Vyhlašujeme Strom Znojemska 2018

Dobrá zpráva pro všechny příznivce stromů na Znojemsku - vyhlašujeme nové kolo ankety Strom Znojemska. Správa NP Podyjí spolu s Klubem přátel stromů Znojemska přijímá vaše návrhy.

Máte-li nějaký oblíbený strom, či chuť se zamyslet, která dřevina z vašeho blízkého či vzdálenějšího okolí stojí za pozornost, můžete se s námi o tyto myšlenky podělit v naší tradiční anketě Strom Znojemska. 

Přihlášeny mohou být stromy i skupiny stromů ze Znojemska, Moravskokrumlovska i Hrušovanska, které se neumístily v předchozích letech na prvních třech místech. Návrh by měl obsahovat fotografii stromu (případně kresbu), lokalizaci (obec, místo), popis - druh stromu, rozměry (obvod kmene ve výšce 120 cm, přibližná výška stromu), přibližné stáří a kontaktní údaje navrhovatele (telefon, mail nebo adresu). Součástí návrhu může být i zajímavý příběh o stromu, zdůvodnění výběru, historie dřeviny samotné či místa, kde roste. Návrhy mohou podávat jednotlivci i organizace. V případě nemožnosti dodání některé položky může navrhovatel požádat vyhlašovatele o pomoc.

strom-zn18.jpg

Letos jsme pro vás připravili společně s Alžbětou Brzkovskou z Klubu přátel stromů Znojemska pár tipů pro inspiraci při výběru kandidátů do ankety:

  • Strom hrdina

Odolávají nepříznivým vlivům svého okolí, rostou v těch nejtvrdších podmínkách obklopeni asfaltem a betonem měst. V létě snáší sucho a úpal, v zimě jsou naopak hojně zaléváni slanou vodou s posypovou solí.

Ti, kteří přežijí zaslouží náš vděk a obdiv. Umíte si představit město bez stromů?

Platan hrdina na Pražské ulici

Platan „hrdina“ na ul. Pražská ve Znojmě

  • Strom a stavba

Lidské dílo ve smyslu stavby nemůsí vždy působit v kombinaci se stromem destruktivně. Sakrální stavby v blízkosti mohutných stromů vždy znásobí posvátný dojem místa.

Hrušeň v Dobelicích

 Hrušeň v Dobelicích

  • Strom v krajině

Impozantně může působit solitérní strom v krajině, většinou si ho všimneme více, než stromů, které rostou pohromadě. Jinou atmosféru,  také velmi zajímavou, nám může nabídnout skupina stromů, alej či stromořadí.

dub v zámeckém parku v Lechovicích

Dub v zámeckém parku, Lechovice

  • Strom a já

Strom, který je pro vás osobně něčím velmi důležitý. Strom, ke kterému se rádi vracíte, pod kterým rádi sedáte, odpočíváte. Strom, bez kterého si neumíte představit svou každodenní cestu do práce, svou obvyklou víkendovou vycházku, svůj pobyt na chalupě... Strom, který zasadil nějaký váš předek, někdo vám blízký. Strom, o kterém můžete něco zajímavého vyprávět...

 duby v Božicích

dub v Božicích