejbližšímu kontaktnímu místu. Zpravidla to je restaurace či informačnímu středisko, kde si od obsluhy může zapůjčit potřebný materiál a buď se ošetřit, nebo opravit si kolo. Služba je bezplatná, ročně jí využije několik desítek cyklistů a je ze strany veřejnosti velmi vysoko ceněna.

Pokud jen polykáte kilometry anebo pokud přijedete na týden a chcete se věnovat pouze jízdě na kole, může být pro vás nejmenší národní park Česka příliš těsný. Znojemsko ale skrývá i další zajímavé lokality vhodné pro cyklisty. Okolí Jevišovic či Moravského Krumlova nabízí milovníkům cykloturistiky rovněž celou řadu krásných výletů.

Autor je vedoucím odboru veřejných vztahů, dokumentace a informatiky Správy Národního parku Podyjí

Tři typy na cyklovýlet:

Pro drsňáky: 82 km Podyjím

Znojmo - Hradiště - Králův stolec - Podmolí - U milíře - Lukov - Čížov - Hardegg - Felling - Podmyče - Vranov - Ledové sluje - Čížov - Merkersdorf - Heiliger Stein - Hnanice - Devět mlýnů - vřesoviště - Popice - Kraví hora - Znojmo

Okruh pro zdatné cyklisty, kteří chtějí Podyjí zvládnout za jediný den. Kromě krve, potu a slz je čekají i krásné vyhlídky na kaňon řeky, středověké hrady i barokní zámky i zajímavé stezky v rakouské části parku

Pro rodinu: Výlet na vyhlídku a do vřesovišť (8km)

Popice- Sealsfieldův kámen - Havranické vřesoviště - Havraníky - Popická kaple - Popice

Malá rodinná vyjížďka vás přivede k působivé vyhlídce Sealsfieldův kámen. Příjemná cesta pokračuje lesem a rozsáhlými vřesovišti, které právě nyní začínají kvést. Je vhodná i pro rodiny s malými dětmi.

Pro výletníky: Šobeský okruh (31km)

Znojmo - Králův stolec - Andělský mlýn - bývalá Mašovická střelnice - Podmolí - Šobes - Devět mlýnů - Havranické vřesoviště - Kraví hora - Znojmo

Pohodový celodenní výlet, na který stojí za to se vydat s přáteli. Projedete kolem posledního stojícího mlýnu v Podyjí, pokocháte se výhledy z Králova stolce i ze šíje Šobesu. Cestou budete mít možnost okusit ticho hlubokých lesů, vůni vinic či vřesovišť.

ImageČlánek vyšel ve Znojemském deníku jako součást seriálu k dvacetiletému výročí založení Ná